„Sunt destul de fericit” Neil Lennon, prima reacţie după a smuls un punct în UTA – Rapid 1-1

Iulian Focșăneanu Publicat: 13 iulie 2024, 21:46

„Sunt destul de fericit Neil Lennon, prima reacţie după a smuls un punct în UTA – Rapid 1-1

Neil Lennon a avut prima reacţie după a smuls un punct în UTA - Rapid 1-1. Ce a declarat antrenorul giuleştenilor

Neil Lennon, în timpul unei conferinţe de presă / Rapid TV

Neil Lennon a avut prima reacţie după a smuls un punct în meciul UTA – Rapid, scor 1-1, din prima etapă a Ligii 1. Antrenorul nord-irlandez a plecat cu un punct de la Arad, în primul său meci oficial pe banca giuleştenilor.

Lennon a răsuflat uşurat după ce Sebastian Colţescu a anulat golul marcat de Omondi pe final. Faza controversată i-a provocat o criză de nervi lui Mircea Rednic.

Neil Lennon, prima reacţie după a smuls un punct în UTA – Rapid 1-1

Antrenorul Rapidului a fost dezamăgit că jucătorii săi nu au reuşit să marcheze mai multe goluri în prima repriză.

A fost un meci foarte bun, am fost excelenţi în prima repriză. Dar trebuia să înscriem cel de-al doilea gol. Pentru primul meci sunt destul de fericit. A fost un punct câştigat în deplasare, nu am pierdut. Totuşi, era un meci pe care trebuia să nu îl pierdem.

Îi avem Rrahmani, Burmaz, Hasani, Jambor… e păcat să jucăm cu doi atacanţi. Am jucat cu trei fundaşi centrali. În prima repriză am jucat foarte bine, uneori nu îţi doreşti să vină pauza. Trebuie să fim mulţumiţi, ţinând cont de tot ce s-a întâmplat.

Avem jucători tineri, talentaţi, ne dorim să îi folosim mai mult. Dar este greu când se doreşte titlul.

Am învăţat câteva cuvinte în română… ‘mulţumesc’, ‘bine’. Lucrez la asta„, a declarat Neil Lennon la digisport.ro.

Fază controversată în UTA – Rapid

În minutul 89, UTA a reuşit să marcheze şi să preia conducerea pe tabela de marcaj, după golul lui Omondi. În apărarea giuleştenilor au fost gafe în lanţ, iar trupa lui Mircea Rednic a reuşit să înscrie.

Însă, la câteva minute distanţă după ce jocul s-a reluat, Sebastian Colţescu a fost chemat la margine pentru a verifica faza golului marcat de UTA.

În acel moment, Mircea Rednic era un car de nervi pe margine. Arbitrul partidei a revăzut faza şi a anulat golul lui Omondi, pe motiv de fault în atac.

UTA Arad – FC Rapid 1-1

Formaţia UTA Arad a remizat, sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa FC Rapid, într-un meci din prima etapă a Superligii.

Au marcat: Cîmpanu ’60 / Braun ‘24

În minutul 89, arădenii au înscris prin Omondi, dar golul a fost anulat după două minute pentru fault în atac, după consultarea VAR.

UTA Arad: R. Popa – Rodrigues, Conte, Benga, Trif – C. Mihai, Van Durmen, V. Costache (Cîmpanu ’46, Râpă ‘86) – Omondi, Dumiter (R. Cristea ’46, Halef ‘88), Fabry (J. Pedro ’46). Antrenor: Mircea Rednic.

FC Rapid: Aioani – Braun, Blazek, Iacob, Borza (El Sawy ’74) – Manea, Oaidă (Emmers ’62, Micovschi ‘74), Kait, Papeau – Hasani (Jambor ’61), Rrahmani (Burmaz ’79). Antrenor: Neil Lennon.

Cartonaşe galbene: Omondi ’90, Halef ‘90+4, J. Pedro ‘90+6 / El Sawy ‘90+3, Iacob ‘90+4, Aioani ‘90+5

Arbitri: Sebastian Colţescu – Daniel Mitruţi, Adrian Popescu – Horia Gabriel Mladinovici

Arbitri VAR: Bogdan Dumitrache, Alexandru Cerei

Observator: Octavian Şovre

Cine va câştiga Balonul de Aur?

Răzvan Lucescu, înainte de noul sezon din Grecia: „Visul meu este să joc în grupele Champions League”

12:00

Horaţiu Moldovan, aproape de plecarea de la Atletico Madrid. Poate deveni coleg cu un alt român

11:33

Marian Iancu a dat verdictul în lupta la titlu: „Este mare favorită! Va fi greu să le facă faţă cineva!”

10:55

LIVE VIDEOPrezentarea lui Kylian Mbappe la Real Madrid este ACUM. Starul francez a semnat contractul

10:29

„Face prea multe prostii!” Gigi Becali a mai scos un jucător din primul 11, după startul ratat din Liga 1: „O să încercăm cu el!”

10:00

Preşedintele Federaţiei columbiene de fotbal a fost arestat la Miami după finala Copa America 2024

1 FotoCum a arătat tortul de nuntă al lui Ianis Hagi și al Elenei! Momente superbe la petrecerea de la Domeniul Știrbey 2 FotoImagini de vis cu valsul mirilor, de la nunta anului! Ianis şi Elena Hagi au strălucit pe ringul de dans 3 FotoImagini superbe, după ce Spania a câştigat trofeul EURO 2024! Recordul uriaş stabilit de Lamine Yamal 4 Jucătorul care a devenit favorit să cucerească Balonul de Aur după ce Spania a câştigat EURO 2024! 5 FotoApariţie rară a Luminiţei Becali! Ce a putut spune despre căsnicia cu Gigi Becali şi cum a reacţionat patronul FCSB 6 VIDEOGigi Becali a făcut spectacol la nunta lui Ianis Hagi! A dansat pe ritmuri machedonești, ca în vremurile bune! Imagini virale