Închide meniul

Marius Şumudică a obţinut o victorie uriaşă la FIFA! Va primi o sumă impresionantă de la o fostă echipă

Iulian Focșăneanu Publicat: 4 iulie 2023, 23:21 / Actualizat: 5 iulie 2023, 1:55

Comentarii
Marius Şumudică a obţinut o victorie uriaşă la FIFA! Va primi o sumă impresionantă de la o fostă echipă

Marius Șumudică, în timpul unui meci / Profimedia

Marius Şumudică a dat marea lovitură şi a obţinut o victorie uriaşă la FIFA! Antrenorul în vârstă de 52 de ani a câştigat procesul cu turcii de la Yeni Malatyaspor şi are motive de bucurie. În conturile lui va fi virată o sumă importantă de bani.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Şumudică a fost dat afară de Yeni Malatyaspor în luna februarie a anului trecut. Turcii i-au reziliat unilateral contractul şi au fost daţi în judecată. Verdictul primit de la forul internaţional e pe placul tehnicianului.

Marius Şumudică a obţinut o victorie uriaşă la FIFA

Potrivit gsp.ro, FIFA a decis că şefii lui Malatyaspor l-au demis fără a avea un scop întemeiat. Acum, sunt buni de plată. Trebuie să îi achite lui Şumudică, în total, 279.500 de euro.

Din această sumă, 149.500 euro reprezintă salarii restante din perioada noiembrie 2021 – februarie 2021. 46.000 de euro pe lună era remuneraţia lunară a lui Şumudică, trecută în contract. Antrenorul român urmează să primească alţi 130.000 de euro drept despăgubire pentru faptul că i-a fost “ruptă” înţelegerea.

Şi secunzii lui Marius Şumudică vor fi plătiţi pentru că au fost daţi afară, pe nedrept. Gabriel Mărgărit şi Cristian Petre vor încasa 28.570 de euro, respectiv 18.570 de euro, anunţă sursa citată anterior. Fiecare va mai încasa alţi 10.000 de euro drept despăgubiri. Rămâne de văzut dacă Malatyaspor va mai achita aceste sume. În prezent, clubul a ajuns în liga a 3-a.

Reclamă
Reclamă

Trei luni şi trei săptămâni a rezistat Şumudică pe banca celor de la Malatyaspor. Dintr-un total de 16 meciuri a înregistrat 3 victorii, 3 remize şi 10 înfrângeri!

„Ce faci dacă primeşti un telefon de la Palat?!” Marius Şumudică a răspuns imediat

Marius Şumudică a răspuns imediat în momentul în care ce ar face în momentul în care ar primi un telefon de la Gigi Becali. Liber de contract, Şumudică a spus că nu se pune problema să revină în Liga 1 şi va aştepta o ofertă din străinătate.

Marius Şumudică a făcut o dezvăluire şi despre actualul antrenor de la FCSB, Elias Charalambous. Şumudică a dezvăluit că a fost coleg de camera cu acesta la Omonia Nicosia.

Reclamă

Ce să fac la Palat? Deocamdată nu se pune problema să merg la FCSB. Charalambous a fost colegul meu de cameră la Omonia. Deocamdată mă gândesc să plec în străinătate. Aştept 2-3 luni. Dar şi în România poate fi o variantă”, a spus Marius Şumudică la digisport.ro.

Sumudică a vorbit şi despre situaţia sa după ce a plecat de la Al Raed. Antrenorul român mai avea contract un an de zile şi a mers la FIFA pentru a-şi recupera banii. Poate câştiga un nou proces!

Au încercat să facă o negociere, am refuzat și cazul este la FIFA. Trebuie să-mi plătească despăgubiri. Au vrut să plătească… Negocieri. Nu am fost de acord. Nu au vrut să plătească tot.

S-a încheiat, de două zile sunt antrenor liber. Cazul a fost transmis către FIFA. Există o problemă. Au rămas trei cluburi la care nu au fost alegeri, vor avea loc în următoarea perioadă. Mai sunt două sau trei care nu și-au numit președintele. Ei vor să aducă nume foarte mari.

Am stat de vorbă, am înțeles că vor să elimine mulți dintre actualii angajați și să aducă alții. Erau doar doi sau trei antrenori care aveau contracte pe perioade mai mari de un an. Eu aveam doi ani, având un sezon bun la Shabab”, a mai spus Marius Şumudică.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce va face FCSB cu Bologna după umilinţa din campionat cu Metaloglobus?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:01
Zeljko Kopic a spus motivul pentru care i-a schimbat pe Cătălin Cîrjan şi Alex Musi în meciul cu FC Argeş!
22:42
Reacţia lui Robert Moldoveanu după ce a marcat împotriva fostei sale echipe, Dinamo!
22:25
FC Argeş – Dinamo 1-1. “Câinii” au ratat şansa de a urca pe podium. Au fost egalaţi de fostul lor jucător
22:18
Patrick Vieira, anunț despre revenirea pe teren a lui Nicolae Stanciu. Ce se întâmplă cu căpitanul naționalei
22:09
VIDEOLeclerc, cel mai rapid în primul antrenament din MP al Mexicului. Cursa e duminică (21:45, Antena 3 CNN şi AntenaPLAY)
21:42
„Asta e cauza rezultatelor”. A identificat marea problemă din jocul FCSB-ului, după înfrângerea cu Bologna
1 Mutu refuză să fie comparat cu Chivu: “Când duceam Rapid în play-off, nu întrebaţi de ce eu sunt acolo și el la Inter Unde16?” 2 UEFA a explicat în premieră de ce a șters Cupa Campionilor din dreptul lui FCSB. Cum a revenit la Steaua trofeul 3 Rupt de beat, un căpitan de la o echipă din România a făcut accident la ora 4.16 dimineaţa. Cum l-au găsit poliţiştii 4 Jucătorii făcuţi praf de Gigi Becali după înfrângerea cu Bologna! Cine e principalul vinovat: “A pierdut meciul” 5 Dinamo vrea să dea marea lovitură! Ce fotbalist de la Steaua vrea să transfere 6 Gigi Becali a dezvăluit marele regret de la FCSB: “I-am dat salariu ca prostul. E un pariu pierdut”
Citește și