S-a aflat care este dorinţa lui Anghel Iordănescu, în ziua în care împlineşte 73 de ani. Fostul selecţioner îşi doreşte să mai vadă echipa naţională calificată la un turneu final european, după ce acesta a fost ultimul care i-a dus pe „tricolori” la un Campionat European, în urmă cu nouă ani.
Anghel Iordănescu a împlinit 73 de ani pe 4 mai. Acesta a dezvăluit că este extrem de împlinit, dezvăluind că a sărbătorit în familie această zi.
Dorinţa lui Anghel Iordănescu, în ziua în care împlineşte 73 de ani
Anghel Iordănescu a dezvăluit că cel mai frumos moment din cariera sa a fost atunci când a debutat la Steaua, la vârsta de 18 ani, „Generalul” dezvăluind că a fost copleşti de emoţii.
„Cel mai frumos moment a fost când am debutat la Steaua. Cred că aveam vreo 18 ani și să joci cu Constantin, cu Ienei, cu Dumitru Popescu, Dumitru Nicolae, Sorin Avram, cu Voinea, să-l ai antrenor pe Pisti Kovaci…
Eu eram venit cu pluta. Am jucat un meci cu Poli Iași pe stadionul Republicii. Am intrat și ne-au bătut la București, deci insucces”, a declarat Anghel Iordănescu, pentru digisport.ro.
De asemenea, Anghel Iordănescu a dezvăluit că îşi doreşte să vadă echipa naţională calificată la un turneu final, transmiţându-i un mesaj şi fiului său, Edi Iordănescu, selecţionerul „tricolorilor”.
„El chiar e convins că va merge la EURO. Eu, care sunt o fire optimistă, vin și întreb iar: Oamenii tăi pe care te bazezi unde joacă? Competiția internă ce a oferit pe plan european? Mă refer la FCSB, CFR, Universitatea Craiova.
Eu nu îi tai din încredere, dar am început să fiu eu mai analitic decât el. Pentru mine ar fi cea mai mare satisfacție să mai apuc și eu un Campionat European”, a mai spus Anghel Iordănescu, pentru aceeaşi sursă citată mai sus.
Anghel Iordănescu, convins că CSA Steaua nu va promova în acest sezon
Anghel Iordănescu s-a declarat convins de faptul că trupa lui Daniel Opriţa nu va promova în acest sezon. Fostul selecţioner susţine că „militarii” nu vor avea nicio şansă să joace pe prima scenă a fotbalului românesc, chiar dacă Legea Sporturilor se va schimba.
„În primul rând, pentru noi, pentru ceea ce reprezintă cele două echipe, este totuși un derby. Calitatea poate nu a fost la înălțimea așteptărilor noastre. Atmosfera a fost superbă, sunt două echipe de tradiție, pline de istorie și de performanță. În ceea ce privește jocul, este o victorie meritată, chiar dacă nu a impresionat jocul Stelei, dar zic eu că e o victorie care le-a adus trei puncte și consolidează, cumva, poziția.
Cu siguranță nu va putea și dacă apare această lege a sportului… Nu va putea să intre în Divizia A din sezonul viitor! Nicio șansă! Eu le doresc din suflet să intre din acest sezon. Dar nu are, din punctul meu de vedere, chiar dacă legea intră în procedură de urgență, nu cred că poate să sară anumite etape”, a declarat Anghel Iordănescu.
- Dorinţa lui Anghel Iordănescu, în ziua în care împlineşte 73 de ani
- Ce mesaj i-a transmis lui Edi Iordănescu
- Cele mai tari momente de la Campionatul Mondial sunt în AntenaPLAY
- Manchester City - Inter se joacă sâmbătă, 1 august, de la ora 14:30, LIVE în AntenaPLAY
- Verdictul lui Antonio Folha după ce CFR Cluj s-a calificat în turul 3 preliminar Conference League: „Merităm”
- Întrebat de un posibil transfer şi de problemele financiare de la CFR, Korenica a dat acelaşi răspuns!
- Primul transfer pregătit de Gigi Becali după ruşinea cu FK Auda: „Trebuie să întăresc echipa”
- Cristiano Bergodi, apel către conducerea lui „U” Cluj după eliminarea din cupele europene: „Nu se poate așa”
- Cu cine joacă CFR Cluj în turul 3 preliminar Conference League? Duel complicat pentru ardeleni

































