Închide meniul
Video

Cătălin Chirilă a revenit în ţară, după performanţa reuşită la Campionatele Mondiale: “M-am învăţat să mă întorc cu medalii!”

Iulian Focșăneanu Publicat: 28 august 2023, 16:34 / Actualizat: 28 august 2023, 17:53

Cătălin Chirilă, în timpul unui interviu acordat pe aeroport

Cătălin Chirilă a revenit în ţară, după performanţa fabuloasă reuşită la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe. În direct în AntenaPLAY, sportivul român a cucerit medalia de aur la 500 de metri şi a obţinut argintul în proba de 1000 de metri. Chirilă şi-a asigurat astfel şi calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris, din 2024.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cătălin Chirilă s-a întors de la Duisburg cu cele două medalii la gât şi a anunţat că este gata să se bucure de o vacanţă, până a începe din nou antrenamentele. Chiar dacă a ratat şansa de a-şi apăra titlul mondial la 1000 de metri, tricolorul este încântat de ceea ce a reuşit.

Cătălin Chirilă a revenit în ţară, după performanţa reuşită la Campionatele Mondiale

Sportivul din Tulcea, legitimat la CSA Steaua, a demonstrat că este într-o formă de vis şi a făcut curse magnifice în AntenaPLAY.

M-am învăţat deja să mă întorc de la competiţii cu câte două medalii, pentru că particip de regulă în câte două probe, şi cred că e deja o tradiţie pentru mine să particip în probă şi să nu mă întorc fără medalii.

Sincer să fiu, mi-am dorit din tot sufletul să îmi păstrez acel titlu mondial, doar că despre asta este sportul. În cazul sportului nostru este foarte influenţat de vreme, de condiţiile meteo. Dar nu voi încerca nicicum să caut vreo scuză pentru tot ce s-a întâmplat acolo. E un loc câştigat, nicidecum nu am pierdut locul 1“, a declarat Cătălin Chirilă, pe aeroport, la revenirea în ţară.

Reclamă
Reclamă

Chirilă anunţă că acum şi-a trasat un nou obiectiv, apărarea titlului de la 500 de metri. Cu un an în urmă, revenise acasă cu o medalie de argint din Canada, de la Halifax.

Am realizat din secunda doi, de când am trecut linia de finish, că sunt din nou campion mondial. Şi îmi place gustul succesului, cum am spus-o mereu. Acum am o altă obligaţie, să apăr titlul de campion mondial la 500 de metri.

S-a simţit diferit, sigur. Vorbeam chiar înainte de competiţiei, eram sigur că gustul va fi mult mai dulce. Într-adevăr aşa a fost, a fost foarte intensă reacţia mea după linia de finish, cred că aţi urmărit-o. M-am bucurat extrem de mult că am reuşit din nou această performanţă. Atunci a fost în necunoştinţă de cauză, în Canada. Anul ăsta ştiam ce puteri am şi a fost doar o chestiune de timp“, a mai spus sportivul român.

Reclamă

Cursa care i-a adus lui Cătălin Chirilă calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris

Cătălin Chirilă a cucerit medalia de argint în proba de 1.000 de metri de la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Duisburg. Cursa, care a fost transmisă LIVE exclusiv în AntenaPLAY, i-a adus lui Cătălin Chirilă şi calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris.

Pentru a obţine biletele pentru Paris, Cătălin Chirilă trebuia să se claseze pe unul din primele 6 locuri. Românul a obţinut locul 2, cu timpul 03:45.958. Cătălin Chirilă a pornit tare în finala la 1.000 de metri. După primii 250 de metri, românul era pe primul loc. Principalul rival al lui Chirilă, cehul Martin Fuksa, era pe locul 2.

Cătălin Chirilă a scos un timp mai slab pe următorii 250 de metri, aflându-se pe locul 3 după 500 de metri parcurşi, în spatele lui Martin Fuksa şi în spatele germanului Sebastian Brendel. Chirilă a evoluat foarte bine pe ultimii 500 de metri, devansându-l pe german şi ocupând la final poziţia a doua.

Chirilă a încheiat Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Dusiburg cu un aur, la 500 de metri, şi cu argintul în proba lui preferată, 1.000 de metri. Canotorul român reprezintă una dintre marile speranţe pentru o medalie olimpică la Paris, având în vedere că este campion mondial şi european. Anul trecut el a cucerit aurul şi la 1.000 de metri. Finalele de 500 şi 1.000 de metri ale lui Cătălin Chirilă de la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Dusiburg au fost transmise LIVE exclusiv în AntenaPLAY, ca şi finala în care Ilie Sprincean şi Oleg Nuţă au luat bronzul.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce pronostic dai pentru Austria - România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:51 5 iun.

Novak Djokovic l-a învins pe Zverev şi s-a calificat în semifinale la Roland Garros. Duel de vis cu Jannik Sinner

0:13 5 iun.

Mihai Stoica a dezvăluit ce jucători vor pleca de la FCSB: “E mai uşor să accepte”. Două reveniri anunţate

0:05 5 iun.

Germania – Portugalia 1-2. Lusitanii s-au calificat în finala Nations League. Cristiano Ronaldo a marcat

23:57

Recordul stabilit de Cristiano Ronaldo, după ce a marcat în Germania – Portugalia. Cifre impresionante pentru starul lusitan

23:15

Video“Sper să reuşesc”. Octavian Popescu, anunţ despre transfer după ce a fost căpitanul naţionalei U21

22:37

Daniel Pancu, reacţie fermă după ce România U21 a câştigat amicalul înainte de EURO: “Sunt nemulţumit”

1 Dinamo i-a găsit înlocuitor lui Dennis Politic. Jucătorul cotat la 2,8 milioane de euro e dorit de Zeljko Kopic 2 Gigi Becali s-a înţeles cu Hermannstadt pentru jucătorul de la FCSB: “Ajunge mare fotbalist” 3 Înlocuitor de la FCSB pentru Ștefan Baiaram, la naționala U21! Decizia luată de Daniel Pancu, înainte de EURO 4 Petrolul, primul transfer din mandatul lui Liviu Ciobotariu! Ce salariu va încasa jucătorul 5 Gigi Becali a schimbat oferta pentru transferul lui Dennis Politic: “Undeva la un milion de euro. Suntem aproape” 6 Andrei Prepeliță este noul antrenor de la Unirea Slobozia! Contractul semnat de tehnician
Citește și