Tadej Pogacar a câştigat pentru a treia oară Turul Franţei! Slovenul a reuşit să îşi adjudece şi ultima etapă a Turului

Publicat: 21 iulie 2024, 21:14

Comentarii
Tadej Pogacar a câştigat pentru a treia oară Turul Franţei! Slovenul a reuşit să îşi adjudece şi ultima etapă a Turului

Tadej Pogacar / Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Ciclistul sloven Tadej Pogacar s-a impus duminică în etapa a 21-a, ultima, din Turul Franţei şi a reuşit să câştige pentru a treia oară Marea Buclă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) s-a impus în ultima etapă din Turul Franţei 2024. El a rămas pe primul loc în clasamentul general al competiţiei. Pogacar s-a impus în contratimpul final, între Monaco – Nisa, pe distanţa de 33,7 km.

Tadej Pogacar a câştigat pentru a treia oară Turul Franţei! Slovenul a reuşit să îşi adjudece şi ultima etapă a Turului

A fost a şasea victorie de etapă obţinută de sloven în ediţia de anul acesta a Marii Bucle, potrivit news.ro. Pe locul secund al etapei a 21-a a venit danezul Jonas Vingegaard (Visma), clasat pe locul doi şi la general. Podiumul etapei a fost ocupat de belgianul Remco Evenepoel (Soudal), care a terminat în ierarhia generală pe poziţia a treia.

A fost ultimul Tur al Franţei pentru britanicul Mark Cavendish (39 de ani).

Tadej Pogacar, care a mai fost învingător în Turul Franţei în 2020 şi 2021, şi-a luat revanşa asupra rivalului său danez Jonas Vingegaard (Team Visma – Lease a Bike). Acesta a fost victorios în ultimele două ediţii, relatează agerpres.ro.

Reclamă
Reclamă

Pogacar a devenit primul ciclist care câştigă Turul Italiei şi Turul Franţei în acelaşi an după italianul Marco Pantani în 1998.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va trece Sorana Cîrstea de sferturile de finală ale unui Grand Slam?
Loading ... Loading ...
Citește și:
19:07

Răzvan Lucescu a dezvăluit de ce Rapidul a dezamăgit și sezonul acesta: „O presiune pe care nu știu cum să o gestioneze”

18:45

VideoStories from the Cities | Monterrey: Orașul unde natura uluitoare se întâlnește cu industria modernă

18:44

Vești proaste pentru Daniel Pancu! Ce decizie ar fi luat Dan Șucu la Rapid

18:40

Sorana Cîrstea, mai talentată decât Simona Halep? Răspunsul oferit de legendarul Boris Becker: “Trebuie să ai asta”

17:59

VideoAntena Sport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 4 iunie

17:47

Pleacă Vladislav Blănuță de la Dinamo Kiev? Ucrainenii i-au stabilit prețul atacantului dorit de Dinamo

1 Gigi Becali, anunţ decisiv despre transferul lui Alex Dobre: “Am vorbit cu taică-su” 2 Presa din Turcia anunţă că Mirel Rădoi este ca şi dat afară de la Gaziantep. I s-a găsit înlocuitor 3 Anunț uriaș făcut de catalani! Barcelona a decis deja noul antrenor, când va pleca Hansi Flick 4 Chivu a mutat imediat după ce Real Madrid i-a luat un jucător! Pregătește ofertă de 50 de milioane de euro 5 Jose Mourinho a alcătuit lista neagră! 6 jucători pe care nu-i mai dorește la Real Madrid 6 UPDATETransfer la Universitatea Craiova. Mihai Rotaru i-a “suflat” un jucător lui Gigi Becali. L-a luat liber de contract
Citește și