Tadej Pogacar a câştigat pentru a treia oară Turul Franţei! Slovenul a reuşit să îşi adjudece şi ultima etapă a Turului

Publicat: 21 iulie 2024, 21:14

Tadej Pogacar a câştigat pentru a treia oară Turul Franţei!

Tadej Pogacar / Profimedia Images

Ciclistul sloven Tadej Pogacar s-a impus duminică în etapa a 21-a, ultima, din Turul Franţei şi a reuşit să câştige pentru a treia oară Marea Buclă.

Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) s-a impus în ultima etapă din Turul Franţei 2024. El a rămas pe primul loc în clasamentul general al competiţiei. Pogacar s-a impus în contratimpul final, între Monaco – Nisa, pe distanţa de 33,7 km.

A fost a şasea victorie de etapă obţinută de sloven în ediţia de anul acesta a Marii Bucle, potrivit news.ro. Pe locul secund al etapei a 21-a a venit danezul Jonas Vingegaard (Visma), clasat pe locul doi şi la general. Podiumul etapei a fost ocupat de belgianul Remco Evenepoel (Soudal), care a terminat în ierarhia generală pe poziţia a treia.

A fost ultimul Tur al Franţei pentru britanicul Mark Cavendish (39 de ani).

Tadej Pogacar, care a mai fost învingător în Turul Franţei în 2020 şi 2021, şi-a luat revanşa asupra rivalului său danez Jonas Vingegaard (Team Visma – Lease a Bike). Acesta a fost victorios în ultimele două ediţii, relatează agerpres.ro.

Reclamă 4

Pogacar a devenit primul ciclist care câştigă Turul Italiei şi Turul Franţei în acelaşi an după italianul Marco Pantani în 1998.

Câte medalii va cuceri David Popovici la Jocurile Olimpice 2024?

Mesajul galeriei lui Dinamo pentru Florentin Petre! Legenda „câinilor”, la primul meci de acasă ca antrenor secund al lui Dinamo!

23:33

Liviu Ciobotariu, aproape să revină în Liga 1! Echipa care îl doreşte, după două etape din noul sezon

23:00

Cătălin Cîrjan, gol de excepţie în Dinamo – Petrolul, sub privirile lui Neil Lennon! Decarul „câinilor”, de neoprit

22:55

Dinamo – Petrolul 4-1. „Câinii” au făcut spectacol şi au obţinut prima victorie a sezonului!

22:33

Christina Assi şi Dylan Collins, jurnalişti răniţi în Liban, au purtat duminică torţa olimpică

22:27

Hakim Abdallah a marcat din nou şi e „pe val” la Dinamo! Execuţie de vis în derby-ul cu Petrolul

1 VIDEOKimi Antonelli a câştigat cursa de Formula 2 din Marele Premiu al Ungariei, LIVE în AntenaPLAY! Cursă nebună la Hungaroring 2 VIDEONikola Tsolov a câştigat cursa de Formula 3 din Marele Premiu al Ungariei! Final de cursă sub Safety Car la Hungaroring 3 FotoSoţia lui Gicu Grozav, în tribune la meciul Dinamo – Petrolul! Cum a fost surprinsă Sorina Grozav 4 Rapid – CFR Cluj 2-2. Hasani, eroul giuleştenilor! Echipa lui Neil Lennon a obţinut un egal la ultima fază 5 VIDEOOscar Piastri a câştigat Marele Premiu al Ungariei! „Dublă” pentru McLaren! Spectacol la Hungaroring 6 VIDEOHarry King a câştigat cursa de Porsche Supercup din Ungaria, LIVE în AntenaPLAY