Cristiano Ronaldo a încheiat 2023 cu 54 de goluri, la 38 de ani! A marcat şi în Al Taawon – Al Nassr 1-4

Dan Roșu Publicat: 30 decembrie 2023, 22:20

Cristiano Ronaldo a încheiat 2023 cu 54 de goluri, la 38 de ani

Cristiano Ronaldo, în timpul unui meci - Profimedia Images

Cristiano Ronaldo a încheiat 2023 cu 54 de goluri marcate. Starul ajuns la 38 de ani şi-a trecut numele pe lista marcatorilor şi în Al Taawon – Al Nassr 1-4.

Lusitanul a înscris cu o perfectă lovitură de cap, în al doilea minut al prelungirilor. Reuşita a venit în urma unei centrări perfecte a lui Fofana.

Cristiano Ronaldo a încheiat anul 2023 cu 54 de goluri, la 38 de ani

Gazdele au condus cu 1-0, după reuşita lui El Mahdioui, dar Brozovic şi Laporte au stabilit scorul pauzei. Otavia a făcut 3-1, iar Ronaldo a înscris în minutul 90+2 golul cu numărul 54 din 2023.

Ronaldo i-a lăsat astfel în spate pe atacanţii din Europa la numărul de goluri înscrise în acest an, Harry Kane şi Kylian Mbappe (52), dar şi pe Erling Haaland (50).

După acest succes, Al-Nassr a rămas pe locul secund, cu 46 de puncte, la şapte lungimi de liderul din Arabia Saudită, Al-Hilal.

Cristiano Ronaldo, reacţie virală după ce nu a fost inclus în Top 10 cei mai buni jucători din 2023

Cristiano Ronaldo a oferit o reacţie virală, după ce nu a fost inclus în Top 10 cei mai buni jucători din 2023. Deşi a marcat cele mai multe goluri în anul care se apropie de final, starul lusitan nu a fost inclus în clasamentul întocmit de cei de la Federaţia de Istorie şi Statistică. Acest fapt nu a trecut neobservat de CR7, care a izbucnit în râs.

Cifrele de senzaţie ale lui Cristiano Ronaldo nu au fost luate în seamă de cei de la Federaţia Internaţională de Istorie şi Statistică a Fotbalului. Aceştia au întocmit topul celor mai buni zece jucători din 2023, iar numele starului lusitan lipseşte.

Acest clasament este condus de Erlinga Haaland, după sezonul de vis pe care acesta l-a avut la Manchester City. Pe locul secund s-a clasat Kylian Mbappe, iar podiumul a fost completat de Lionel Messi, cel care în 2023 a câştigat cel de-al optulea Balon de Aur.

Postarea nu a trecut neobservată de Cristiano Ronaldo, care a reacţionat în comentarii. Starul lusitan a răspuns cu emoticoane în care râde, iar în doar câteva ore, a strâns peste 60.000 de aprecieri. Fanii, de asemenea, l-au apărat pe CR7, mărturisind că acesta ar fi merita să fie inclus în topul realizat de Federaţia Internaţională de Istorie şi Statistică.

23:21 Edi Iordănescu, anunţul momentului: „România rămâne în inima mea!”. A confirmat negocierile, cu o lună înainte de EURO 2024 23:10 LIVE SCOREBayer Leverkusen – AS Roma 0-1 şi Atalanta – Marseille 2-0. Vom afla finalele Europa League şi Conference League 23:02 Sorana Cîrstea, în turul 3 de la Roma! Victorie fără emoţii pentru româncă în meciul cu Brenda Fruhvirtova 22:41 Emmanuel Macron, anunţ despre viitorul lui Kylian Mbappe: „Am pus presiune maximă” 22:11 „România în semifinale la EURO 2024?” Reacţia imediată a lui Mihai Stoichiţă. Meciul de care depinde soarta tricolorilor 21:37 Jaqueline Cristian, revenire de excepţie la Roma! S-a calificat în turul 3 şi va juca contra numărului 3 WTA 21:14 Alin Alexuc s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris! La câţi sportivi a ajuns delegaţia României 20:48 Mihai Stoica a oferit detalii spectaculoase despre petrecerea de titlu a FCSB-ului: „Aşa interes n-a fost niciodată. Incredibil!” 20:46 Echipa care vrea să fie surpriza la Campionatul Mondial de Hochei are planuri mari: „Suntem ambiţioşi” 20:26 Previziunile lui Gică Hagi, înainte de EURO 2024. „Regele” ia în calcul o surpriză uriaşă: „Să nu fie dezamăgirea turneului!” Vezi toate știrile