Wimbledon 2023 | Elina Svitolina, după victoria cu Iga Swiatek: “Războiul m-a făcut mai puternică”

Dan Roșu Publicat: 12 iulie 2023, 9:30

Comentarii
Wimbledon 2023 | Elina Svitolina, după victoria cu Iga Swiatek: Războiul m-a făcut mai puternică

Elina Svitolina, la Wimbledon 2023 / Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Wimbledon 2023 | Elina Svitolina a vorbit după victoria cu Iga Swiatek din sferturile de finală de la All England Club. Sportiva susţine că războiul a făcut-o mai puternică şi i-a schimbat mentalitatea.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Cred că războiul m-a făcut mai puternică. Din punct de vedere mental, nu mai văd situaţiile dificile ca pe un dezastru. Există lucruri mai rele în viaţă. Sunt pur şi simplu mai calmă. Pentru că abia m-am întors, cred, de asemenea, că am o presiune diferită.

Wimbledon 2023 | Elina Svitolina, după victoria cu Iga Swiatek

Vreau să câştig, am această motivaţie uriaşă de a mă întoarce în top. Faptul că am un copil şi războiul m-au făcut o persoană diferită”, a spus Svitolina, potrivit L’Equipe.

“Ştiu că mulţi oameni din Ucraina ne urmăresc. Am primit un număr foarte mare de mesaje după ce am ajuns în optimi. Astăzi nu mi-am verificat încă telefonul, dar cred că vor fi mult mai multe. Mă bucur că pot aduce puţină fericire în vieţile lor”, a menţionat sportiva.

Liderul WTA, Iga Swiatek a fost eliminată, marţi, în sferturile de finală ale turneului de grand slam de la Wimbledon, fiind învinsă de sportiva ucraineană Elina Svitolina (76 WTA).

Reclamă
Reclamă

Svitolina s-a impus cu scorul de 7-5, 6-7 (5), 6-2, în două ore şi 51 de minute.

Iga Swiatek riscă să piardă prima poziţie în clasamentul WTA

După această înfrângere, Iga Swiatek riscă să piardă primul loc în clasamentul WTA. Totul depinde de parcursul Arynei Sabalenka la Londra. În cazul în care se va impune campioana din acest an de la Australian Open, vom avea parte de un nou lider în clasamentul WTA. Jucătoarea din Belarus va juca în sferturi miercuri, urmând să o întâlnească pe Madison Keys, numărul 18 WTA.

În ceea ce o priveşte pe Elina Svitolina, jucătoarea din Ucraina revine în semifinalele de la Wimbledon, după ce a ajuns în această fază a competiţiei şi în 2019. Atunci, Svitolina a fost învinsă în penultimul act de Simona Halep, cea care a şi câştigat turneul în acel an.

Reclamă

Pentru un loc în finala de sâmbătă, Elina Svitolina o va întâlni pe Marketa Vondrousova. Cehoaica a trecut marţi de Jessica Pegula, cap de serie numărul 4 la Wimbledon. Numărul 42 WTA s-a impus cu 6-4, 2-6, 6-4, după o oră şi 55 de minute de joc.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine câștigă titlul de golgheter la Cupa Mondială?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
22:28

Manchester City sparge banca! 121 de milioane de lire pentru fotbalistul-senzație din Premier League

22:23

Cupa Mondială 2026, în Universul Antena | Programul complet de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic

22:23

Loturile complete ale celor 48 de echipe participante la Campionatul Mondial

22:17

Gică Hagi şi-a ales favorita la Campionatul Mondial: “Sper să câştige, arată foarte bine”

21:46

UPDATETransfer BLOG | Cele mai importante mutări ale verii. Probleme pentru Radu Drăgușin! Tottenham a adus un fundaș central

21:43

Naționala obligată de FIFA să-și schimbe echipamentul, cu patru zile înainte de debutul la Campionatul Mondial

1 EXCLUSIVInternaţionalul român, pe lista lui Dinamo! Concurenţă importantă pentru transfer, chiar din Liga 1 2 E oficial. Nou antrenor la CFR Cluj. Neluțu Varga: “Sper să fie o lovitură pentru noi” 3 E gata! Decizia finală luată de Gaziantep în ceea ce-l privește pe Mirel Rădoi 4 Fostul jucător de la FCSB, gata de marea trădare! A fost surprins la sediul clubului marii rivale 5 Gigi Becali l-a convins și semnează pe un an! Condiția impusă de patronul de la FCSB 6 Dorinel Munteanu a semnat cu noua echipă: “Am acceptat fără ezitare”
Citește și