Oficialii de la Roland Garros au anunţat de ce nu i-au oferit un wild card Simonei Halep: “Am simțit să favorizăm alte jucătoare”

Dan Roșu Publicat: 25 mai 2024, 16:11

Comentarii
Oficialii de la Roland Garros au anunţat de ce nu i-au oferit un wild card Simonei Halep: Am simțit să favorizăm alte jucătoare

Simona Halep, la Miami - Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Oficialii de la Roland Garros au anunţat care a fost motivul pentru care nu i-au oferit un wild card Simonei Halep, campioana din 2018 de la French Open. Amelie Mauresmo, directorul turneului de la Paris, a venit cu explicaţiile.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Decisiv a fost faptul că Simona Halep a fost pedepsită pentru dopaj, iar românca a scăpat doar de o parte din pedeapsă. Simo a mai disputat două finale la Roland Garros, în 2014 şi 2017, pierdute în faţa Mariei Sharapova şi a Jelenei Ostapenko.

Oficialii de la Roland Garros au anunţat de ce nu i-au oferit un wild card Simonei Halep

“Dacă Simona ar fi fost exonerată în apelul ei de la tribunalul sportiv, poate că am fi luat o altă decizie. Astăzi, ea nu a fost exonerată de pedeapsă. Am simțit să favorizăm alte jucătoare și sportive din Franța, unele mai tinere, mai degrabă decât Simona, având în vedere tot ce s-a întâmplat.

Mai era și Caroline Wozniacki, care făcuse o cerere. Acestea sunt alegeri foarte greu de făcut. Știm că provocăm dezamăgire și întotdeauna este dificil”, a spus Mauresmo, citată de eurosport.fr.

Alize Cornet, Fiona Ferro, Elsa Jacquemot, Kristina Mladenovic, Chloe Paquet și Jessika Ponchet sunt jucătoarele care au primit wild card la Roland Garros 2024. Ajla Tomljanovic și Sachia Vickery au primit invitaţii speciale.

Reclamă
Reclamă

Simona Halep, anunţ despre viitorul ei

Simona Halep a făcut un anunţ despre viitorul ei după ce a fost nevoită să se retragă de la Trophee Clarins. Sportiva a făcut o postare pe rețelele de socializare în care a explicat ce s-a întâmplat la duelul din primul tur al turneului menționat anterior.

Simona Halep a explicat, în postarea de pe rețelele de socializare, că durerea de genunchi a revenit la partida cu McCartney Kessler și că nu a mai putut continua duelul. Totodată, aceasta a dat asigurări că nu se va da bătută și va reveni, mai puternică, la următorul turneu.

„Ei bine, nu a decurs așa cum am sperat pe teren. Durerea de genunchi, care persistă încă de la Miami, a revenit și, din păcate, nu am putut continua. Nu este modul în care mi-aș fi dorit să-mi petrec timpul la Paris, dar nimeni nu a spus că această revenire va fi ușoară.

Reclamă

Voi rămâne și voi continua să lucrez și voi continua să cred în călătoria mea. Mulțumesc celor care mă susțin, văd mesajele voastre și înseamnă totul pentru mine”, a fost mesajul Simonei Halep de pe Instagram, cu 9 zile în urmă.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Azi e El Clasico. Cum se termină derby-ul Barcelona - Real Madrid?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:15

Dinamo, anunț de ultimă oră despre sigla clubului: “Vom demara acest proces”

12:41

Omul care a “trădat” FCSB pentru Steaua a dat lovitura! Nu mai reușise asta de apoape 600 de zile

12:14

Paul Anton a semnat! Anunţul făcut în ziua în care a împlinit 35 de ani

12:04

Ultimele detalii despre problema medicală a lui Alex Dobre. Ce a pățit mai exact jucătorul Rapidului

11:45

Arbitrul contestat în trecut de Universitatea Craiova va conduce finala Cupei României cu U Cluj

11:36

Supercomputerul a făcut calculele! Ce șanse au Barcelona și Real Madrid să câștige în El Clasico

1 Continuă coșmarul pentru un club din play-out! N-a primit licența de Liga 1 nici după apel: “Mergem la TAS” 2 Ofertă de 7 milioane de euro pentru o vedetă a Universităţii Craiova. Mihai Rotaru a dat răspunsul pe loc 3 Ion Ţiriac împlineşte 87 de ani! Cadou între miliardari: ce a putut primi de la Bernie Ecclestone 4 UPDATEPanică uriaşă la Rapid. Alexandru Dobre, transportat la spital după ce i s-a făcut rău pe aeroport. Ultimele vești 5 Sorana Cîrstea, conferinţă de presă pentru istorie! Ce a spus despre români şi despre Simona Halep şi Irina Begu 6 Imaginea postată de Andrei Cordea la miezul nopţii, după controversa uriaşă din CFR Cluj – Universitatea Craiova 0-0
Citește și