Închide meniul

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Italiei! Olandezul a scris istorie în Formula 1

Alex Ioniță Publicat: 3 septembrie 2023, 19:50

Comentarii
Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Italiei! Olandezul a scris istorie în Formula 1

Max Verstappen, bucurie la finalul unei curse de Formula 1 / Profimedia

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Italiei. Pilotul nu a dezamăgit nici în această etapă a sezonului competițional din Formula 1.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pilotul a început cursa de la Monza de pe poziția a 2-a. Din pole-position a plecat Carlos Sainz, de la Ferrari. După acest succes, olanezul a doborât un record care era „în picioare” de 10 ani.

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Italiei! Pilotul din Olanda a doborât recordul lui Sebastian Vettel

După succesul din Marele Premiu al Italiei, Max Verstappen a devenit pilotul cu cea mai lungă serie de victorii consecutive în „Marele Circ”. Acesta a legat nu mai puțin de 10 curse câștigate, până în momentul de față.

Chiar dacă a început cursa de pe poziția a 2-a, olandezul a reușit să îl depășească pe Carlos Sainz și să se impună la Monza. Pe locul al 2-lea s-a clasat coechipierul lui Verstappen, Sergio Perez.

Podiumul a fost completat de Carlos Sainz. Pe locul al 4-lea a terminat coechipierul acestuia, Charles Leclerc. Locurile 5 și 6 au fost ocupate de George Russel și Lewis Hamilton, de la Mercedes.

Reclamă
Reclamă

Următoarea etapă din sezonul de Formula 1 este în perioada 15-17 septembrie. Atunci va avea loc Marele Premiu din Singapore. În sezonul trecut cursa asiatică a fost câștigată de Sergio Perez. Atunci, coechipierul acestuia, Max Verstappen, a încheiat Marele Premiu doar pe poziția a 7-a, la 58,825 secunde de prima poziție.

Primii 10 piloți de la Marele Premiu al Italiei

1. Max Verstappen – Redbull Racing
2. Sergio Perez – Redbull Racing
3. Carlos Sainz – Ferrari
4. Charles Leclerc – Ferrari
5. George Russel – Mercedes
6. Lewis Hamilton – Mercedes
7. Alexander Albon – Williams
8. Lando Norris – McLaren
9. Fernando Alonso – Aston Martin
10. Valtteri Bottas – Alfa Romeo

Reclamă

Clasamentul piloților în Formula 1

1. Max Verstappen – Redbull Racing, 364 puncte
2. Sergio Perez – Redbull Racing, 219 puncte
3. Fernando Alonso – Aston Martin, 170 puncte
4. Lewis Hamilton – Mercedes, 164 puncte
5. Carlos Sainz – Ferrari, 117 puncte
6. Charles Leclerc – Ferrari, 111 puncte
7. George Russel – Mercedes, 109 puncte
8. Lando Norris – McLaren, 79 puncte
9. Lance Stroll – Aston Martin, 47 puncte
10. Pierre Gasly – Alpine, 37 puncte

Lewis Hamilton a semnat prelungirea contractului cu Mercedes

„Nu am fost niciodată mai înfometaţi. Am învăţat din fiecare victorie, dar şi din fiecare dezamăgire. Vom continua să luptăm, indiferent de provocare şi vom câştiga din nou. Sunt recunoscător că am această echipă, care m-a susţinut atât pe circuit, cât şi în afara lui”, a declarat Lewis Hamilton, după ce şi-a prelungit contractul cu Mercedes.

Pentru că şi-a prelungit contractul cu Mercedes, Lewis Hamilton va încasa 100 de milioane de lire sterline, potrivit telegraph.co.uk, adică peste 116 milioane de euro.

Lewis Hamilton a debutat în Formula 1 în 2007, la McLaren. În al doilea său sezon la McLaren, el a câştigat primul său titlu mondial. În 2013, britanicul a semnat cu Mercedes şi a cucerit alte şase titluri mondiale. În acest moment, el se află la egalitate cu Michael Schumacher, dar mulţi sunt de părere că titlul din 2021 câştigat de Max Verstappen, în ultima etapă de la Abu Dhabi, ar fi trebuit să fie câştigată de pilotul britanic.

George Russell, coechipierul lui Hamilton la Mercedes încă din 2022, şi-a prelungit şi el contractul cu nemţii până în 2025.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
16:17
Joacă Daniel Bîrligea cu Rapid? Anunțul făcut de Mihai Stoica: „Staff-ul medical se luptă”
15:53
Nicolae Stanciu îl vrea campion pe “domnul Chivu”, dar abia după ce pierde cu Genoa
15:29
O națională riscă să fie exclusă de la barajul pentru Cupa Mondială. De la ce a pornit cazul analizat de FIFA
15:00
Genoa – Inter LIVE SCORE (19:00). Cristi Chivu, față în față cu echipa lui Dan Șucu
14:50
Dumitru Stângaciu nu mai crede în fotbalul românesc: “Din păcate, regresează! E foarte greu să ajungem la Mondial”
14:50
VIDEOWang Manyu şi Tomokazu Harimoto sunt campionii de la WTT Finals 2025
1 Dinamo, transfer de titlu în Liga 1! Vârful de două milioane de euro dorit de „câini” 2 Clubul uriaş care îl transferă pe Louis Munteanu de la CFR Cluj. Suma uriaşă anunţată! “Se poate face” 3 Gigi Becali îl vrea la FCSB, dar Giovanni Becali îl propune la Dinamo: “Ar fi perfect” 4 Daniel Pancu a cerut primul transfer al iernii la CFR Cluj! Este brazilian și a impresionat în Liga 1 5 Florin Gardoș, revenire de senzație în fotbalul românesc! Fostul jucător de la FCSB a semnat 6 Rapid – Oțelul 0-2. Gălățenii îngenunchează liderul Ligii 1 și dinamitează lupta pentru play-off
Citește și