Închide meniul

Clasamentul pe medalii de la Campionatele Europene de înot în bazin scurt de la Otopeni. Pe ce loc a terminat România

Alex Masgras Publicat: 11 decembrie 2023, 9:46 / Actualizat: 11 decembrie 2023, 12:21

Comentarii
Clasamentul pe medalii de la Campionatele Europene de înot în bazin scurt de la Otopeni. Pe ce loc a terminat România

David Popovici, după ce a obţinut medalia de bronz în proba de 100 de metri liber la Campionatele Europene de înot în bazin scurt / Profimedia

Iată clasamentul pe medalii de la Campionatele Europene de înot în bazin scurt de la Otopeni. Competiţia care a fost transmisă LIVE în AntenaPLAY s-a încheiat. În cele 6 zile de concurs, cei mai buni înotători au făcut spectacol în bazinul de la Otopeni.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

La finalul competiţiei s-a tras linie, iar Marea Britanie a încheiat pe primul loc clasamentul pe medalii. Britanicii au obţinut 23 de medalii, dintre care 9 de aur. România a încheiat pe locul 17 la general, graţie medaliilor de bronz obţinute de Andrei Ungur şi David Popovici.

Clasamentul pe medalii de la Campionatele Europene de înot în bazin scurt de la Otopeni

Prima medalie a României a fost obţinută de Andrei Ungur, cel care a cucerit bronzul în proba de 100 de metri spate. A doua medalie a “tricolorilor” de la Otopeni a venit duminică seară, atunci când David Popovici a încheiat pe locul 3 cursa de 100 de metri liber. În clasamentul general, România se află pe locul 17 cu cele două medalii de bronz obţinute, la egalitate cu Belgia şi Ucraina. În total, înotători din 21 de ţări au fost medaliaţi la Otopeni.

Clasamentul pe medalii:

  • 1. Marea Britanie – 23 de medalii (9 de aur, 8 de argint şi 6 de bronz)
  • 2. Italia – 22 de medalii (7 de aur, 12 de argint şi 3 de bronz)
  • 3. Franţa – 23 de medalii (7 de aur, 10 de argint şi 6 de bronz)
  • 4. Olanda – 11 medalii (6 de aur, 5 de bronz)
  • 5. Suedia – 7 medalii (4 de aur, 1 de argint şi 2 de bronz)
  • 6. Elveţia – 5 medalii (3 de aur, 1 de argint, 1 de bronz)
  • 7. Irlanda – 4 medalii (3 de aur, 1 de bronz)
  • 8. Germania – 3 medalii (1 de aur, 2 argint)
  • 9. Estonia – 2 medalii (1 de aur, 1 de argint)
  • 10. Grecia – 5 medalii (1 de aur, 4 de bronz)
  • 11. Austria – 2 medali (1 de aur, 1 de bronz)
  • 12. Ungaria – 5 medalii (2 de argint, 3 de bronz)
  • 13. Danemarca – 3 medalii (2 de argint, 1 de bronz)
  • 14. Lituania – 3 medalii (1 de argint, 2 de bronz)
  • 15. Cehia – 2 medalii (1 de argint, 1 de bronz)
  • 16. Islanda – 1 medalie (1 argint)
  • 17. Belgia – 2 medalii (2 de bronz)
  • 17. România – 2 medalii (2 de bronz)
  • 17. Ucraina – 2 medalii (2 de bronz)
  • 20. Bosnia şi Herţegovina – 1 medalie (1 de bronz)
  • 20. Turcia – 1 medalie (1 de bronz)

David Popovici şi-a dezvăluit strategia, după medalia de bronz de la Campionatele Europene de înot în bazin scurt

David Popovici şi-a dezvăluit strategia pe care a avut-o la probele de 100 şi 200 de metri liber, din cadrul Campionatelor Europene de înot în bazin scurt. Popovici a cucerit o medalie de bronz la 100 de metri liber, într-o probă transmisă în direct în AntenaPLAY şi pe Antena Stars.

Reclamă
Reclamă

Popovici a întors al şaptelea înainte de ultimii 25 de metri, dar a reuşit să recupereze incredibil, terminând pe locul al treilea, după Maxime Grousset şi Alessandro Miressi.

„Nu mi-am revăzut-o, dar mi-au spus mulţi că eram al 7-lea după al 3-lea 25 (n.r. când a întors ultima dată), dar cred că aşa a fost şi cursa de acum un an, când am luat locul 4 la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt. Sunt mai bun pe a doua jumătate a cursei, întotdeauna am fost.

Pentru că nu am avantajul fizic pe care îl au cei care au fost mai mari, şi mai musculoşi, şi mai mari ca vârstă. Trebuie să compensăm prin ceva, aşa că ne antrenăm foarte mult pe partea a doua a cursei, un pic mai strategic”, a spus David Popovici, în exclusivitate pentru Antena Sport.

Reclamă
  • Cele mai importante curse de la Campionatul European de înot în bazin scurt pot fi revăzute aici – https://as.ro/otopeni2023
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine câștigă Marele Premiu al Australiei, prima cursă din noul sezon de F1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:35 5 mart.
Adrian Mutu, entuziasmat de lovitura dată de “câini” pe piaţa transferurilor: “Excelent! Unul din cei mai buni”
23:33 5 mart.
“Știm ce s-a întâmplat la Craiova cu Mirel” De ce Adi Mutu nu crede că Rădoi vine la FCSB
23:03 5 mart.
Florentin Puiu, reacţie uluitoare după ce era să îi dea gol de la centrul terenului lui Dinamo!
22:47 5 mart.
Zeljko Kopic a criticat arbitrajul: “Nu a fost corect!” Anunţ şi despre titularizarea lui Puşcaş
22:39 5 mart.
“Nu ne dă nimeni în cap” Întrebat despre duelul “de foc” cu Craiova, Alex Pop a surprins pe toată lumea!
22:07 5 mart.
Dinamo, duel “de foc” cu U Craiova în semifinalele Cupei României! Cum arată tabloul şi când au loc meciurile
1 Gigi Becali transferă “patru titulari”! A făcut primul “11” la FCSB, iar Târnovanu se întoarce în echipa de start! 2 Virgil Ghiţă, transfer de 3 milioane de euro! Lovitura totală dată de român. Ce salariu va avea 3 Fiul lui Ion Ţiriac s-a întors din Dubai, dar nu singur. Lângă cine a fost surprins în avion 4 Atacant surpriză convocat de Mircea Lucescu la naţionala României. A marcat cu AC Milan şi Fiorentina 5 FotoMarius Constantin sparge lemne în tricoul Universităţii Craiova. Imaginile postate de soţia mai tânără cu 15 ani 6 FotoCelebra milionară nu a avut milă de românii care au cerut bani de bilete de la stat după ce au revenit din zona de război
Citește și