Kosovo – România LIVE VIDEO | Mario Camora, pe locul şase într-un top select al naţionalei! Peste Belodedici şi Sânmărtean

Viviana Moraru Publicat: 16 iunie 2023, 22:21

Comentarii
Kosovo – România LIVE VIDEO | Mario Camora, pe locul şase într-un top select al naţionalei! Peste Belodedici şi Sânmărtean

Mario Camora, în timpul unui meci la naţională/ Profimedia

Kosovo – România LIVE VIDEO | Mario Camora a urcat pe locul şase într-un top select all-time al naţionalei României. După ce a fost titularizat în duelul de la Priştina, fundaşul a devenit unul dintre cei mai în vârstă jucători care au evoluat pentru echipa naţională, în istorie.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Duelul dintre Kosovo şi România, din preliminariile EURO 2024, este pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, cât şi în format live video, pe AS.ro.

Kosovo – România LIVE VIDEO | Mario Camora, pe locul şase într-un top al naţionalei

Mario Camora are 36 de ani, şapte luni şi şase zile, la ora de start a meciului dintre Kosovo şi România. Astfel, fundaşul celor de la CFR Cluj a urcat pe locul şase în topul celor mai vârstnici “tricolori”.

Înaintea duelului de la Priştina, Camora se afla pe locul opt, şi după ce a fost titularizat de Edi Iordănescu, a urcat două poziţii în acest clasament al “tricolorilor”.

Mai exact, Camora i-a depăşit pe Lucian Sânmărtean şi pe Miodrag Belodedici. “Magicianul” Sânmărtean a jucat sub tricolor la vârsta de 36 de ani, trei luni şi şase zile, în timp ce “Belo” a bifat un meci la naţională la vârsta de 36 de ani, patru luni şi 17 zile.

Reclamă
Reclamă

De asemenea, Camora mai are puţin şi până la locul cinci, din topul celor mai vârstnici jucători care au jucat la naţională. Această poziţie este ocupată de Silviu Lung, care a avea 36 de ani, 8 luni şi 24 de zile atunci când a jucat ultima dată la naţională.

Primul loc în topul celor mai vârstinici jucători care au jucat la naţionala României este ocupat de Bogdan Lobonţ, care printr-o conjunctură, a apărat poarta “tricolorilor” la vârsta de 40 de ani, 4 luni şi 18 zile.

De asemenea, pe locul doi în acest top se află Dorinel Munteanu, cel care de altfel este şi cel mai selecţionat jucător din istoria României, iar podiumul este încheiat de Iosif Petschovschi.

Reclamă

Deian Sorescu, înainte de meci: „Am venit cu un singur gând, să luăm cele 3 puncte”

Deian Sorescu a declarat, înainte de meci, că singurul gând al tricolorilor este să ia 3 puncte. Kosovo – România e LIVE exclusiv pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

„Este un meci important, pe un teren şi o vreme nu foarte plăcută. Dar am venit cu un singur gând, să luăm cele 3 puncte şi să mai punem o cărămidă la calificare. Am venit pozitivi, cu încredere, cu moral după meciurile anterioare. Şi sper să luăm cele 3 puncte şi să ieşim bucuroşi.

Este un teren nu foarte bun şi vremea nu foarte plăcută, cred că plouă de două zile. Dar vom vedea, eu voi fi mereu pregătit, oricât voi juca.

Vreau să mă gândesc doar la echipa naţională în acest moment, avem 2 meciuri foarte importante. Vom lua primul meci din această seară şi după mă voi decide.

Sper să fie cadoul perfect pentru Edi Iordănescu, cele 3 puncte în această seară”, a declarat Deian Sorescu în exclusivitate pentru AntenaSport.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine ar trebui să formeze cuplul de fundaşi centrali la naţionala României pentru meciul cu Turcia?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:07

Ofertat să vină la FCSB, Adi Ilie critică jocul echipei cu Mirel Rădoi antrenor: “Nu mi-a plăcut”

14:05

„Îi fac statuie și o pun la mine în grădină” Arbeloa îi cere lui Real să nu piardă un super-jucător

13:31

„Chivu nu poate fi viitorul lui Inter!” Antrenorul român, în mijlocul unei dezbateri aprinse

13:25

EXCLUSIVSelecţia făcută de Vincenzo Montella pentru meciul cu România i-a iritat pe turci! Ce îi reproşează italianului

13:25

Cosmin Contra, salariu uriaş după ce şi-a prelungit contractul în Qatar

12:41

VideoJurnal Antena Sport | Rednic râde de dinamoviştii şi rapidiştii pe care el i-a făcut ultima dată campioni

1 Florin Prunea, devastat după moartea fostului său coleg de la naţională: “Acum o săptămână m-a sunat” 2 Mirel Rădoi face primul transfer la FCSB! Gigi Becali îi dă salariu de 25.000 de euro pe lună 3 Nota primită de Istvan Kovacs în AS Roma – Bologna 3-4, după ce a acordat 2 penalty-uri: “Fără dubii” 4 BREAKING NEWSMircea Lucescu a anunţat lotul României pentru barajul crucial cu Turcia. Surprizele lui “Il Luce” 5 Ilie Dumitrescu a propus un titular la naţională, după Dinamo – Craiova 0-1: “Excelent” 6 S-au săturat de umilinţe! Ce a făcut galeria lui Dinamo la finalul meciului cu Craiova
Citește și