Închide meniul

Manchester City – Arsenal 1-1 (1-4 d.l.d). „Tunarii” lui Arteta au câștigat Supercupa Angliei după o finală interzisă cardiacilor

Bogdan Stănescu Publicat: 6 august 2023, 20:18

Comentarii
Manchester City – Arsenal 1-1 (1-4 d.l.d). Tunarii” lui Arteta au câștigat Supercupa Angliei după o finală interzisă cardiacilor

Jucătorii lui Arsenal, în timpul amicalului cu Barcelona/ Profimedia

Manchester City – Arsenal 1-1 (1-4 d.l.d)., Supercupa Angliei, a fost în format LIVE TEXT. pe AS.ro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cele două echipe, care s-au luptat pentru titlu sezonul trecut, “cetăţenii” ieşind învingători, s-au duelat pentru primul trofeu al sezonului în Anglia. Acesta a fost câștigat, în cele din urmă, de Arsenal.

Manchester City – Arsenal 1-1 (1-4 d.l.d).

Update: Arsenal a câștigat Supercupa Angliei, la loviturile de departajare. Pentru Manchester City au ratat De Bruyne și Rodri, iar Bernardo Silva a marcat singurul gol din penalty. Pentru Arsenal au marcat Odegaard, Trossard, Saka și Vieira.

Min 90+11: Manchester City – Arsenal 1-1! Leandro Trossard a marcat cu un şut deviat şi s-a bucurat la maximum pe teren, alături de coechipieri!

Min 77: Manchester City – Arsenal 1-0! Puştiul de 21 de ani, Cole Palmer, a marcat din pasa lui De Bruyne. Il înlocuise chiar pe Erling Haaland, cu 13 minute înainte!

Reclamă
Reclamă

Min 46: A început a doua repriză

Pauză pe Wembley Stadium

Min 40: Ocazie pentru Arsenal! Havertz a trimis un șut în forță, dar mingea a fost respinsă de Ortega.

Reclamă

Min 24: Ocazie mare pentru Arsenal! Martinelli a preluat excelent mingea în interiorul careului și a trimis un șut către poarta apărată de Ortega. Totuși, portarul „cetățenilor” a fost pe fază și a respins balonul trimis de fotbalistul brazilian.

Min 14: Ocazie pentru Manchester City! Rodi a trimis un șut de la distanță, pe jos, care a trecut puțin pe lângă poarta apărată de Ramsdale

Min 6: Ocazie pentru Manchester City! După o centrare a lui Akanji, Alvarez a ajuns într-o poziție favorabilă pentru a deschide scorul. Totuși, White, fundașul lui Arsenal a intervenit bine, iar scorul a rămas 0-0.

Min 1: A început partida de pe Wembley Stadium

Manchester City: Ortega – Walker, Stoner, Dias, Akanji – Rodri – Bernardo Silva, Kovacic, Grealish – Alvarez, Haaland

Rezerve: Ederson, Phillips, Laporte, De Bruyne, Gomez, Foden, Palmer, Lewis, McAtee

Antrenor: Pep Guardiola

Arsenal: Ramsdale – White, Saliba, Gabriel, Timber – Partey, Rice, Odegaard – Saka, Havertz, Martinelli

Rezerve: Turner, Tomiyasu, Kiwior, Holding, Tierney, Smith-Rowe, Vieira, Trossard, Nketiah

Antrenor: Mikel Arteta

Stadion: Wembley Stadium (Londra)
Arbitru: Stuart Attwell

Manchester City l-a prezentat pe Josko Gvardiol! Croatul de 21 de ani a devenit cel mai scump fundaş din istorie!

Manchester City l-a prezentat pe Josko Gvardiol! Fundaşul croat în vârstă de 21 de ani a semnat cu campioana Angliei. Gvardiol a fost transferat de la RB Leipzig pentru 90 de milioane de euro! Astfel, el a devenit cel mai scump fundaş din istorie.

Manchester City a mai transferat în această vară un jucător croat, pe Mateo Kovacic, pe care l-a adus de la Chelsea.

Manchester City l-a dorit şi în vara anului trecut pe Gvardiol, dar „cetăţenii” nu s-au înţeles atunci la preţ cu cei care conduc echipa din Bundesliga.

Gvardiol l-a depăşit acum pe Harry Maguire în topul celor mai scumpi fundaşi din istorie. Maguire era cumpărat în 2019 de Manchester United de la Leicester pentru 87 de milioane de euro.

Josko Gvardiol e cotat de site-ul de specialitate transfermarkt.com la 75 de milioane de euro. Leipzig l-a cumpărat în vara lui 2021 de la Dinamo Zagreb pentru 18.8 milioane de euro.

Ce spunea Pep Guardiola despre Josko Gvardiol, jucător care are un nume asemănător cu al lui

Pep Guardiola a insistat pentru transferul lui Josko Gvardiol. Antrenorul „cetăţenilor” a remarcat şi asemănarea de nume între el şi fundaşul croat.

Ce nume frumos are! În acest moment face vizita medicală. Toată lumea știe că este aici. Sperăm ca actele să fie finalizate în următoarele ore.

Nu știu dacă vom mai face transferuri, dar cred că se va mai întâmpla ceva, deși încă nu s-a rezolvat”, a declarat Pep Guardiola, citat de mundodeportivo.com.

Spectacol total în amicalul Arsenal – Barcelona 5-3! Reacţia categorică a lui Xavi: „Ei jucau finala Champions League!”

A fost spectacol total în amicalul dintre Arsenal şi Barcelona, încheiat cu scorul de 5-3. Cele două formaţii s-au duelat într-un meci disputat la Los Angeles, în cadrul turneului american de pregătire. Peste 70.000 de oameni au fost prezenţi pe stadion, la confruntarea dintre catalani şi „tunari”.

La finalul meciului, Xavi s-a declarat nemulţumit de intensitatea cu care Arsenal a abordat partida.

Scorul amicalului de lux dintre Barcelona şi Arsenal a fost deschis de Robert Lewandowski, în minutul 7. Ulterior, la doar patru minute distanţă, Bukayo Saka a reuşit să egaleze pentru trupa lui Mikel Arteta.

Până la pauză s-au mai marcat alte două goluri. Raphinha i-a dus din nou în avantaj pe catalani, în minutul 44, urmând ca „tunarii” să revină pe tabelă după reuşita lui Kai Havertz, jucător transferat în această vară de la Chelsea.

Arsenal a preluat conducerea în minutul 56, prin golul lui Trossard, iar acelaşi Trossard a marcat pentru 4-2 în minutul 78. Catalanii au redus din diferenţă în minutul 88, însă scorul final a fost stabilit de Vieira, în ultimul minut de joc.

“Am fost sensibili în apărare”

Noi jucam primul nostru meci amical și ei jucau finala Champions League. A fost un meci foarte bun pentru spectacol, dar nu atât de bun pentru antrenori. S-au văzut lucruri pozitive însă cred că am fost sensibili în apărare.

Noi jucam primul nostru meci amical și ei jucau finala Champions League. A fost un meci foarte bun pentru spectacol, dar nu atât de bun pentru antrenori. S-au văzut lucruri pozitive însă cred că am fost sensibili în apărare”, a declarat Xavi, conform mundodeportivo.com.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va fi titular de drept Ianis Hagi la Alanyaspor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:27
Cristiano Ronaldo, aproape de un nou record! A marcat din penalty în Ungaria – Portugalia şi poate atinge o nouă bornă istorică
23:23
San Marino U21 – România U21 0-2, în preliminariile pentru EURO 2027. Primul succes pentru Costin Curelea
23:17
Erling Haaland a marcat de cinci ori contra Moldovei! Victorie cu un scor ireal în preliminarii: 11-1!
23:01
VIDEOGafa serii în preliminariile CM 2026! Starul de 100 de milioane de euro, greșeală ca la amatori
22:50
LIVE TEXTCipru – România 2-2. Tricolorii, egalaţi după ce au condus cu 2-0!
22:38
Nicuşor Bancu va rata meciul România – Austria! Pierdere grea pentru naţională
1 Dinamo s-a reorientat, după ce nu l-a putut transfera pe Matei Ilie. Noua ţintă a lui Zeljko Kopic 2 Vestea dată de Mihai Stoica despre transferurile pregătite de FCSB, în ultima zi de mercato din Liga 1 3 Dan Şucu, lovitură decisivă pentru Gigi Becali! Leo Bolgado ajunge la Rapid, după ce a fost dorit de FCSB 4 Israel – Italia 4-5. Thriller cu 9 goluri la Debrecen. Kosovo, surpriza serii. Toate rezultatele din preliminariile World Cup 5 Gigi Becali s-a răzgândit şi a luat o decizie surprinzătoare! Ce se întâmplă cu Vlad Chiricheş la FCSB 6 Impresarul lui Alin Fică a răbufnit, după transferul ratat la Rapid: “Nu pot s-o las aşa, se face tam-tam”
Citește și