CSM Bucureşti – Odense 28 – 24. Debut cu dreptul pentru „tigroaice” în Liga Campionilor. Neagu a jucat magistral

Valentin Pîrcălabu Publicat: 9 septembrie 2023, 21:09

CSM Bucureşti – Odense 28 – 24. Debut cu dreptul pentru „tigroaice în Liga Campionilor. Neagu a jucat magistral

Cristina Neagu a reuşit să marcheze 8 goluri

CSM Bucureşti – Odense 28 – 24. Debut cu dreptul pentru „tigroaice” în Liga Campionilor, iar Cristina Neagu a jucat magistral.

CSM Bucureşti a învins echipa daneză Odense Handbold, cu scorul de 28-24 (16-10), sâmbătă seara, în Sala Polivalentă din Capitală, în meciul său de debut în Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana României a început în forţă şi a condus cu 5-0, a avut nouă goluri avantaj (16-7, min. 25), dar la pauză scorul a fost de 16-10.  În repriza secundă, danezele s-au apropiat la un singur gol, 24-23 (min. 55), dar echipa antrenată de Adrian Vasile a fost mai lucidă în ultimele minute şi s-a impus cu 28-24, scrie agerpres.ro.

Pentru CSMB au marcat Cristina Neagu 8 goluri, Crina Pintea 7 goluri, Grace Zaadi Deuna 4, Emilie Hegh Arntzen 3, Monika Kobylinska 2, Trine Jensen Oe˜stergaard 2, Laura Flippes 1, Alexandra Dindiligan 1.

Portarul Laura Glauser a avut o evoluţie remarcabilă, cu 20 de şuturi apărate (46,51%).

Golurile formaţiei oaspete au fost reuşite de Maren Nyland Aardahl (ex-SCM Râmnicu Vâlcea) 7 goluri, Ragnhild Valle Dahl 4, Dione Housheer 3, Larissa Nusser 2, Mie Enggrob Howjlund 2, Thale Rushfeldt Deila 2, Malin Larsen Aune (ex-CSMB) 1, Elma Halilcevic 1, Sidsel Mejlvang 1, Helena Elver Hagesoe 1.

Yara ten Holte a apărat 13 aruncări (41,94%). În alt meci din Grupa A, debutanta DVSC Schaeffler a învins-o pe IK Sävehof cu 32-29 (18-13). Duminică vor avea loc partidele Brest Bretagne Handball – Gyori Audi ETO KC şi Buducnost BEMAX Podgorica – SG BBM Bietigheim.

CSM Bucureşti va juca în etapa a doua pe 17 septembrie, în deplasare, cu SG BBM Bietigheim. CS Rapid Bucureşti va debuta duminică în Grupa B, în deplasare, cu Team Esbjerg.

10
0:17
Bayer Leverkusen, record FABULOS pentru istoria fotbalului. Gol în minutul 90+7 şi calificare în finala Europa League
10
0:00
Atalanta – Bayer Leverkusen este finala Europa League 2024! Olympiacos – Fiorentina, finala Conference League
23:50 Martin O’Neill, prima reacţie despre oferta Rapidului: „Ştiu multe despre fotbalul românesc”. Ce a spus de Mircea Lucescu 23:33 Cristiano Ronaldo, performanţă colosală la 39 de ani! A marcat împotriva echipei lui Florin Tănase şi a ajuns la cifre fabuloase 23:21 Edi Iordănescu, anunţul momentului: „România rămâne în inima mea!”. A confirmat negocierile, cu o lună înainte de EURO 2024 23:02 Sorana Cîrstea, în turul 3 de la Roma! Victorie fără emoţii pentru româncă în meciul cu Brenda Fruhvirtova 22:41 Emmanuel Macron, anunţ despre viitorul lui Kylian Mbappe: „Am pus presiune maximă” 22:11 „România în semifinale la EURO 2024?” Reacţia imediată a lui Mihai Stoichiţă. Meciul de care depinde soarta tricolorilor 21:37 Jaqueline Cristian, revenire de excepţie la Roma! S-a calificat în turul 3 şi va juca contra numărului 3 WTA 21:14 Alin Alexuc s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris! La câţi sportivi a ajuns delegaţia României Vezi toate știrile