Închide meniul

Oficialii de la Roland Garros au anunţat de ce nu i-au oferit un wild card Simonei Halep: „Am simțit să favorizăm alte jucătoare”

Dan Roșu Publicat: 25 mai 2024, 16:11

Reclamă
Oficialii de la Roland Garros au anunţat de ce nu i-au oferit un wild card Simonei Halep: „Am simțit să favorizăm alte jucătoare

Simona Halep, la Miami - Profimedia Images

Oficialii de la Roland Garros au anunţat care a fost motivul pentru care nu i-au oferit un wild card Simonei Halep, campioana din 2018 de la French Open. Amelie Mauresmo, directorul turneului de la Paris, a venit cu explicaţiile.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Decisiv a fost faptul că Simona Halep a fost pedepsită pentru dopaj, iar românca a scăpat doar de o parte din pedeapsă. Simo a mai disputat două finale la Roland Garros, în 2014 şi 2017, pierdute în faţa Mariei Sharapova şi a Jelenei Ostapenko.

Oficialii de la Roland Garros au anunţat de ce nu i-au oferit un wild card Simonei Halep

„Dacă Simona ar fi fost exonerată în apelul ei de la tribunalul sportiv, poate că am fi luat o altă decizie. Astăzi, ea nu a fost exonerată de pedeapsă. Am simțit să favorizăm alte jucătoare și sportive din Franța, unele mai tinere, mai degrabă decât Simona, având în vedere tot ce s-a întâmplat.

Mai era și Caroline Wozniacki, care făcuse o cerere. Acestea sunt alegeri foarte greu de făcut. Știm că provocăm dezamăgire și întotdeauna este dificil”, a spus Mauresmo, citată de eurosport.fr.

Alize Cornet, Fiona Ferro, Elsa Jacquemot, Kristina Mladenovic, Chloe Paquet și Jessika Ponchet sunt jucătoarele care au primit wild card la Roland Garros 2024. Ajla Tomljanovic și Sachia Vickery au primit invitaţii speciale.

Reclamă
Reclamă

Simona Halep, anunţ despre viitorul ei

Simona Halep a făcut un anunţ despre viitorul ei după ce a fost nevoită să se retragă de la Trophee Clarins. Sportiva a făcut o postare pe rețelele de socializare în care a explicat ce s-a întâmplat la duelul din primul tur al turneului menționat anterior.

Simona Halep a explicat, în postarea de pe rețelele de socializare, că durerea de genunchi a revenit la partida cu McCartney Kessler și că nu a mai putut continua duelul. Totodată, aceasta a dat asigurări că nu se va da bătută și va reveni, mai puternică, la următorul turneu.

„Ei bine, nu a decurs așa cum am sperat pe teren. Durerea de genunchi, care persistă încă de la Miami, a revenit și, din păcate, nu am putut continua. Nu este modul în care mi-aș fi dorit să-mi petrec timpul la Paris, dar nimeni nu a spus că această revenire va fi ușoară.

Reclamă

Voi rămâne și voi continua să lucrez și voi continua să cred în călătoria mea. Mulțumesc celor care mă susțin, văd mesajele voastre și înseamnă totul pentru mine”, a fost mesajul Simonei Halep de pe Instagram, cu 9 zile în urmă.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:00

„Mă gândeam la insinuări” Marius Şumudică, mesaj pentru patroni: „Un singur lucru vreau să spun”

22:51

„Îţi ia un penalty pentru un centimetru!”. Andrei Borza, dărâmat după CFR Cluj-Rapid. Obiectivul giuleştenilor

22:44

Verdictul specialistului după faza controversată din meciul CFR Cluj – Rapid 1-1!

22:25

CFR Cluj – Rapid 1-1. Giuleştenii puteau da lovitura în final! Fază controversată în a doua repriză

22:15

Fază controversată în CFR Cluj – Rapid! Giuleştenii au cerut penalty! Decizia arbitrului

21:49

Gabriela Ruse, în formă maximă! Românca s-a calificat în turul secund al turneului WTA 250 Rouen

1 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct” 2 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajul 3 Gigi Becali a „distrus” doi jucători, după Universitatea Craiova – FCSB 0-0: „N-a contat / N-a câştigat niciun duel” 4 Final „de infarct” în Universitatea Craiova – FCSB! Mora a lovit bara în prelungiri! Oltenii și-au pus mâinile în cap 5 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentina 6 Gigi Becali l-a făcut praf pe Horaţiu Feşnic: „Nu se poate aşa ceva. Nu cred că se va îndrepta”
Citește și