Închide meniul

Jaqueline Cristian, victorie la Billie Jean King Cup! România e la un singur punct distanță de turneul final al competiției

Sebastian Cristian Publicat: 14 aprilie 2023, 20:48

Comentarii
Jaqueline Cristian, victorie la Billie Jean King Cup! România e la un singur punct distanță de turneul final al competiției

Jaqueline Cristian / Profimedia

Jaqueline Cristian, victorie la Billie Jean King Cup! România e la un singur punct distanță de turneul final al competiției.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După ce Ana Bogdan a reușit să aducă primul punct, câștigând în meciul de debut al întâlnirii cu Slovenia, Jaqueline Cristian a majorat diferența.

Jaqueline Cristian, victorie la Billie Jean King Cup! România e la un singur punct distanță de turneul final al competiției

România conduce cu 2-0 Slovenia, după primele două meciuri ale întâlnirii de Billie Jean King Cup de la Koper, din calificările pentru turneul final al competiţiei, anunță news.ro.

În primul meci, Ana Bogdan, locul 58 WTA, a învins-o pe Kaja Juvan, numărul 121 mondial, scor 3-6, 6-3, 6-4, în două ore şi jumătate. În setul decisiv, Juvan a condus cu 4-0.

Al doilea meci a fost câştigat de Jaqueline Cristian (180 WTA) în faţa Tamarei Zidansek (102 WTA), scor 6-1, 4-6, 6-3, în două ore şi cinci minute.

Reclamă
Reclamă

Sâmbătă, de la ora 12.00, Ana Bogdan va juca împotriva Tamarei Zidansek. Meciul va fi urmat de partida de simplu Kaja Juvan – Jaqueline Cristiian. Ultimul meci, cel de dublu, va avea ca protagoniste perechile Irina Bara/Monica Niculescu şi Pia Lovric/Nina Potocnik.

Învingătoarea întâlnirii de la Koper se va califica la turneul final al Billie Jean King Cup. Învinsa va juca în play-off, în noiembrie.

Simona Halep nu se va retrage din tenis! „Sper să fie nevinovată şi să găsească ea o variantă să fie despăgubită”

Simona Halep nu se va retrage din tenis! Anunţul a fost făcut de fostul ei colaborator, Dragoş Luscan, în cadrul emisiunii AS.ro LIVE. Simo nu a mai jucat niciun meci oficial de la finalul lunii august, de la US Open.

Reclamă

„E una dintre cele mai mari sportive pe care le-a avut ţara asta. Îmi pare rău că trece prin aceste momente. Mă îngrijorează că se prelungeşte atât de mult situaţia. Sper să nu fie o pedeapsă, dar deja stă de foarte mult timp şi nu ştie ce să facă.

Deja, practic, ea ispăşeşte o suspendare. Nu joacă de atât de mult timp. Sper să fie nevinovată şi să găsească ea o variantă să fie despăgubită pentru această perioadă. Sunt amărât şi nici nu o pot ajuta. Cu siguranţă nu este acesta finalul de carieră pentru Simona Halep”, a spus Luscan, la AS.ro LIVE.

Dragoş Luscan a fost, de-a lungul timpului, alături de marii sportivi ai României. A colaborat cu Simona Halep, Cristina Neagu, David Popovici, Horia Tecau și Florin Mergea, pregătindu-i fizic și susținându-i în atingerea performanțelor lor. De asemenea, Dragoș Luscan a fost preparator fizic şi la CSM Bucureşti.

Ce cotă are Simona Halep la câștigarea Roland Garros 2023

Ce cotă are Simona Halep la câștigarea Roland Garros 2023 surprinde pe toată lumea, mai ales că românca este suspendată provizoriu după ce a fost depistată pozitiv la Roxadustat.

Halep nu a mai jucat niciun meci oficial de 7 luni, din primul tur de la US Open 2022, unde pierdea cu Snigur, pe 29 august. În octombrie, ea a anunțat că a fost depistată pozitiv cu Roxadustat. Chiar și așa, ea are o cotă interesantă la adjudecarea Openului francez din acest an.

Simona Halep are o cotă de 20 pentru cucerirea celui de-al treilea trofeu de Grand Slam al carierei. Doar nouă jucătoare au cote mai mici decât Simo. Iga Swiatek este principala favorită a bookmakerilor, cu o cotă de 1.90.

Ons Jabeur (10), Paula Badosa (15), Coco Gauff (15), Elena Rybakina (17), Barbora Krejcikova (17.50), Aryna Sabalenka (18), Maria Sakkari (18) și Caroline Garcia (18) sunt considerate a avea șanse mai mari decât Halep.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Câte etape de suspendare crezi că va primi Florin Tănase, în cupele europene?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
17:39
Bronz pentru România la Jocurile Mondiale Universitare de Vară la tenis de masă. Eduard Ionescu, pe podium
17:35
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 24 iulie
17:23
Real Madrid pune la cale “șocul” perioadei de transferuri. Florentino Perez oferă 115 milioane de euro
17:13
Dan Şucu pregăteşte o mare lovitură! Jucătorul lui AC Milan, pe lista scurtă. Detalii din interior despre mutare
16:56
FK Sarajevo – Universitatea Craiova LIVE SCORE (22:00). Oltenii lui Rădoi, favoriți pe hârtie la meciul din Bosnia
16:40
Edi Iordănescu face scandal! Contre cu cei de la UEFA înaintea meciului: “Nu avem cum să schimbăm”
1 Proces de 1,5 milioane de euro pentru Laurențiu Reghecampf: „Sunt supărat pentru ce a făcut” 2 Tragedie! Caius Lungu, fost fotbalist în Liga 1, a murit la 36 de ani 3 Marius Ştefănescu, acord de principiu cu Dinamo! Gigi Becali va încasa 300.000 de euro 4 “M-a întrebat Hagi de el” Gigi Becali trimite un jucător la Farul, după Shkendija – FCSB: “Să-l ia Gică” 5 Gigi Becali a dezvăluit numele jucătorului pe care îl vrea la FCSB! Decizia luată pe loc: “Sun acum” 6 FotoBernadette Szocs şi-a pus fanii pe jar! Apariţii incendiare în vacanţă
Citește și