România are două echipe în Final Four-ul European League. Dunărea Brăila a bătut Podravka Vegeta 26-25

Dan Roșu Publicat: 24 martie 2024, 21:00 / Actualizat: 25 martie 2024, 17:48

România are două echipe în Final Four-ul European League

România are două echipe în Final Four-ul European League. Dunărea Brăila a bătut-o pe Podravka Vegeta, cu 26-25 şi s-a alăturat Gloriei Bistriţa în faza semifinalelor competiţiei.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Jezic 8 goluri, da Rocha 5, pentru Dunărea Brăila, respectiv Simara 5, pentru Podravka Vegeta.

România are două echipe în Final Four-ul European League. Dunărea Brăila e a doua calificată

În tur, formaţia brăileană s-a impus cu scorul de 32-26, iar dublul succes îi aduce astfel calificarea la Turneul F4.

Formaţia brăileană s-a calificat în grupe după ce a disputat două tururi preliminare, eliminând formaţiile Valur (30-29, 30-14) şi Borussia Dortmund (25-24, 27-22). Apoi, a încheiat lider al grupei B, în urma rezultatelor: 27-21 şi 24-19 cu Chambray Touraine Handball, 28-32 şi 33-23 cu Thuringer HC, 30-29 şi 34-26 cu Lokomotiva Zagreb.

La Turneul F4 s-a calificat, sâmbătă, şi Gloria Bistriţa, după ce a învins echipa Mosonmagyarovari KC, cu 27-25, iar în tur a avut 32-30. Celelalte echipe calificate sunt Storhamar (39-35 şi 33-26 cu Thuringer HC) şi Neptunes Nantes (31-27 şi 39-30 cu Sola HK).

Turneul Final Four va avea loc în 11-12 mai, la Graz.

Deţinătoarea trofeului este Ikast Handbold, care a evoluat în acest sezon în Liga Campionilor.

21:37 Jaqueline Cristian, revenire de excepţie la Roma! S-a calificat în turul 3 şi va juca contra numărului 3 WTA 21:14 Alin Alexuc s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris! La câţi sportivi a ajuns delegaţia României 20:48 Mihai Stoica a oferit detalii spectaculoase despre petrecerea de titlu a FCSB-ului: „Aşa interes n-a fost niciodată. Incredibil!” 20:46 Echipa care vrea să fie surpriza la Campionatul Mondial de Hochei are planuri mari: „Suntem ambiţioşi” 20:26 Previziunile lui Gică Hagi, înainte de EURO 2024. „Regele” ia în calcul o surpriză uriaşă: „Să nu fie dezamăgirea turneului!” 19:55 VideoDarius Olaru vrea un film şi cu FCSB, după ce a câştigat titlul: „A fost un an de neuitat” 19:39 VideoMama lui Radu Drăguşin, anunţ despre viitorul fiului ei la Tottenham: „Îmi menţin în afirmaţia!” 19:22 Toto Wolff nu şi-a luat gândul de la Max Verstappen! Declaraţiile şefului de la Mercedes care îi dau emoţii lui Christian Horner 18:35 Un francez va arbitra lupta la titlu a echipei lui Răzvan Lucescu! PAOK – Olympiacos se vede exclusiv în AntenaPLAY 18:34 „Aşteptăm răspunsul final!” Dan Şucu a recunoscut ce antrenor îşi doreşte la Rapid. Prima reacţie după ce l-a refuzat pe Şumudică Vezi toate știrile