Cristiano Ronaldo a încheiat 2023 cu 54 de goluri, la 38 de ani! A marcat şi în Al Taawon – Al Nassr 1-4

Dan Roșu Publicat: 30 decembrie 2023, 22:20

Cristiano Ronaldo a încheiat 2023 cu 54 de goluri, la 38 de ani

Cristiano Ronaldo, în timpul unui meci - Profimedia Images

Cristiano Ronaldo a încheiat 2023 cu 54 de goluri marcate. Starul ajuns la 38 de ani şi-a trecut numele pe lista marcatorilor şi în Al Taawon – Al Nassr 1-4.

Lusitanul a înscris cu o perfectă lovitură de cap, în al doilea minut al prelungirilor. Reuşita a venit în urma unei centrări perfecte a lui Fofana.

Cristiano Ronaldo a încheiat anul 2023 cu 54 de goluri, la 38 de ani

Gazdele au condus cu 1-0, după reuşita lui El Mahdioui, dar Brozovic şi Laporte au stabilit scorul pauzei. Otavia a făcut 3-1, iar Ronaldo a înscris în minutul 90+2 golul cu numărul 54 din 2023.

Ronaldo i-a lăsat astfel în spate pe atacanţii din Europa la numărul de goluri înscrise în acest an, Harry Kane şi Kylian Mbappe (52), dar şi pe Erling Haaland (50).

După acest succes, Al-Nassr a rămas pe locul secund, cu 46 de puncte, la şapte lungimi de liderul din Arabia Saudită, Al-Hilal.

Cristiano Ronaldo, reacţie virală după ce nu a fost inclus în Top 10 cei mai buni jucători din 2023

Cristiano Ronaldo a oferit o reacţie virală, după ce nu a fost inclus în Top 10 cei mai buni jucători din 2023. Deşi a marcat cele mai multe goluri în anul care se apropie de final, starul lusitan nu a fost inclus în clasamentul întocmit de cei de la Federaţia de Istorie şi Statistică. Acest fapt nu a trecut neobservat de CR7, care a izbucnit în râs.

Cifrele de senzaţie ale lui Cristiano Ronaldo nu au fost luate în seamă de cei de la Federaţia Internaţională de Istorie şi Statistică a Fotbalului. Aceştia au întocmit topul celor mai buni zece jucători din 2023, iar numele starului lusitan lipseşte.

Acest clasament este condus de Erlinga Haaland, după sezonul de vis pe care acesta l-a avut la Manchester City. Pe locul secund s-a clasat Kylian Mbappe, iar podiumul a fost completat de Lionel Messi, cel care în 2023 a câştigat cel de-al optulea Balon de Aur.

Postarea nu a trecut neobservată de Cristiano Ronaldo, care a reacţionat în comentarii. Starul lusitan a răspuns cu emoticoane în care râde, iar în doar câteva ore, a strâns peste 60.000 de aprecieri. Fanii, de asemenea, l-au apărat pe CR7, mărturisind că acesta ar fi merita să fie inclus în topul realizat de Federaţia Internaţională de Istorie şi Statistică.

22:14 LIVE VIDEOHull City – Ipswich se joacă ACUM în AntenaPLAY! Blackburn – Coventry 0-0. Spectacol în Championship 22:11 VIDEOBenfica – Braga 3-1 a fost în AntenaPLAY. Meciul zilei în Liga Portugal 21:56 VIDEODiscurs desprins din filme, în engleză, al lui Adrian Mititelu Jr, în vestiar, la o săptămână după supradoza de pastile 21:45 LIVE TEXTFCSB – Farul 2-1! Alexandru Băluţă a dat lovitura! Roş-albaştrii, la doar câteva minute de titlu 21:37 Bayer Levekusen a egalat în minutul 90+6 și a ajuns la 46 de meciuri fără înfrângere! Echipa lui Xabi continuă seria fabuloasă 21:32 Gestul făcut de Vlad Chiricheş, înainte de FCSB – Farul! Unde a fost surprins fundaşul roş-albaştrilor 21:11 David Miculescu, în cea mai bună formă de la transferul la FCSB! A marcat din nou şi a declanşat nebunia pe Arena Naţională 20:58 „Am intrat în vacanță!” Ioan Ovidiu Sabău și-a făcut praf jucătorii, după FCU Craiova – U Cluj 3-2 20:18 „Nu sărbătorim nimic!” Mihai Stoica, veste proastă pentru suporteri înainte de FCSB – Farul! Mesajul care a uimit pe toată lumea 19:44 VIDEOPalermo – Reggiana 1-2 a fost în AntenaPLAY. Echipa lui Ionuț Nedelcearu, pas greșit în lupta pentru promovare Vezi toate știrile