Gloria Buzău – Steaua 4-4! Nebunie totală în Liga 2. Final uluitor de meci

Alex Masgras Publicat: 1 octombrie 2023, 14:45 / Actualizat: 1 octombrie 2023, 15:52

Gloria Buzău şi Steaua, meci nebun cu 8 goluri

Daniel Opriţa, antrenor Steaua / Hepta

Gloria Buzău – Steaua 4-4! Thriller cu 8 goluri în Crâng! Echipa lui Daniel Opriţa a obţinut un rezultat de egalitate pe finalul meciului din Crâng.

Steliştii au condus cu 2-0, dar au fost egalaţi până la pauză de gazde. În repriza secundă, jucătorii lui Andrei Prepeliţă au trecut în avantaj şi au dus scorul la 3-2. În ultimele trei minute s-au mai marcat alte trei goluri, iar cele două echipe şi-au împărţit puntele la capătul unui meci nebun.

Gloria Buzău – Steaua 4-4! Thriller cu 8 goluri în Crâng

Echipa lui Daniel Opriţa a deschis repede scorul în Crâng. Adrian Ilie a marcat încă din minutul 4, după care steliştii au majorat diferenţa în minutul 31, prin Alin Raicu.

Buzoienii au revenit în joc rapid, Chică-Roşă fiind cel care a redus din diferenţă în minutul 37. În minutul 45, Valentin Dumitrache a marcat un gol superb din lovitură liberă, iar cele două echipe au intrat la cabine la egalitate.

În repriza secundă, Gloria Buzău a primit o lovitură de la 11 metri îndelung contestată de stelişti. Protestele acestora nu l-au înduplecat pe Andrei Antonie, iar Gloria Buzău a condus cu 3-2 din minutul 69, graţie reuşitei din penalty a lui Dumitru.

În minutul 89, Chipirliu a marcat superb, dar asistentul nu a ridicat fanionul la poziţia de offside în care se afla atacantul stelist, iar scorul s-a făcut 3-3.

Finalul a fost unul nebun. Buzoienii au revenit în avantaj în minutul 90, graţie reuşitei lui Mihaiu. Bucuria a durat însă doar două minute, deoarece Beţa a dus scorul la 4-4.

După acest rezultat, Gloria Buzău se află pe locul 3, cu 15 puncte, în timp ce Steaua se află pe locul 13, cu 9 puncte şi o singură victorie în acest sezon.

Echipe de start în Gloria Buzău – Steaua

CSA Steaua: 12. Adrian Frânculescu – 2. David Maftei, 78. Costel Avram, 4. Dean Beța, 5. Walace da Silva, 13. Adrian Ilie – 8. Valentin Bărbulescu, 27. Rober Sierra, 17. Alin Raicu – 10. Bogdan Chipirliu, 32. Alexandru Boiciuc

Rezerve: 1. Ionuț Pop, 20. Gabriel Dumitru, 94. Rareș Enceanu, 76. David Matei, 21. Mihai Dobrescu, 36. Gianluca Mancuso, 23. Tsvetelin Chunchukov, 9. Alexandru Buziuc, 11. Mario Topuzov

Antrenor: Daniel Oprița

Gloria Buzău: 12. Alexandru Greab – 22. Sergiu Pârvulescu, 21. Alin Dobrosavlevici, 33. Dimitrios Patapis, 66. Georgi Pashov – 6. Antonio Georgiev, 23. Dinko Trebotic – 77. Matei Tănasă, 7. Cristian Dumitru, 20. Valentin Dumitrache – 29. Adi Chică-Roșă

Rezerve: 13. Dragoș Horeboiu, 8. Ionuț Șerban, 4. Kamil Wiktorski, 18. Robert Sălceanu, 68. Diogo Izata, 77. Bogdan Brâncoveanu, 80, Marko Pervan, 10. Viktor Angelov, 98. Andreas Mihaiu

Antrenor: Andrei Prepeliță

10
0:17
Bayer Leverkusen, record FABULOS pentru istoria fotbalului. Gol în minutul 90+7 şi calificare în finala Europa League
10
0:00
Atalanta – Bayer Leverkusen este finala Europa League 2024! Olympiacos – Fiorentina, finala Conference League
23:50 Martin O’Neill, prima reacţie despre oferta Rapidului: „Ştiu multe despre fotbalul românesc”. Ce a spus de Mircea Lucescu 23:33 Cristiano Ronaldo, performanţă colosală la 39 de ani! A marcat împotriva echipei lui Florin Tănase şi a ajuns la cifre fabuloase 23:21 Edi Iordănescu, anunţul momentului: „România rămâne în inima mea!”. A confirmat negocierile, cu o lună înainte de EURO 2024 23:02 Sorana Cîrstea, în turul 3 de la Roma! Victorie fără emoţii pentru româncă în meciul cu Brenda Fruhvirtova 22:41 Emmanuel Macron, anunţ despre viitorul lui Kylian Mbappe: „Am pus presiune maximă” 22:11 „România în semifinale la EURO 2024?” Reacţia imediată a lui Mihai Stoichiţă. Meciul de care depinde soarta tricolorilor 21:37 Jaqueline Cristian, revenire de excepţie la Roma! S-a calificat în turul 3 şi va juca contra numărului 3 WTA 21:14 Alin Alexuc s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris! La câţi sportivi a ajuns delegaţia României Vezi toate știrile