Închide meniul

Rapid transferă un mijlocaș lăudat în presa internațională! Pe cine au pus ochii giuleștenii

Alex Ioniță Publicat: 28 octombrie 2023, 0:03

Comentarii
Rapid transferă un mijlocaș lăudat în presa internațională! Pe cine au pus ochii giuleștenii

Sallieu Bah / Facebook

Rapid transferă un mijlocaș lăudat în presa internațională. Oficialii clubului din Giulești speră să facă o mutare surprinzătoare și să aducă un fotbalist cel puțin interesant sub comanda lui Cristiano Bergodi.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Este vorba despre un jucător din Sierra Leone, care este legitimat în prezent, în mod surprinzător, la Petrolul 95 Ploiești, în Liga a 4-a! Mijlocașul de doar 17 ani a ajuns în România în această vară, de la Central Parade, o echipă din capitala statului african.

Rapid transferă un mijlocaș lăudat în presa internațională. Tânărul african, în probe la echipa lui Cristiano Bergodi

Potrivit informațiilor oferite de gsp.ro, Sallieu Bah a fost în probe la Rapid în ultima săptămână, iar oficialii clubului de sub Podul Grant au fost impresionați de abilitățile acestuia.

În decursul zilei de vineri, Petrolul 95, care este antrenată de Daniel Chiriță, a învins-o pe AFC Brebu cu scorul de 6-1. Tânărul din Sierra Leone a marcat 3 goluri pentru formația din Ploiești, în cadrul meciului respectiv.

„Bah este un jucător foarte interesant. Rapid l-a văzut la lucru, câteva zile, şi va semna un contract cu giuleştenii. Într-o primă fază, după ce va semna cu Rapid, el va juca tot la noi”, a dezvăluit tehnicianul formației din Liga a 4-a, potrivit sursei citate anterior.

Reclamă
Reclamă

Interesant este faptul că, în urmă cu ceva timp, publicația The Guardian l-a inclus pe mijlocașul care va semna cu Rapid în top 60 cei mai promițători tineri jucători ai planetei.

”Mohamed Kallon, cel mai faimos jucător din istoria Sierra Leone, a captat atenţia lumii când a debutat la doar 15 ani la echipa naţională.

Deşi joacă într-o poziţie diferită, Sallieu Bah este acum comparat cu fostul atacant al lui Inter, după ce a bifat prima prezenţă pentru naţionala din Sierra Leone, în septembrie 2023.

Reclamă

Bah a impresionat în liga internă, fiind de şase ori cel mai bun om al meciului, înainte de a primi şansa unei probe în ligile inferioare din Germania.

Mijlocaşul, cunoscut pentru piciorul său stâng fin şi talentul de a penetra liniile defensive adverse, are un stil de joc care atrage toate privirile”, au notat jurnaliștii din Marea Britanie.

Rapid, mutare spectaculoasă înainte de derby-ul cu FCSB

Giuleștenii l-au cooptat pe Geraldo Alves (42 de ani), fost campion al României cu Astra Giurgiu. Fundașul a evoluat însă două sezoane și pentru FCSB, în perioada 2010-2012, fiind considerat la vremea respectivă ”stâlpul” apărării.

Conform sursei citate anterior, Alves a ajuns deja la antrenamentele din Giulești și va fi unul dintre secunzii și Octavian Chihaia la grupa din Liga de Tineret. El va avea acest rol și la echipa U17 a Rapidului, condusă de Rodin Voinea.

Modul în care Alves a ajuns la rivala FCSB e simplu. După ce a obținut Licența B în Portugalia, fostul fundaș a continuat să joace în partidele de old-boys, acolo unde a fost convins de colegii Daniel Niculae și Vasile Maftei.

Geraldo Alves a fost dorit de feroviari și cu un an în urmă, dar problemele birocratice au împiedicat atunci mutarea.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va ajunge FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:43
Ştefan Baiaram, cu gândul la cupele europene după prima victorie a sezonului a Universităţii Craiova: “Suntem datori”
23:25
Universitatea Craiova – FC Argeș 3-1. Oltenii lui Mirel Rădoi, la primul succes al sezonului
22:58
Valentin Mihăilă, prezentat oficial la Rizespor. Mesaj în turcă transmis de internaţionalul român
22:46
Ianis Stoica, anunț despre viitorul său după Hermannstadt – Metaloglobus 2-2: “Nu sunt de neînlocuit!”
22:22
Jaqueline Cristian s-a calificat în semifinalele turneului de la Iași. Moment istoric pentru România
22:11
Mihai Teja, val de laude pentru jucătorii de la Metaloglobus după 2-2 cu Hermannstadt: “Au avut spirit!”
1 EXCLUSIVSimona Halep, aproape de o colaborare spectaculoasă în tenis: “Am vorbit deja cu ea” 2 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 3 Un jucător de la CFR Cluj și-a reziliat contractul din cauza restanțelor salariale! 4 Mihai Rotaru face curăţenie la Universitatea Craiova: “Paguba e mare sezonul acesta”. Câţi jucători pleacă din Bănie 5 Horaţiu Moldovan şi-a găsit echipă! Portarul naţionalei României se întoarce în La Liga 6 Gigi Becali a iertat un titular de la FCSB pe care l-a făcut praf: “M-a mirat! N-a fost el”
Citește și