Închide meniul

Alexandru Bourceanu, despre sacrificiile campionilor mondiali din echipa României: “Balogh munceşte de la 8 la 4”

Dan Roșu Publicat: 5 noiembrie 2023, 16:07

Comentarii
Alexandru Bourceanu, despre sacrificiile campionilor mondiali din echipa României: Balogh munceşte de la 8 la 4

Alexandru Bourceanu, la revenirea în ţară

Alexandru Bourceanu a fost speriat de momentul penalty-ului executat în finala Campionatului Mondial de minifotbal, în care România s-a impus la loviturile de departajare în faţa Kazahstanului.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Bourceanu a marcat golul de 5-5 la loviturile de departajare. Mijlocaşul a vorbit despre situaţia colegului său Marius Balogh care munceşte de la 8 la 16 şi se antrenează seara. La fel, mai sunt şi alţi jucători.

Alexandru Bourceanu, despre sacrificiile campionilor mondiali din echipa României

“Sunt la fel ca acum două săptămâni când am plecat. Pur şi simplu am câştigat câteva meciuri, am avut şansă şi am ajuns campioni mondiali. În momentul ăsta, nu e nimic special, dar la un moment dat ar putea fi folosit ca o armă a egocentrismului `mamă, eu sunt campion mondial`. Nu am de gând să folosesc titlul pe care l-am câştigat pentru a-i face pe restul să se simtă inferiori. Sunt acelaşi ca acum două săptămâni.

Penalty-ul pe care l-am executat devine din ce în ce mai înspăimântător. La momentul ăla am semi-sprintat spre punctul cu var pentru a nu mă gândi la consecinţele unei ratări. Colegii mei ştiu că lucrul pe care îl urăsc cel mai mult e să bat penalty-uri. Dar am marcat de cele trei ori când a trebuit să bat. Inima mea e prea bătrână pentru situaţia asta. Nu pot spune că mă simt invincibil. Sper să nu mai ajung în situaţii de genul ăsta.

Multe lucruri nu au fost aşa cum ar fi trebuit să fie, dar am avut de învăţat. Suntem campioni mondiali, dar la următorul Mondial trebuie să o luăm de la capăt. Grupul care s-a format, s-a format foarte repede. Dacă eu aş fi antrenor la Liga 2, l-aş transfera pe Balogh de aseară, pentru ca acest băiat să nu joace la Liga 3, să fie nevoit să muncească de la 8 la 4 şi dup-aia, doar pentru că are o înţelegere, munceşte dimineaţa şi se antrenează seara. Trebuie să îl ajutăm, la fel şi Mocanu. Asta spune ceva şi despre fotbalul nostru mare”, a spus Bourceanu, la revenirea în ţară.

Reclamă
Reclamă

Mihai Stoica, după ce România a câştigat dramatic Campionatul Mondial de minifotbal: „Se vede că sunt amatori”

Mihai Stoica a vorbit după ce România a câştigat dramatic Campionatul Mondial de minifotbal. Victoria a fost una dramatică, venită în faţa Kazahstanului, la penalty-uri.

Jucătorii şi stafful celor de la FCSB au urmărit în cantonament finala câştigată de tricolori, printre care s-a aflat şi fostul căpitan al roş-albaştrilor, Alex Bourceanu.

„La noi în cantonament s-a trăit cu intensitate finala. A jucat Bourceanu. Se vede că sunt amatori. Una e futsal unde sunt jucători profesionişti plătiţi bine şi alta e minifotbal”, a spus Mihai Stoica la orangesport.ro.

Reclamă

România a învins Kazahstan într-o finală epică, decisă la lovituri de la 7 metri. A fost nebunie totală în meciul pentru trofeu, care s-a disputat în emiratul Ras Al Khaimah (Emiratele Arabe Unite). Tricolorii au revenit de la 0-2, graţie „dublei” miraculoase a lui Marius Balogh. Campioana s-a decis după executarea a 30 de lovituri de departajare.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine câștigă Marele Premiu al Australiei, prima cursă din noul sezon de F1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
18:46
Pleşan, făcut praf la câteva ore de la atacul la Meme Stoica: “Impresar de calculator, un no name”
18:28
FCSB – U Cluj LIVE TEXT (20:00). Meci fără miză pentru campioană, înainte de play-out. Echipele de start
18:24
Fostul jucător al lui Cristi Chivu a luat o decizie radicală! Își părăsește echipa și merge la război
18:12
Dan Petrescu revine în antrenorat. Când semnează? Giovanni Becali: “Mi-a zis frate-miu”
17:53
Mircea Lucescu revine pe stadion! Ce partidă va urmări selecționerul României, înainte de barajul cu Turcia
17:46
Cristiano Ronaldo, prima reacție după accidentarea suferită! Mesajul starului portughez pentru colegii de la Al-Nassr
1 Ce dezastru! Ce s-a ales de apartamentele lui Cristi Borcea din Dubai 2 Gafa care îl poate costa pe Neluţu Varga plecarea lui Daniel Pancu. Acum s-a aflat 3 VIDEOGeorge Russell, pole position în Marele Premiu al Australiei. Dublă Mercedes în primele calificări ale sezonului 4 S-a stabilit lista finală a candidaţilor la şefia FRF. Cu cine se bate Răzvan Burleanu 5 Decizia luată de Adrian Ilie, după ce Gigi Becali i-a propus să revină la FCSB: “I-am promis” 6 Lista preliminară a stranierilor convocaţi de Mircea Lucescu pentru barajul Turcia – România. Surprizele lui Il Luce
Citește și