Închide meniul

Jose Mourinho a refuzat o ofertă de 30 de milioane de euro! Portughezul se gândeşte numai la AS Roma

Alex Masgras Publicat: 29 iunie 2023, 12:41

Comentarii
Jose Mourinho a refuzat o ofertă de 30 de milioane de euro! Portughezul se gândeşte numai la AS Roma

Jose Mourinho, antrenorul lui AS Roma / ProfiMedia

Jose Mourinho a refuzat o ofertă de 30 de milioane de euro. Antrenorul celor de la AS Roma a fost ofertat de Al-Hilal, înainte ca arabii să îi facă o ofertă şi lui Massimiliano Allegri.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Al-Hilal i-a propus lui Massimiliano Allegri un salariu mai mic decât cel al lui Mourinho, de 20 de milioane de euro pe an, dar nu a fost suficient pentru a îl convinge pe italian să plece de la Juventus.

Jose Mourinho a refuzat o ofertă de 30 de milioane de euro! Portughezul se gândeşte numai la AS Roma

Potrivit lui Fabrizio Romano, Al-Hilal a fost dispusă să îi ofere portughezului 30 de milioane de euro pe an, dar acesta nu a vrut să plece de la AS Roma, fiind în continuare dedicat proiectului de la clubul din capitala Italiei.

La AS Roma, Jose Mourinho a reuşit să câştige prima ediţie din Conference League, în sezonul 2021/22, după care a fost aproape şi de trofeul Europa League în sezonul 2022/23, atunci când a pierdut ultimul act la loviturile de departajare în meciul de la Budapesta cu Sevilla.

În cazul în care ar fi acceptat oferta celor de la Al-Hilal, Jose Mourinho ar fi devenit al doilea cel mai bine plătit antrenor din lume. Pe primul loc se află Diego Simeone, cel care primeşte în fiecare an 49 de milioane de euro de la Atletico Madrid. În prezent, Jose Mourinho are un salariu anual de 11,5 milioane de euro la AS Roma.

Reclamă
Reclamă

Decizia luată de Jose Mourinho, după suspendarea primită de la UEFA: „Voi renunţa să mai iau parte la acest grup”

Decizia luată de Jose Mourinho, după suspendarea primită de la UEFA. Antrenorul lui AS Roma a primit o suspendare de patru etape după finala Europa League de la Budapesta, pierdută de italieni în faţa celor de la Sevilla.

Tabăra celor de la AS Roma a acuzat dur arbitrajul, în frunte cu Jose Mourinho, care s-a dus la finalul meciului să îi ceară socoteală centralului Anthony Taylor. Arbitrul englez a avut de suferit şi a doua zi, atunci când a trecut cu greu printre suporterii italieni în aeroportul din Budapesta.

După aceste incidente, Jose Mourinho a primit patru etape de suspendare. Din cauza pedepsei dictate de UEFA, Mourinho a decis să renunţe la poziţia sa din cadrul Consiliului de Fotbal al UEFA prin intermediul unei scrisori adresate lui Zvonimir Boban:

Reclamă

„Dragă domnule Boban, vă mulţumesc pentru invitaţia oferită de a fi în continuare membru al Consiliului de Fotbal al UEFA, dar regret să vă informez că voi renunţa să mai iau parte la acest grup.

Principiile în care am crezut cu tărie atunci când m-am alăturat nu mai sunt valabile şi mă simt obligat să iau această decizie. Vă rog să îi comunicaţi decizia mea şi preşedintelui Aleksander Ceferin”, este scrisoarea trimisă de Jose Mourinho, potrivit romapress.net.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuşi FCSB, până la urmă, să prindă primăvara europeană?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:07
“Te întorci în România?” Florin Niţă, răspuns categoric la şase luni de când a rămas fără contract
12:22
NEWS ALERTRuben Amorim, OUT de la Manchester United. Cine îi va lua locul
12:13
Rapid, aproape de al doilea transfer al iernii. Costel Gâlcă şi-a dat acordul pentru jucătorul din Liga a 2-a
12:01
VIDEOOklahoma City Thunder, primul eşec după patru victorii la rând. Campioana a fost învinsă de Phoenix Suns
11:34
Anunţ de ultim moment despre revenirea lui Denis Alibec la Farul: “Asta i-a spus Hagi când a plecat”
11:26
Jaqueline Cristian, la cea mai bună clasare din carieră. Ce loc ocupă Sorana Cîrstea
1 FotoCine este Cristina Răduț, viitoarea soţie a lui Ștefan Baiaram. Meseria incredibilă pe care o practică 2 Surpriză de proporţii: Radu Drăguşin, cedat tot în Anglia! Cine face anunţul 3 E oficial! FCSB l-a transferat: “S-a ajuns la un acord” 4 Matei Ilie pleacă de la CFR Cluj! Va fi coleg cu un alt jucător român. Tun financiar dat de Neluțu Varga 5 Alexandru Tudorie şi-a găsit echipă. Cu cine semnează 6 Rapid, negocieri avansate cu fostul fundaş al FCSB. Gigi Becali l-a pierdut gratis!
Citește și