Coco Gauff, un nou titlu la Auckland! Americanca s-a impus după o finală echilibrată cu Elina Svitolina

Alex Masgras Publicat: 7 ianuarie 2024, 10:35

Comentarii
Coco Gauff, un nou titlu la Auckland! Americanca s-a impus după o finală echilibrată cu Elina Svitolina

Coco Gauff, după ce a cucerit titlul la Auckland / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Coco Gauff a cucerit un nou titlu la Auckland. Americanca de pe locul 3 WTA, care s-a impus la turneul din Noua Zeelandă şi în urmă cu un an, a întâlnit-o în ultimul act pe Elina Svitolina.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sportiva din Statele Unite s-a impus cu 6-7(4), 6-3, 6-3, la capătul unui meci de 2 ore şi 32 de minute.

Coco Gauff, un nou titlu la Auckland!

Jucătoarea americană de tenis Coco Gauff, cap de serie numărul 1, şi-a apărat cu succes titlul la turneul de la Auckland, impunându-se în faţa Elinei Svitolina, cap de serie numărul 2, scor 6-7(4), 6-3, 6-3, potrivit news.ro.

Meciul a durat două ore şi 35 de minute.

Gauff devine a patra jucătoare care câştigă două titluri consecutive la Auckland, alăturându-se lui Patty Fendick (1988 şi 1989), Eleni Daniilidou (2003 şi 2004) şi Julia Goerges (2018 şi 2019).

Reclamă
Reclamă

Americanii au pus-o pe Simona Halep pe lista jucătorilor care se vor retrage în 2024

Americanii au pus-o pe Simona Halep (32 de ani) pe lista jucătorilor care se vor retrage în 2024. Jurnalistul Jon Wertheim, de la Sport Illustrated, a avut o listă de predicţii pentru acest an.

Americanii au propus o listă care îi cuprinde pe următorii mari jucători: Rafael Nadal, Venus Williams, Andy Murray, Simona Halep, Petra Kvitova, Stan Wawrinka şi Karolina Pliskova.

Wertheim nu a stat pe gânduri şi a susţinut că toţi cei menţionaţi mai sus vor renunţa la cariera de jucători după Jocurile Olimpice de la Paris şi US Open.

Reclamă

Până la o eventuală retragere, Simona Halep va lupta din răsputeri pentru a-şi dovedi nevinovăţia. O va face la TAS, în perioada 7-9 februarie, atunci când va afla dacă pedeapsa de 4 ani de suspendare îi va fi diminuată sau anulată.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine câștigă titlul de golgheter la Cupa Mondială?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
21:34

Pleacă Radu Drăguşin de la Tottenham?! Spurs transferă un fundaş central de la Mondial cu peste 60 milioane €

21:34

EXCLUSIVDan Alexa nu are dubii! Cine este principala favorită la câștigarea Cupei Mondiale: „Au cel mai bun lot”

21:18

VideoJurnal Antena Sport | Prind viteză în familie

21:18

Franța – Senegal LIVE VIDEO (22:00), pe Antena 1 și AntenaPLAY. Echipele de start

21:12

VideoJurnal Antena Sport | Nu contează, toți boxează

21:10

VideoJurnal Antena Sport | Profele de aur

1 O nouă plecare de la FCSB! A decis să rezilieze. Cum l-a deranjat Gigi Becali! 2 Zeljko Kopic, “la pachet” cu Florentin Petre. Cei doi vor face echipă: “Am vorbit” 3 Cum a reușit Gigi Becali să-l fure din curtea Rapidului. A semnat cu FCSB. “Am respect pentru Pancu!” 4 FRF, înfrângere la TAS! E obligată să renunţe la o regulă importantă din Liga 1! Reacţia forului condus de Burleanu 5 Francezul Eddy Sylvestre Negadi a semnat cu Farul Constanța 6 Olaru nu pleacă singur. Fotbalistul care își pregătește transferul. Gigi Becali și-a dat acceptul
Citește și