Echipa României la gimnastică, pe locul 7 în marea finală pe echipe. SUA este campioana olimpică!

Valentin Pîrcălabu Publicat: 30 iulie 2024, 21:05

Echipa României la gimnastică luptă în marea finală pe echipe

Sabrina Voinea, în finala pe echipe la JO 2024 / Profimediaimages

Echipa României la gimnastică s-a clasat pe locul 7 în marea finală pe echipe, care este LIVE TEXT pe AS.ro. Ana Maria Bărbosu, Sabrina Maneca-Voinea, Lilia Cosman, Amalia Ghigoarţă şi Andreea Preda sunt fetele care au dus România în prima finală olimpică după o pauză de 12 ani.

Aurul olimpic la Paris a revenit SUA, condusă de Simone Biles. Îmbrăcată cu un trening al echipei României, Nadia Comăneci a urmărit finala împreună cu Serena Williams.

România a adunat un punctaj total de 159.497, cu care s-a clasat pe locul 7. În calificări, echipa tricoloră a încheiat pe locul 8, cu exact acelaşi punctaj.

Notele obţinute de gimnastele tricolore, cu o ratare la paralele şi două la bârnă, sunt:

Sol – ⁠Amalia Ghigoarţă 13.133, ⁠Ana Maria Bărbosu 13.566, ⁠Sabrina Maneca Voinea 13.900;

Sărituri – ⁠Lilia Cosman 13.433, ⁠Ana Maria Bărbosu 13,933, ⁠Sabrina Maneca Voinea 13.633;

Paralele – ⁠Lilia Cosman 13.133, ⁠Amalia Ghigoarţă 13.333, ⁠Ana Maria Bărbosu 12.433;

Bârnă – ⁠Amalia Ghigoarţă 12.500, ⁠Ana Maria Bărbosu 12.700, ⁠Sabrina Maneca Voinea 13.800.

Podiumul a fost ocupat, în ordine, de SUA (171.296 puncte), Italia (165.494) şi Brazilia (164.497). Este a 20-a medalie olimpică la echipe şi a patra de aur pentru SUA, după cele de la ediţiile din 1996, 2012 şi 2016. Lider incontestabil al echipei, Simone Biles s-a aflat în lot şi la aurul din 2016.

România a participat ultima dată în finala pe echipe la ediţia JO din 2012, când a încheiat cu medalia de bronz. Palmaresul gimnasticii feminine româneşti în finalele pe echipe de la Jocurile Olimpice este de 3 medalii de aur, 4 de argint şi 5 de bronz.

În competiţia feminină de la Paris urmează finala la individual-compus (1 august), cu Ana Maria Bărbosu şi Amalia Ghigoarţă printre cele 24 de competitoare, precum şi finalele pe aparate, la care vor lua startul şi Sabrina Voinea (bârnă, sol), respectiv Ana Maria Bărbosu (sol), în 5 august.

LIVE TEXT Echipa României la gimnastică, pe locul 7 în marea finală pe echipe

Update 21.22: România s-a clasat pe locul 7 în finala pe echipe la gimnastică, de la Jocurile Olimpice 2024.

Update 21.15: Final de concurs pentru românce! Fetele noastre au avut același scor ca în calificări, 159.497. Din păcate, nu putem spera la medalii. Așteptăm clasamentul final.

Update 21.05: Sabrina Maneca-Voinea a primit o notă excelentă, 13.800!

Update 21.05: Nota 12.700 pentru Ana Maria Bărbosu la bârnă!

Update 20.55: Amalia Ghigoarță a ratat la bârnă și a primit nota 12.500.

Update 20.48: România, pe locul 7 înainte de ultima rotație! Din păcate, s-au risipit șansele la o medalie.

Update 20.48: Ana Maria Bărbosu a primit 12.433! Româncele au încheiat la paralele și urmează pentru ele ultima rotație.

Update 20.33: Amalia Ghigoarță a fost notată cu 13.333 pentru evoluția ei de la paralele.

Update 20.29: Cosman Lilia a primit nota 13.133 la paralele!

Update 20.27: Sportivele din România urmează să concureze la paralele!

Update 20.19: România este pe locul 5 în clasamentul general, după primele două rotații. S-a apropiat de Marea Britanie, ocupanta poziției a 4-a. Statele Unite, lider autoritar!

Update 20.10: Serena Williams și Nadia Comăneci văd împreună finala de gimnastică.

Update 20.10: Notele primite de reprezentantele României la sărituri:

Update 20.08: Sabrina Maneca-Voinea a primit de la arbitri nota 13.633!

Update 20.02: Ana Maria Bărbosu a fost notată cu 13.933!

Update 19.55: Lilia Cosman a fost prima la sărituri și a primit nota 13.433!

Update 19:49: Româncele s-au mutat acum la sărituri!

Update 19:45: Sabrina Maneca-Voinea a primit 13.900! România este pe locul 6 în clasamentul actualizat, după prima rotație. Sportivele din SUA sunt primele.

Update 19:43: Sabrina Maneca-Voinea a impresionat la sol! Așteaptă acum nota oficială.

Update 19:35: Ana Maria Bărbosu și-a făcut exercițiul la sol și a primit nota 13.566.

Update 19:26: Amalia Ghigoarță a fost notată de arbitri cu 13.133!

Update 19:23: Amalia Ghigoarță a început concursul la sol!

Update 19:15: A început marea finală la gimnastică pe echipe. Nadia Comăneci este în tribune. Cele 8 finaliste au intrat în arenă. România va începe la sol.

Echipa României la gimnastică luptă pentru medalii în marea finală pe echipe, care va fi LIVE TEXT, de la 19:15

Ce performanţă pentru gimnastica din România la JO 2024! Calificare în finala feminină pe echipe şi alte trei finale individuale

Ce performanţă pentru gimnastica din România la JO 2024. Tricolorele au obţinut calificarea în finala feminină pe echipe. Mai mult decât atât, vor concura şi în trei finale individuale. Echipa feminină a României s-a calificat, duminică, la JO de la Paris, în finală, de pe locul 8. În finalele individuale s-au calificat Sabrina Voinea, la bârnă şi sol, Ana Maria Bărbosu şi Amalia Ghigoarţă, la individual-compus, respectiv Ana Maria Bărbosu la sol.

Cu un total de 159.497 puncte, România s-a clasat pe locul 8, anunţă news.ro.

Celelalte echipe calificate în finala din 30 iulie sunt: SUA (172.296), Italia (166.861), China (166.628), Brazilia (165.765), Japonia (162.196), Canada (161.563), Marea Britanie (160.830).

La individual-compus, Ana Maria Bărbosu a fost pe locul 16 (53.333), iar Amalia Ghigoarţă pe 23 (52.665) şi vor lua startul în finala din 1 august. Simone Biles (SUA) a oferit spectacol în calificări şi a încheiat cu un incredibil 59.566, lider incontestabil la individual-compus.

În finalele pe aparate vor concura pentru România Sabrina Maneca Voinea la bârnă (14.000, locul 5) şi la sol (13.800, 4), respectiv Ana Maria Bărbosu la sol (13.600, 8). Finalele pe aparate sunt programate între 3-5 august.

Sâmbătă, în urma calificărilor masculine, Andrei Muntean a ratat finala la paralele, singurul aparat la care a concurat, după ce a încheiat pe locul 25 (14.366). Andrei Muntean a revenit la Jocurile Olimpice după 8 ani. La debutul său olimpic, în 2016, s-a clasat pe locul 6, tot în finală la paralele, cu nota 15.600.

România este reprezentată la JO de la Paris de 106 sportivi care vor concura în 18 sporturi.

La ediţia trecută, Tokyo 2020, au concurat 101 sportivi la 17 discipline şi s-au obţinut 4 medalii: aur la dublu vâsle feminin, argint la spadă feminin şi canotaj (dublu rame masculin şi patru rame fără cârmaci masculin). România a ocupat locul 46 în clasamentul pe medalii. În istoria participărilor la JO, începând cu 1924, România a obţinut 308 medalii, din care 90 de aur.

La JO 2024 participă, în total, 10.500 de sportivi din 148 de ţări, în 329 de probe sportive.

Se califică FCSB în play-off-ul Ligii Campionilor?

Marian Enache şi Andrei Cornea au spus care e secretul medaliei de aur cucerite la Jocurile Olimpice: „Asta ne-a adus aici”

23:21

Cine este FC Astana, adversara Corvinului din turul 3 preliminar al UEFA Conference League

23:04

Costel Gâlcă, prima reacție după ce Universitatea Craiova a fost eliminată din preliminariile Conference League: „Greșeli mari!”

22:55

Cine e Maccabi Petah Tikva, adversara CFR-ului din turul 3 preliminar al UEFA Conference League

22:54

Neman Grodno- CFR Cluj 0-5. Ardelenii au făcut spectacol în Ungaria! Dan Petrescu, în turul 3 preliminar al Conference League

22:53

Promisiunea pe care i-a făcut-o rectorul Universităţii din Bucureşti lui David Popovici, după ce campionul olimpic a cerut bazine

1 VIDEO & FOTOMaccabi Tel Aviv – FCSB 0-1. Baeten, eroul campioanei României. FCSB s-a calificat în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor 2 FotoAnunţul fiului lui Ion Ţiriac după ce David Popovici a cerut noi bazine de înot şi investiţii mult mai mari în sportul românesc! 3 FotoCe au spus ungurii când au auzit de cadoul pe care Ion Ţiriac i l-a făcut lui David Popovici. Cât câştigă maghiarii pentru un aur 4 Team România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 5 | Popovici, bronz la 100 m liber! Bernie Szocs a ratat calificarea în sferturi 5 David Popovici a câştigat medalia de bronz la 100 de metri liber în cea mai rapidă finală din istorie 6 FotoAlarmă pentru miliardarul Ion Ţiriac, după cadou uriaş promis lui David Popovici. Elisabeta Lipă e sigură: „O să aibă surprize!”