Cosmin Olteanu Publicat: 12 mai 2023, 23:03

Alexandru Albu, dezamăgit după Rapid – Sepsi 0-0: Am intrat timorați!”

Alexandru Albu, dezamăgit după Rapid - Sepsi 0-0

Alxandru Albu, în timpul unei partide pentru Rapid / Hepta

Alexandru Albu s-a declarat dezamăgit după Rapid – Sepsi 0-0, partidă care a contat pentru etapa a 8-a din play-off-ul Ligii 1. În acest moment, Rapid se află pe locul 5 din play-off, cu 35 de puncte obținute.

Alexandru Albu nu a fost mulțumit de felul în care Rapidul a evoluat în meciul cu Sepsi.

Alexandru Albu, dezamăgit după Rapid – Sepsi 0-0

Totodată, mijlocașul giuleștenilor spune că jocul nesatisfăcător al Rapidului a fost cauzat și de înfrângerea suferită etapa trecută în meciul cu Farul, 2-7.

„A fost o săptămână dificilă pentru că am venit după un meci dezastruos. Am intrat puțin timorați în prima repriză. În a doua repriză, am simțit din nou că publicul nostru este alături de noi și ne-am mai ridicat.

În acesată seară doar ghinionul a facut să nu câștigăm. Trebue să mergem mai departe. Jucăm până la final și vom vedea unde ne vom afla. Sperăm să prindem un loc (n.r. în Conference League).

Este greu atunci când pierzi într-un asemenea hal. A trebuit să vorbim, să ne ridicăm moralul. S-a văzut și în prima repriză ca încă suntem cu acea teamă”, a declarat Alexandru Albu, la finalul partidei cu Sepsi, pentru digisport.ro.

Echipele de start de la Rapid – Sepsi:

Rapid: H. Moldovan – Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, J. Morais – Emmers, Kait, Al. Albu – Sefer, Dugandzic, Bamgboye
Rezerve: Drăghia – P. Iacob, Fl. Ștefan, Papeau, Pănoiu, Al. Ioniță II, Ondenga, V. Costache, Luckassen
Antrenor: Adrian Mutu

Sepsi: Niczuly – D. Ciobotariu, M. Bălașa, Ninaj, R. Ispas – M. Ștefănescu, E. Papa, Francisco Junior, C. Matei – Tudorie, Rondon
Rezerve: Began – V. Popa, J. Rodriguez, N. Păun, A. Nistor, I. Grigore, Achahbar, R. Varga, Safranko
Antrenor: Cristiano Bergodi

Ștefan Pănoiu: „Trebuia să marcăm!”

De cealaltă parte, Ștefan Pănoiu a declarat faptul că nu înțelege de ce Rapid nu a reușit să marcheze, deși a avut multe ocazii.

„Este dezamăgitor, pentru că în a doua repriză am avut o grămadă de ocazii de a marca. Din păcate, la al treilea șut, nu am fost inspirat și nu am reușit să marchez.

Trebuia să marcăm, am avut niște ocazii bune. Tot ce am făcut a fost să strângem rândurile și să trecem mental peste acest eșec extrem de dureros”, a spus și Ștefan Pănoiu.

În următoarea partidă de campionat, Rapid o va întâlni, acasă, pe Universitatea Craiova. Meciul este programat luni, 22 mai, de la ora 20:30, și va putea fi urmărit, în format live text, pe AS.ro.

0:15 Gigi Becali, impresionat de titlul uriaş câştigat de Răzvan Lucescu cu PAOK. „E posibil să fie mai tare decât taică-su” 19
23:59
VIDEOFanii lui PAOK au „aprins” Salonicul, după ce Răzvan Lucescu le-a adus titlul! Imagini senzaţionale cu sărbătoarea de pe stadion
19
23:55
Toate reacţiile după Rapid – FCSB 2-0! Andrei Vlad şi-a anunţat plecarea: „Vreau să joc!”. Chiricheş aşteaptă convocarea la EURO
19
23:52
Cum a reacţionat Marius Şumudică, după ce Dan Şucu a anunţat numele noului antrenor de la Rapid! Sfatul dat imediat
19
23:46
Dan Şucu a confirmat că Neil Lennon va fi noul antrenor al Rapidului: „Doar asta a negociat!”. Când va fi prezentat în Giuleşti
19
23:32
Gigi Becali a anunţat primul transfer la FCSB: „Vine şi semnează!” Începe asaltul final pentru atacantul de Champions League
19
23:24
„Ştii ce mi-a spus Şucu?” Gigi Becali i-a ironizat pe Marius Şumudică şi Neil Lennon după Rapid – FCSB 2-0
19
23:16
Singurul jucător criticat de Gigi Becali, după Rapid – FCSB 2-0: „Poate îşi găseşte undeva să plece!”
19
22:55
Rapid – FCSB 2-0. Giuleştenii, prima victorie în play-off! Campioana, fără succes în faţa rivalei în acest sezon
19
22:34
Răzvan Lucescu, prima reacţie după titlul câştigat cu PAOK: „Boss, îți mulțumesc din toată inima. E pentru tine ce am reușit