Cristina Neagu şi alte şase jucătoare de la CSM Bucureşti, Rapid şi SCM Rm. Vâlcea au fost nominalizate la Premiile de Excelenţă EHF 2023

Valentin Pîrcălabu Publicat: 9 mai 2023, 17:49

Comentarii
Cristina Neagu şi alte şase jucătoare de la CSM Bucureşti, Rapid şi SCM Rm. Vâlcea au fost nominalizate la Premiile de Excelenţă EHF 2023

Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Cristina Neagu şi alte şase jucătoare de la CSM Bucureşti, Rapid şi SCM Rm. Vâlcea au fost nominalizate la Premiile de Excelenţă EHF 2023. Forul european de handbal (EHF) a anunţat, marţi, cele 56 de nominalizări la feminin pentru Premiile de Excelenţă pe anul 2023.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

De la echipe româneşti au fost alese 7 jucătoare – câte una de la Rapid Bucureşti şi SCM Râmnicu Vâlcea, respectiv cinci de la CSM Bucureşti.

Cristina Neagu şi alte şase jucătoare de la CSM Bucureşti, Rapid şi SCM Rm Vâlcea au fost nominalizate la Premiile de Excelenţă EHF 2023

Fanii vor putea vota în intervalul 15-25 mai, în aplicaţia Home of Handball, iar nominalizările sunt pentru cel mai bun portar, pivot, centru, extreme, interi, plus cea mai bună apărătoare şi cea mai bună tânără jucătoare. Va fi aleasă şi cea mai bună jucătoare a anului, MVP 2023.

Handbalistele nominalizate de la echipele româneşti sunt: extrema stânga Jennifer Gutiérrez –  Rapid Bucureşti, interul stânga Cristina Neagu, centrii Elizabeth Omoregie şi Grace Zaadi Deuna, pivotul Crina Pintea – CSM Bucureşti, pivotul Asma Elghaoui – SCM Râmnicu Vâlcea. Tot de la CSM este nominalizată Emilie Arntzen – cea mai bună apărătoare, scrie news.ro.

Premiile similare la masculin vor fi anunţate după încheierea partidelor din sferturile Ligii Campionilor, iar votarea va începe în 26 mai. Gala Premiilor de Excelenţă va avea loc în 26 iunie, la Viena.

Reclamă
Reclamă

Cristina Neagu, criză de nervi după CSM Bucureşti – Esbjerg 31-33

Cristina Neagu a făcut o adevărată criză de nervi după CSM Bucureşti – Esbjerg 31-33. Neagu a lansat un atac fără precedent la adresa arbitrilor. Neagu a fost extrem de nervoasă după eliminarea echipei sale în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Normal că suntem supărate şi dezamăgite pentru că am simţit că putem să ne calificăm. E greu să joci 7 contra 9 timp de 60 de minute şi, în special, în repriza a doua a fost furt pe faţă. Să spună toată lumea că suntem români şi că dăm în arbitraj. Să spună fiecare ce vrea, eu spun ce am simţit şi cred că şi cei 5.000 de oameni au simţit. În repriza a doua s-a tras pe faţă cu echipa din Danemarca.

Nu spun că nu e o echipă bună, e o echipă foarte bună. Arbitrajul a fost într-o singură direcţie. Am încercat să stau de vorbă cu arbitrii, efectiv nu mă băgau în seamă. Nu poţi să te lupţi cu sistemul, este a doua mare hoţie pe care o trăiesc după Campionatul European împotriva Muntenegrului. Cred că este o victorie nemeritată şi o calificare nemeritată a echipei din Danemarca. Să dai cartonaş roşu unei jucătoare care ridică braţele şi lasă adversara să arunce la poartă, este de neconceput. E clar suntem prea mici. Să trăieşti aceste lucruri pe teren propriu este de nedescris. M-am săturat ca alţii să decidă pe munca mea, să te fure pe faţă şi să te simţi ca un rahat după meci. Dacă am fi jucat 3 săptămâni, era la fel. Aşa mă simt eu aşa. Le-am spus că ei sunt jucătorii meciului, nu jucătoarea de la Esjberg. Nici nu mă băgau în seamă, cărţile erau făcute de la început„, a spus Cristina Neagu la finalul partidei cu Esbjerg.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Azi e El Clasico. Cum se termină derby-ul Barcelona - Real Madrid?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:28

A scris istorie după El Clasico! Primul jucător din istorie cu titlu în Spania, Anglia, Italia, Germania și Portugalia

0:21

„Surpriză”. Spaniolii, surprinși de ce s-a întâmplat pe teren, după ce Barcelona a câștigat titlul în La Liga

0:20

Pedri, mesaj emoţionant pentru Hansi Flick, după ce Barcelona a cucerit titlul în La Liga: “Pentru tatăl lui”

0:11

„Nu voi uita niciodată acest moment!” Reacția plină de emoție a lui Hansi Flick după titlul Barcelonei

0:00

Pentru prima dată în istorie: Barcelona a câștigat titlul și a stabilit o bornă umilitoare pentru Real Madrid

23:55 10 mai

CAMPEONES! Barcelona sărbătorește titlul 29 după victoria din El Clasico! Rashford, reușită fantastică

1 Iuliu Mureşan a anunţat o revenire uriaşă la CFR Cluj! “M-a sunat aseară, să avem o discuţie” 2 Când se joacă FCSB – Botoșani, semifinala barajului de calificare în Conference League. Partida, pe terenul campioanei 3 „Nu se poate! Este atât de greșit!” Legenda lui United, șocată de golul anulat care o duce pe Arsenal aproape de titlu 4 „Renunță la 50.000 de euro”. Singura condiție pusă de Daniel Pancu pentru a semna cu Rapid. Detalii de la negocieri 5 Ce mesaj a putut să transmită Kylian Mbappe, în timpul El Clasico. Barcelona o conducea deja cu 2-0 pe Real Madrid 6 “Au încercat să mă bată”. Scandal cât casa la Oțelul după plecarea unui jucător: “A țipat și a spart ușa”
Citește și