Scandal după finala dintre Noua Zeelandă şi Africa de Sud: “Am trimis o serie de fişiere”

Dan Roșu Publicat: 2 noiembrie 2023, 12:33

Comentarii
Scandal după finala dintre Noua Zeelandă şi Africa de Sud: Am trimis o serie de fişiere

Jucătorii All Blacks după finala pierdută cu Africa de Sud, 11-12

Scandal după finala dintre Noua Zeelandă şi Africa de Sud. Selecţionata Noii Zeelande, nemulţumită de prestaţia lui Wayne Barnes în timpul finalei Cupei Mondiale, pierdută la limită de All Blacks în faţa Africii de Sud (11-12), a cerut explicaţii din partea World Rugby în legătură cu anumite decizii ale arbitrului englez, informează presa franceză.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Finala de sâmbătă de pe Stade de France a fost marcată de patru cartonaşe galbene, unul dintre ele transformat în roşu, în cazul căpitanul All Blacks, Sam Cane, pentru un placaj neregulamentar.

Scandal după finala dintre Noua Zeelandă şi Africa de Sud

În urma acestei eliminări, Noua Zeelandă a fost nevoită să evolueze mai mult de jumătate din meci în 14 jucători.

“Am trimis o serie de fişiere la World Rugby, pentru ca ei să facă unele comentarii. Sperăm că o vor face”, a declarat selecţionerul neozeelandez Ian Foster, citat de Le Figaro.

Căpitanul sud-african Siya Kolisi a primit un cartonaş galben la cinci minute după debutul reprizei secunde, pentru un placaj similar cu cel al lui Sam Cane, dar a putut revenit în joc, spre deosebire de neozeelandez.

Reclamă
Reclamă

All Blacks au fost afectaţi şi de faptul că un eseu înscris de Aaron Smith a fost anulat de arbitrajul video pentru un fault comis în cealaltă parte a terenului.

Foster a refuzat să comenteze secvenţele jocului care au fost de interes deosebit pentru echipa sa: “Oh, cred că le poţi ghici”, a spus el.

Finala Cupei Mondiale a fost ultimul meci al lui Ian Foster ca selecţioner al Noii Zeelande, locul său urmând să fie luat de Scott Robertson.

Reclamă

După întoarcerea în Noua Zeelandă, una dintre ultimele misiuni ale lui Ian Foster va fi să facă un bilanţ a performanţelor All Blacks cu staff-ul său, fără jucători. “Probabil că nu se va face oficial (cu jucătorii). Cu siguranţă voi fi eu şi staff-ul meu”, a spus el.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Unde se va opri Bodo/Glimt în această ediţie a Ligii Campionilor?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
11:49

Inter – Atalanta, LIVE SCORE (16:00). Duel tare pentru echipa lui Cristi Chivu. Echipele probabile

11:26

Gigi Neţoiu susţine că a investit mai mulţi bani în fotbal decât Dan Şucu şi Mihai Rotaru: “50 de milioane”

11:23

Mihai Rotaru, reacție surpriză după ce Universitatea Craiova a pierdut cu FC Argeș: „Am vorbit cu el și…”

11:14

Rapid – Dinamo LIVE TEXT (21:00). Derby „de foc” în Giulești. Echipele probabile

10:55

George Russell a arătat înspre Lewis Hamilton după ce a obţinut in extremis locul 2 în calificările din China!

10:42

FCSB, pregătire specială pentru debutul lui Mirel Rădoi. Cum va fi primit de fani: „E unul dintre noi”

1 EXCLUSIVThomas Neubert l-a contrazis vehement pe Gigi Becali: “Nu e adevărat”! De ce a plecat, de fapt, de la FCSB 2 EXCLUSIVThomas Neubert, gata să colaboreze cu o rivală a FCSB-ului după plecarea de la Becali: “Sunt foarte dezamăgit” 3 VideoMoment tensionat între Lewis Hamilton și Charles Leclerc, după cursa de sprint din China. Ce s-a întâmplat 4 Mircea Lucescu s-a decis. Un jucător de la FCSB va fi convocat în locul accidentatului Louis Munteanu 5 VIDEOKimi Antonelli, pole-position în MP al Chinei. „Dublă” Mercedes în calificări 6 VideoStartul cursei de sprint din MP al Chinei. Lewis Hamilton l-a depășit pe George Russell, în primul tur
Citește și