Xavi a anunţat plecarea de la Barcelona! „Ca fan, cred că e momentul să plec în iunie”

Dan Roșu Publicat: 27 ianuarie 2024, 23:22

Xavi a anunţat plecarea de la Barcelona

Xavi, în timpul unui meci - Profimedia Images

Xavi a anunţat plecarea de la Barcelona după încă un eşec usturător, 3-5 cu Villarreal. Antrenorul catalanilor susţine că faptul că este fan al echipei blaugrana îl obligă să se despartă de clubul iubit la finalul stagiunii.

În ultimele 14 zile, Barcelona a ratat două trofee, Cupa şi Supercupa Spaniei, fiind învinsă şi în campionat de către Villarreal, cu un ireal 3-5, în La Liga.

„Am ajuns la un punct de la care nu există întoarcere. Este timpul pentru o schimbare. Ca fan al Barcelonei, cred că este timpul să plec de la club.

Am vorbit azi cu conducerea clubului şi i-am anunţat că voi pleca pe 30 iunie. Azi am făcut greşeli, dar am avut şi un penalty neacordat. Chiar şi al patrulea arbitru mi-a spus că a fost penalty”, a spus Xavi, citat de Fabrizio Romano.

Barcelona – Villarreal 3-5

Barcelona – Villarreal 3-5 a fost încă un meci de coşmar pentru Xavi, în La Liga. Catalanii au pierdut incredibil meciul de pe Stadion Estadi Olímpic, după ce revenise senzaţional.

„Submarinul galben” a condus cu 2-0, după golurile marcate de Moreno şi Akhomach. Barcelona a revenit în numai 11 minute, după reuşitele lui Gundogan, Pedri şi autogolul lui Bailly.

Barcelona părea că se îndreaptă spre victorie, dar a urmat o perioadă de coşmar: Guedes a egalat în minutul 84, Sorloth i-a adus pe oaspeţi în avantaj în minutul 90+9, iar Morales a stabilit scorul final, în minutul 90+12.

Echipa lui Xavi a ajuns la 16 goluri încasate în ultimele 13 zile, timp în care a pierdut şi două trofee, după 1-4 cu Real Madrid în finala Supercupei şi 2-4 cu Bilbao, în Cupa Regelui. Victoriile au venit cu Betis, 4-2 şi cu Salamanca, 3-1, în Cupa Spaniei.

După primele 21 de etape, Barcelona este la 10 puncte distanţă de liderul Real Madrid şi la 8 lungimi de echipa de pe locul secund, Girona.

20
23:46
Ioan Andone cere şi el plecarea lui Zeljko Kopic de la Dinamo: „Trebuie un antrenor român. Aş păstra doar 5 jucători”
20
23:26
„Vreţi să rămâneţi la Dinamo?” Zeljko Kopic, anunţ despre viitorul său după victoria cu Csikszereda: „Am 46 de ani, nu 60!”
20
23:20
VIDEOFinlanda – Danemarca 3-1 a fost în AntenaPLAY! Duel încins la Campionatul Mondial de hochei
20
23:11
Răzvan Lucescu şi-a dezvăluit clauza pe care o are în contractul cu PAOK! Ce a spus de interesul lui Beşiktaş
20
23:05
Palermo – Venezia 0-1, în AntenaPLAY. Eşec pentru echipa lui Nedelcearu, în turul semifinalelor play-off-ului pentru Serie A
20
23:01
Lotul Argentinei pentru Copa America 2024! Lionel Messi va împlini 37 de ani chiar la turneul final
20
22:42
Ce a spus Dennis Politic despre un transfer de la Dinamo, după „dubla” de senzaţie cu Csikszereda!
20
22:35
Patronul lui PAOK, mesaj emoţionant pentru Răzvan Lucescu. Urare specială şi pentru Mircea Lucescu: „Să mai trăiască 100 de ani!”
20
21:53
FotoDinamo – Csikszereda 2-0. „Dublă” Dennis Politic! „Câinii” au luat o opţiune serioasă pentru rămânerea în Liga 1
20
21:52
FCSB şi-a mai aflat o posibilă adversară din turul 1 preliminar al UEFA Champions League! Cum arată lista actualizată