Închide meniul

Mircea Lucescu, întrebat dacă revine la Rapid. Răspuns direct al celui mai titrat antrenor român. Mesaj pentru Adi Mutu

Iulian Focșăneanu Publicat: 22 aprilie 2023, 9:22

Mircea Lucescu, întrebat dacă revine la Rapid. Răspuns direct al celui mai titrat antrenor român. Mesaj pentru Adi Mutu

Mircea Lucescu, în timpul unui interviu / Antena Sport

Mircea Lucescu a fost întrebat dacă revine la Rapid, în locul lui Adi Mutu. “Il Luce” a stat pe banca giuleştenilor în două mandate şi a obţinut performanţe uriaşe. A câştigat un titlu (1999), o Cupă a României (1998) şi Supercupa României din 1999.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Fanii Rapidului i-au cerut demisia lui Adi Mutu după înfrângerea din deplasare, cu Universitatea Craiova, de etapa trecută. Alb-vişiniii au rămas singura echipă care nu a reuşit încă să obţină vreo victorie în play-off. Pentru ei urmează chiar derby-ul cu marea rivală. Rapid – FCSB este duminică, de la ora 20:30, în format LIVE TEXT pe AS.ro.

Mircea Lucescu, întrebat dacă revine la Rapid

Au apărut zvonuri că Marius Şumudică sau Mircea Lucescu ar putea fi convinşi de Dan Şucu să vină în locul “Briliantului”. După refuzul lui Şumudică, a venit rândul tehnicianului de la Dinamo Kiev să anunţe că nu ia în calcul o asemenea posibilitate.

V-aţi întoarce la Rapid?“, a fost întrebarea primită de Lucescu. Răspunsul acestuia a fost direct. “Este exclus, nici nu poate fi vorba despre așa ceva“, a afirmat cel mai titrat antrenor român pentru gsp.ro.

Mircea Lucescu a avut un sfat şi pentru Adi Mutu. I-a cerut să nu îşi dea demisia indiferent de rezultatul pe care îl va înregistra, în Giuleşti, cu FCSB.

Reclamă
Reclamă

Adi e un antrenor tânăr și nu trebuie sub nicio formă să cedeze. Toți antrenorii trec prin astfel de momente dificile, așa e în fotbal, dar astfel de situații te maturizează, te fac să devii mai puternic. Nu galeria demite sau numește un antrenor la o echipă.

Așa ar trebui să fie chiar și la Rapid, unde, se știe, suporterii sunt foarte pătimași. Nu cunosc în amănunt situația de acolo, lotul, n-am avut timp să urmăresc ce se întâmplă la echipă, nu știu ce jucători mai sunt, dar un lucru e clar, Mutu trebuie să-și vadă de treabă și să nu renunțe“, a mai spus Lucescu.

Mircea Lucescu se confruntă cu probleme de sănătate

Mircea Lucescu se confruntă cu probleme de sănătate. Legendarul tehnician român a dezvăluit că are anumite probleme medicale pe care încearcă să le țină sub control.

Reclamă

Antrenorul de 77 de ani se află în România pentru un control, dezvăluind de unde au plecat problemele pe care le are în prezent.

A fost pauza echipelor naționale și am venit să fac un control medical să văd cum mai sunt. Am coxartroză și dureri. Noi am jucat pe terenuri foarte dure, tari, înghețate! Aveam și crampoanele făcute de noi, cu ținte. Când terminam meciurile, eram plin de sânge! Când am ajuns la Dinamo, am avut primul cizmar special. Aveam 18 ani și atunci îi dădeam magazinerului ceva bănuți și el îmi dădea ghetele lui Pârcălab.

În perioada în care am jucat în cupele europene, am călătorit constant cu autocarul, chiar și câte zece ore pe zi. În același timp, lucram câte 7-8 ore pe zi. Așa a apărut coxartroza. Atât timp cât voi putea, voi continua să lucrez.

S-ar putea să fie necesară operația. Ar fi foarte bine dacă aș putea să mă operez și să continui să fiu alături de echipă. În orice caz, nu mă gândesc să părăsesc fotbalul deocamdată”, a declarat Mircea Lucescu.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va lua Cristi Chivu titlul cu Inter în sezonul 2025-2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
22:54

VideoPrimul gol al Austriei în aceste preliminarii pentru Mondial! Gregoritsch a deschis scorul cu România

22:49

LIVE VIDEOAustria – România 1-0. Gregoritsch a deschis scorul pentru gazde. Horaţiu Moldovan, mai multe parade

22:46

Nicolae Stanciu va rata meciul naţionalei cu Cipru! Căpitanul tricolorilor e suspendat

22:42

VIDEOHoraţiu Moldovan, “eroul” României în meciul cu Austria. Parade uriaşe ale portarului român

22:37

VideoAustria s-a bucurat ca FCSB, după golul din meciul cu România! Melodia care a răsunat la Viena

22:17

VideoJurnal AntenaSport | Lupte grele la Dinamo, pentru pregătirea trupelor speciale

1 Florin Niţă, marea lovitură încercată de Dinamo pe piaţa transferurilor 2 Louis Munteanu a părăsit cantonamentul României, chiar înaintea meciului cu Austria! Anunţul FRF 3 OFICIAL | Karlo Muhar a fost prezentat de CFR Cluj. Mijlocaşul croat a revenit în Gruia 4 Farul a transferat un fost atacant de la Rapid. Jucătorul a fost prezentat oficial 5 Jannik Sinner – Carlos Alcaraz e finala Roland Garros 2025! Italianul a trecut de Djokovic în semifinale 6 Radu Drăguşin ar putea ajunge la Inter, sub comanda lui Cristi Chivu
Citește și