Elena Rybakina – Anhelina Kalinina e finala de la Roma. Numărul şase mondial, s-a calificat în finala turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 3.572.618 euro, în care o va avea ca adversară pe ucraineanca Anhelina Kalinina.
Rybakina, finalistă la Australian Open în luna ianuarie, a învins-o vineri seară în cea de-a doua semifinală din capitala Italiei, cu 6-2, 6-4, pe letona Jelena Ostapenko, la capătul unui joc perturbat de ploaie.
Elena Rybakina – Anhelina Kalinina e finala de la Roma
Anhelina Kalinina, ocupanta locului 47 în clasamentul mondial, a trecut la rândul ei în penultimul act, cu 7-5, 5-7, 6-2, de rusoaica Veronika Kudermetova (locul 12 WTA).
Reprezentanta Kazahstanului va disputa a treia sa finală de categoria WTA 1.000 (cea mai importantă după Grand Slam) de la începutul acestui an, după cele de la Indian Welles (câştigată în faţa belarusei Aryna Sabalenka) şi Miami (pierdută în faţa cehoaicei Petra Kvitova).
- Elena Rybakina – Anhelina Kalinina e finala de la Roma
- Rybakina, victorie în semifinale cu Jelena Ostapenko
- Austria - România e live pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, pe 7 iunie, de la ora 21:45
- Finala Cupei Stanley e live în AntenaPLAY, în perioada 5-21 iunie
- Novak Djokovic l-a învins pe Zverev şi s-a calificat în semifinale la Roland Garros. Duel de vis cu Jannik Sinner
- Alexander Zverev i-a dat racheta lui Ion Ţiriac, în meciul cu Novak Djokovic. Imagini unice la Roland Garros
- Lois Boisson s-a calificat în semifinale la Roland Garros. Franţuzoaica de pe locul 361 WTA a învins-o pe favorita 6
- Irina Begu, eliminată în sferturile probei de dublu de la Roland Garros
- Coco Gauff s-a calificat în semifinalele Roland Garros 2025! Americanca a atins noi borne impresionante