Închide meniul

Scandal după finala dintre Noua Zeelandă şi Africa de Sud: “Am trimis o serie de fişiere”

Dan Roșu Publicat: 2 noiembrie 2023, 12:33

Comentarii
Scandal după finala dintre Noua Zeelandă şi Africa de Sud: Am trimis o serie de fişiere

Jucătorii All Blacks după finala pierdută cu Africa de Sud, 11-12

Scandal după finala dintre Noua Zeelandă şi Africa de Sud. Selecţionata Noii Zeelande, nemulţumită de prestaţia lui Wayne Barnes în timpul finalei Cupei Mondiale, pierdută la limită de All Blacks în faţa Africii de Sud (11-12), a cerut explicaţii din partea World Rugby în legătură cu anumite decizii ale arbitrului englez, informează presa franceză.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Finala de sâmbătă de pe Stade de France a fost marcată de patru cartonaşe galbene, unul dintre ele transformat în roşu, în cazul căpitanul All Blacks, Sam Cane, pentru un placaj neregulamentar.

Scandal după finala dintre Noua Zeelandă şi Africa de Sud

În urma acestei eliminări, Noua Zeelandă a fost nevoită să evolueze mai mult de jumătate din meci în 14 jucători.

“Am trimis o serie de fişiere la World Rugby, pentru ca ei să facă unele comentarii. Sperăm că o vor face”, a declarat selecţionerul neozeelandez Ian Foster, citat de Le Figaro.

Căpitanul sud-african Siya Kolisi a primit un cartonaş galben la cinci minute după debutul reprizei secunde, pentru un placaj similar cu cel al lui Sam Cane, dar a putut revenit în joc, spre deosebire de neozeelandez.

Reclamă
Reclamă

All Blacks au fost afectaţi şi de faptul că un eseu înscris de Aaron Smith a fost anulat de arbitrajul video pentru un fault comis în cealaltă parte a terenului.

Foster a refuzat să comenteze secvenţele jocului care au fost de interes deosebit pentru echipa sa: “Oh, cred că le poţi ghici”, a spus el.

Finala Cupei Mondiale a fost ultimul meci al lui Ian Foster ca selecţioner al Noii Zeelande, locul său urmând să fie luat de Scott Robertson.

Reclamă

După întoarcerea în Noua Zeelandă, una dintre ultimele misiuni ale lui Ian Foster va fi să facă un bilanţ a performanţelor All Blacks cu staff-ul său, fără jucători. “Probabil că nu se va face oficial (cu jucătorii). Cu siguranţă voi fi eu şi staff-ul meu”, a spus el.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ar fi bine pentru Radu Drăguşin să plece de la Tottenham?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:46
Lando Norris vrea un nou titlu mondial în Formula 1. Anunț înainte de startul noului sezon: „E obiectivul meu”
17:17
Florin Andone a semnat! Anunțul venit din Spania
17:16
VideoAntena Sport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 22 ianuarie
17:04
Raul Rusescu nu a ezitat! Spectacol anunțat la Dinamo Zagreb – FCSB: „4 goluri”. Pronosticul dat de acesta
17:03
Un nou transfer pentru CFR Cluj! Jucătorul a fost prezentat oficial
17:01
Marius Șumudică a numit marea problemă cu care se confruntă Daniel Bîrligea la FCSB: „Suferă foarte mult”
1 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Edin Dzeko semnează în Liga a 2-a din Germania 2 “N-ai nicio idee ce e ăla fair-play!”. Scandal după meciul Soranei Cîrstea cu Naomi Osaka de la Australian Open 3 Olimpiu Moruțan putea ajunge la FCSB! Cine s-a opus transferului și ce i-a transmis lui Gigi Becali 4 Radu Drăguşin, la pachet cu un alt jucător. AS Roma a făcut oferta pentru Tottenham 5 Gabriela Ruse, victorie uriaşă şi cea mai mare performanţă a carierei la Australian Open 6 Românul, transfer important la Fenerbahce! Mutare de 6 milioane de euro
Citește și