Închide meniul

Presa din Anglia a simulat tragerea la sorți pentru EURO 2024! „Tricolorii” au primit un adversar stelar în grupă

Alex Ioniță Publicat: 23 noiembrie 2023, 8:51

Comentarii
Presa din Anglia a simulat tragerea la sorți pentru EURO 2024! Tricolorii” au primit un adversar stelar în grupă

EURO 2024 / Profimedia

Presa din Anglia a simulat tragerea la sorți pentru EURO 2024! Jurnaliștii britanici au alcătuit grupele turneului final care va avea loc în Germania, iar România a fost repartizată într-o grupă în care se află un adversar imens.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Tragerea la sorți pentru grupele EURO 2024 va avea loc, în mod oficial, la Hamburg, pe data de 2 decembrie, de la ora 19:00. „Tricolorii” lui Edi Iordănescu se află în urna a 2-a la tragere, având în vedere că, după victoria cu Elveția, România și-a câștigat grupa de calificare. Ultima partidă a primei reprezentative din preliminarii a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY.

Presa din Anglia a simulat tragerea la sorți pentru EURO 2024! România a fost repartizată în Grupa C

Publicația engleză thesun.co.uk a făcut o simulare a tragerii la sorți care va avea loc pe data de 2 decembrie. În urma acesteia, elevii lui Edi Iordănescu au fost repartizați în Grupa C a turneului final din Germania, alături de Franța, Slovenia și câștigătoarea play-off-ului C, de pe ruta de Liga Națiunilor.

În simularea britanicilor, Grupa D ar putea fi considerată „grupa morții”, având în vedere că din aceasta fac parte Anglia, Turcia, Scoția și Italia.

Iată cum arată toate grupele turneului final din Germania, potrivit simulării făcute de englezi:

Reclamă
Reclamă
  • Grupa A: Germania, Danemarca, Cehia, câștigătoare play-off A
  • Grupa B: Spania, Albania, Slovacia, Serbia
  • Grupa C: Franța, România, Slovenia, câștigătoare play-off C
  • Grupa D: Anglia, Turcia, Scoția, Italia
  • Grupa E: Belgia, Ungaria, Croația, Elveția
  • Grupa F: Portugalia, Austria, Olanda, câștigătoare play-off B

România, în urna a 2-a pentru tragerea la sorți! Cum arată urnele

Urna 1

  • Germania
  • Portugalia
  • Franța
  • Spania
  • Belgia
  • Anglia

Urna 2

  • Ungaria
  • Turcia
  • Danemarca
  • Albania
  • România
  • Austria

Urna 3

Reclamă
  • Olanda
  • Scoția
  • Slovenia
  • Slovacia
  • Cehia
  • Croația

Urna 4

  • Italia
  • Serbia
  • Elveția
  • Câștigătoare play-off A
  • Câștigătoare play-off B
  • Câștigătoare play-off C

Edi Iordănescu a intrat în istoria echipei naționale

În momentul de față, Edi Iordănescu se află pe locul al 3-lea în topul selecționerilor care au adunat cele mai multe partide consecutive fără înfrângere, la echipa națională a României. Pe poziția a 2-a se află chiar tatăl acestuia, Anghel Iordănescu, în timp ce primul loc este ocupat de Victor Pițurcă, care i-a dus pe „tricolori” la Campionatul European din 2008, care a avut loc în Elveția și în Austria.

După campania de calificare pentru EURO 2024, actualul selecționer al echipei naționale a strâns 12 partide la rând fără înfrângere, având în vedere faptul că pe lângă cele 10 partide din calificări se mai adaugă și alte 2 meciuri din Liga Națiunilor, la care tot Edi Iordănescu a stat pe banca României. Astfel, prima reprezentativă a României nu a mai pierdut nicio partidă oficială din vara anului 2022.

De cealaltă parte, „Tata Puiu” a strâns 13 meciuri fără înfrângere pe banca primei reprezentative, în perioada august 1996 – iunie 1998. După cum a fost menționat anterior, topul este condus de Victor Pițurcă, selecționer care a adunat 14 partide fără înfrângere pe banca echipei naționale, în perioada iunie 2005 – octombrie 2007

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
11:41
Botoşani – Rapid LIVE TEXT (20:30). Duel între primele două clasate din Liga 1. Echipele probabile
11:41
Sorana Cîrstea, după ce şi-a anunţat retragerea: “Pot să mă simt ca o ratată sau pot să dau totul pentru ziua de azi”
11:18
Tensiuni uriaşe la Real Madrid. Ce s-a întâmplat cu Xabi Alonso după eşecul surprinzător cu Celta Vigo
11:16
“Echipa aia din Berceni..” Momentul în care Ciprian Ciucu a dat verdictul în războiul Steaua – FCSB
10:35
“E echipa lui Rădoi”. Daniel Pancu s-a convins după ce CFR Cluj a remizat cu Universitatea Craiova. Detaliul evidenţiat
10:30
LeBron James, decisiv pentru LA Lakers la aproape 41 de ani. Meci de vis pentru starul NBA
1 VIDEO„I-au făcut cadou titlul”. Reacții dure împotriva lui Lando Norris după cel mai controversat moment din cursa de la Abu Dhabi 2 Foto“E tare de tot” Afacerile cu care George Copos a ajuns la o avere de “aproape 1 miliard de euro”! 3 Anunţul lui Nicolescu despre transferuri! Câţi jucători aduce Dinamo şi pe cine poate pierde: “Negocieri grele” 4 România – Elveția 36-24. Tricolorele au dat recital și încheie Campionatul Mondial pe locul 9 5 Pariul lui Mihai Stoica la FCSB: „E cel mai bun” 6 BREAKING NEWSLando Norris, noul campion mondial din Formula 1, după MP din Abu Dhabi. L-a învins pe Max Verstappen după un sezon fabulos
Citește și