Închide meniul

Novak Djokovic şi Jose Mourinho, dialog monumental la Roma: “Poţi să îmi dai un autograf?” / “Sigur, cum te cheamă?!”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 13 mai 2023, 12:36 / Actualizat: 13 mai 2023, 13:45

Comentarii
Novak Djokovic şi Jose Mourinho, dialog monumental la Roma: Poţi să îmi dai un autograf? / Sigur, cum te cheamă?!

Colaj Twitter

Novak Djokovic şi Jose Mourinho au avut un dialog monumental la Roma. Mourinho a fost prezent la meciul pe care Novak Djokovic l-a câştigat în turul al doilea al turneului de la Roma, în faţa lui Tomas Etcheverry, scor 7-5, 6-2.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mourinho şi Djokovic s-au întâlnit după meci, iar dialogul a fost unul senzaţional. Cei doi au o relaţie de prietenie şi chiar şi-au permis să glumească la final.

Novak Djokovic şi Jose Mourinho, dialog monumental la Roma

“Poți să-mi dai un autograf?”, i-a spus antrenorul. Djokovic a avut un răspuns memorabil. “Sigur, cum te cheamă?”, a fost replica care a provocat hohote de râs.

Reclamă
Reclamă

Novak Djokovic a vorbit depsre relaţia cu Jose Mourinho la conferinţa de presă.

M-am întâlnit cu el de mai multe ori în trecut. Venea să mă vadă jucând la Londra, în special la Turneul Campionilor. Este un fan înfocat al tenisului, bineînțeles că este unul dintre cei mai mari antrenori de fotbal pe care îi avem nu doar astăzi, ci și în istorie. Sunt foarte onorat că vine să-mi urmărească meciurile.

Apreciez cu adevărat acest lucru. O persoană foarte, foarte drăguță. Întotdeauna a fost foarte amabil cu mine și cu echipa mea. Sper să pot să-i întorc favoarea și să mă duc să-i urmăresc echipa atunci când antrenează, pentru că nu cred că am făcut asta vreodată. Poate că la Real Madrid, când era la Madrid, m-am dus să văd de câteva ori”, a spus Djokovic.

Reclamă

Djokovic, de şase ori campion la Roma, va pierde şefia clasamentului ATP după acest turneu, urmând să fie detronat de spaniolul Carlos Alcaraz. Sârbul îl va întâlni în turul 3 pe bulgarul Grigor Dimitrov (33 ATP), care l-a eliminat pe veteranul elveţian Stan Wawrinka, 6-4, 7-6 (7/3).

Voi schimba locul de număr 1 mondial cu Alcaraz după turneul de la Roma, indiferent ce se întâmplă acolo. Este oarecum suprinzător, pentru că nu am mai jucat împreună de peste un an, dar acest lucru se datorează unor circumstanţe, atât la el, cât şi la mine. Şi, în plus, merită. El joacă un tenis impresionant. Dar este un jucător de învins pe această suprafaţă, fără îndoială. Însă, evident, totul depinde de prezenţa sau nu a lui Nadal la Roland Garros. Dar Alcaraz este unul din principalii favoriţi, fără îndoială. Şi dacă ne vom întâlni aici, va fi doar în finală. Sperăm să ajungem amândoi în finală”, a spus Djokovic, care a vorbit şi despre posibila absenţă a lui Rafael Nadal de la Roland Garros.

„În privinţa lui Nadal, o absenţă a lui la Roland Garros nu va schimba cu nimic pregătirea mea. Şi fac totul pentru a juca la cel mai bun nivel al meu. Dar, în mod evident, absenţa sa de la Roland Garros ar fi o pierdere pentru tenis şi pentru istoria acestui turneu, pentru ce a reuşit în cariera lui şi pentru impactul pe care îl are asupra sportului. Dar eu sunt convins că va face totul pentru a fi acolo”, a conchis Djokovic.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Se va impune Dennis Man la PSV Eindhoven?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
7:59
Liverpool, start cu emoții în Premier League. “Cormoranii” au câștigat pe final cu Bournemouth
0:13
Zeljko Kopic a spus care e problema lui Dinamo, după 1-1 cu UTA: “Asta trebuie să rezolvăm!”
0:01
Cătălin Cîrjan sună mobilizarea la Dinamo, după 1-1 cu UTA: “Trebuie să arătăm altfel!”
23:59 15 aug.
Hakim Abdallah, după ce a fost omul meciului în Dinamo – UTA 1-1: “Acum sunt eu însumi”! Ce a spus de Kopic
23:41 15 aug.
Adi Mihalcea, val de laude pentru Hakim Abdallah după golul din 1-1 cu Dinamo: “Are calități fantastice”
23:37 15 aug.
Nicolae Stanciu a marcat primul gol într-un meci oficial pentru Genoa! Execuţie superbă a căpitanului naţionalei
1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Darwin Nunez, la Al Hilal. Manchester United l-a luat pe Sesko 2 Jucătorul “distrus” de Gigi Becali după ce FCSB a eliminat-o pe Drita din Europa League: “Nu prea a contat” 3 Mirel Rădoi a răbufnit după calificarea dramatică a Universității Craiova: „Dacă cineva m-a luat de prost…” 4 Gigi Becali și-a făcut planul de transferuri după calificarea în play-off-ul Europa League. Mutare de urgență 5 Daniel Pancu, uluit de un titular de la FCSB, după returul cu Drita: „E minunat, toți antrenorii și l-ar dori” 6 „Senzațional”. Ciprian Marica a remarcat un jucător de la FCSB, după calificarea în play-off-ul Europa League
Citește și