„Nu e corect pentru nimeni” Basarab Panduru, verdict categoric în privința lui Neil Lennon, după Gloria Buzău – Rapid 1-1

Alex Masgras Publicat: 11 august 2024, 8:25

„Nu e corect pentru nimeni Basarab Panduru, verdict categoric în privința lui Neil Lennon, după Gloria Buzău – Rapid 1-1

Basarab Panduru, verdict categoric în privința lui Neil Lennon, după Gloria Buzău - Rapid 0-1

Neil Lennon, în timpul unui meci / Profimedia

Basarab Panduru a dat un verdict categoric în privința lui Neil Lennon, după Gloria Buzău – Rapid 1-1. Formația giuleșteană a rămas fără victorie în noul sezon, sub comanda antrenorului nord-irlandez, după primele cinci etape din Liga 1.

Rapid nu a reușit să câștige nici la Buzău, acolo unde giuleștenii au deschis scorul prin Papeau, încă din minutul 10. Constantin Budescu a restabilit egalitatea pe final, din penalty, iar echipa lui Andrei Prepeliță a obținut un punct pe teren propriu.

Fanii celor de la Rapid par că și-au pierdut răbdarea, dovadă și evenimentele de la finalul partidei de la Buzău. Cu toate acestea, Basarab Panduru este de părere că lui Neil Lennon trebuie să i se acorde în continuare încredere din partea conducerii, fiind de părere că nu ar fi corect ca cineva din interiorul clubului să se gândească la varianta înlocuirii nord-irlandezului:

„Mi se pare că e cam devreme să iei o decizie. Etapa a cincea cu antrenor străin … e devreme. E clar că lucrurile nu merg. Poate la prima pauză să te gândeşti să la ceva, dar acum nu cred că e corect. Nu e corect pentru nimeni.

Gândeşte-te, tu pui un antrenor care imediat să facă treabă sau te gândeşti, când îl pui, că s-ar putea să nu poată să facă nimic în primele etape? Dacă nu accepţi că poate să nu facă treabă, ai tu o problemă”, a declarat Basarab Panduru, la primasport.ro.

Gloria Buzău – Rapid 1-1. Neil Lennon, fără victorie pe banca rapidiştilor. Criză uriaşă în Giuleşti. Budescu, gol din penalty

La Buzău, Burmaz a trimis puţin pe lângă poartă încă din minutul 7, pentru ca oaspeţii să deschidă scorul după alte trei minute, atunci când Petrila a trimis în careu şi Papeau a marcat din şase metri. În minutele 12 şi 13 ambele echipe au cerut, pe rând penalti. Petrila a căzut în careul gazdelor la un duel cu Ferraresso, iar Ricardo Matos a căzut în careul rapidist, în urma unui contact cu Alex Paşcanu. Arbitrul Horaţiu Feşnic nu a acordat nimic, iar Matos a fost aproape de egalare în minutul 38, când lovitura lui de cap nu a prins cadrul porţii.

După pauză, Işfan a şutat periculos la poarta elveţianului debutant în Superligă, Siegrist, în minutul 54, iar în minutul 75Borza a comis un henţ în careu şi, după verificarea VAR, s-a dictat penalty pentru buzoieni. A executat Budescu şi a egalat, în minutul 76. Rapidiştii au trecut pe lângă gol în minutul 86, când Canadjija a scos de pe linia porţii, şi meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Va fi din nou Florin Tănase un jucător decisiv pentru FCSB?

Jannik Sinner, eliminat de Andrey Rublev în sferturile de la Montreal! Numărul 1 ATP a acuzat probleme medicale

13:01

Team Romania şi-a încheiat oficial parcursul la Jocurile Olimpice 2024! Bilanţul românilor, peste aşteptări

12:14

De ce a respins TAS contestația Sabrinei Voinea? Motivul judecătorilor: „E o decizie frustrantă pentru români”

12:11

Unde îşi va primi Ana Bărbosu medalia de bronz! Anunţul făcut de Comitetul Internaţional, după scandalul de la Jocurile Olimpice

1 VIDEOFC Porto – Gil Vicente 3-0. Start perfect de sezon pentru „dragoni”. Show total în Liga Portugal, live în AntenaPLAY 2 Team Romania la Jocurile Olimpice – ziua 15 | Cătălina Axente, învinsă la lupte libere! Incze, eșec în recalificări 3 Gloria Buzău – Rapid 1-1. Neil Lennon, fără victorie pe banca rapidiştilor. Criză uriaşă în Giuleşti. Budescu, gol din penalty 4 Gigi Becali i-a găsit rapid înlocuitor lui Alexandru Musi: „Gata!”. Decizia luată de patronul FCSB 5 NEWS ALERTTAS a dat decizia! Ana Maria Bărbosu a câştigat medalia de bronz. Anunţul făcut de Federaţia Română de Gimnastică 6 Ce notă a primit Florinel Coman după debutul oficial la Al-Gharafa! „Mbappe de România”, peste Joselu