Închide meniul

Rapid transferă un mijlocaș lăudat în presa internațională! Pe cine au pus ochii giuleștenii

Alex Ioniță Publicat: 28 octombrie 2023, 0:03

Comentarii
Rapid transferă un mijlocaș lăudat în presa internațională! Pe cine au pus ochii giuleștenii

Sallieu Bah / Facebook

Rapid transferă un mijlocaș lăudat în presa internațională. Oficialii clubului din Giulești speră să facă o mutare surprinzătoare și să aducă un fotbalist cel puțin interesant sub comanda lui Cristiano Bergodi.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Este vorba despre un jucător din Sierra Leone, care este legitimat în prezent, în mod surprinzător, la Petrolul 95 Ploiești, în Liga a 4-a! Mijlocașul de doar 17 ani a ajuns în România în această vară, de la Central Parade, o echipă din capitala statului african.

Rapid transferă un mijlocaș lăudat în presa internațională. Tânărul african, în probe la echipa lui Cristiano Bergodi

Potrivit informațiilor oferite de gsp.ro, Sallieu Bah a fost în probe la Rapid în ultima săptămână, iar oficialii clubului de sub Podul Grant au fost impresionați de abilitățile acestuia.

În decursul zilei de vineri, Petrolul 95, care este antrenată de Daniel Chiriță, a învins-o pe AFC Brebu cu scorul de 6-1. Tânărul din Sierra Leone a marcat 3 goluri pentru formația din Ploiești, în cadrul meciului respectiv.

„Bah este un jucător foarte interesant. Rapid l-a văzut la lucru, câteva zile, şi va semna un contract cu giuleştenii. Într-o primă fază, după ce va semna cu Rapid, el va juca tot la noi”, a dezvăluit tehnicianul formației din Liga a 4-a, potrivit sursei citate anterior.

Reclamă
Reclamă

Interesant este faptul că, în urmă cu ceva timp, publicația The Guardian l-a inclus pe mijlocașul care va semna cu Rapid în top 60 cei mai promițători tineri jucători ai planetei.

”Mohamed Kallon, cel mai faimos jucător din istoria Sierra Leone, a captat atenţia lumii când a debutat la doar 15 ani la echipa naţională.

Deşi joacă într-o poziţie diferită, Sallieu Bah este acum comparat cu fostul atacant al lui Inter, după ce a bifat prima prezenţă pentru naţionala din Sierra Leone, în septembrie 2023.

Reclamă

Bah a impresionat în liga internă, fiind de şase ori cel mai bun om al meciului, înainte de a primi şansa unei probe în ligile inferioare din Germania.

Mijlocaşul, cunoscut pentru piciorul său stâng fin şi talentul de a penetra liniile defensive adverse, are un stil de joc care atrage toate privirile”, au notat jurnaliștii din Marea Britanie.

Rapid, mutare spectaculoasă înainte de derby-ul cu FCSB

Giuleștenii l-au cooptat pe Geraldo Alves (42 de ani), fost campion al României cu Astra Giurgiu. Fundașul a evoluat însă două sezoane și pentru FCSB, în perioada 2010-2012, fiind considerat la vremea respectivă ”stâlpul” apărării.

Conform sursei citate anterior, Alves a ajuns deja la antrenamentele din Giulești și va fi unul dintre secunzii și Octavian Chihaia la grupa din Liga de Tineret. El va avea acest rol și la echipa U17 a Rapidului, condusă de Rodin Voinea.

Modul în care Alves a ajuns la rivala FCSB e simplu. După ce a obținut Licența B în Portugalia, fostul fundaș a continuat să joace în partidele de old-boys, acolo unde a fost convins de colegii Daniel Niculae și Vasile Maftei.

Geraldo Alves a fost dorit de feroviari și cu un an în urmă, dar problemele birocratice au împiedicat atunci mutarea.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va fi titular de drept Ianis Hagi la Alanyaspor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:08
Dan Şucu, lovitură decisivă pentru Gigi Becali! Leo Bolgado ajunge la Rapid, după ce a fost dorit de FCSB
12:56
Asia Express – lider de audiență cu prima ediție din acest sezon. Începe lupta pentru prima imunitate de pe Drumul Eroilor
12:44
“Va fi mult mai dificil”. Elias Charalambous, avertisment pentru “tricolorii” lui Lucescu înaintea meciului cu Cipru
12:35
Programul etapei a 10-a din Liga 1. Surpriză privind meciul FCSB-ului cu Botoşani
12:08
Suma infimă pentru care Rapid riscă să fie depunctată şi să primească interdicţie la transferuri. Noi tensiuni în Giuleşti
11:57
Marele regret al lui Jannik Sinner, după finala pierdută cu Carlos Alcaraz la US Open 2025
1 Scenariul pentru ca România să mai câştige grupa şi să se califice la World Cup 2026, după victoriile Austriei şi Bosniei 2 Virgiliu Postolachi pleacă de la CFR Cluj şi semnează cu o rivală 3 Carlos Alcaraz a câștigat US Open 2025! Succes în patru seturi în finala cu Jannik Sinner 4 Dinamo, tot mai aproape de transferul dorit de Zeljko Kopic. 700.000 de euro pentru un internațional român 5 Plecare de la Rapid în ultima zi de mercato! Fotbalistul va fi împrumutat a doua oară 6 Rapid, acord total cu Alin Fică! Ce urmează pentru ca transferul să fie realizat
Citește și