Mircea Rednic, un car de nervi după ce UTA a fost învinsă de Botoşani: „Au avut o fâsă de corner şi au dat gol!”

Viviana Moraru Publicat: 17 august 2024, 21:45

Mircea Rednic, un car de nervi după ce UTA a fost învinsă de Botoşani

Mircea Rednic / Profimedia

Mircea Rednic a fost un car de nervi, după ce UTA a fost învinsă de Botoşani. Antrenorul arădenilor şi-a taxat jucătorii, pentru ocaziile uriaşe ratate în deplasarea din Moldova.

UTA a pierdut la limită duelul cu Botoşani. Sadiku a marcat pentru formaţia lui Liviu Ciobotariu, dintr-un corner.

Mircea Rednic a transmis că echipa sa ar fi meritat cele trei puncte, date fiind ocaziile ratate. Antrenorul s-a plâns de cum au gestionat jucătorii săi cu experienţă fazele importante, din meciul cu Botoşani.

„La cum s-a jucat, nu s-a meritat să pierdem. Vorbesc de prima repriză, am avut ocazii. În repriza a doua, am avut patru situaţii clare, trei de singur cu portarul. Ei nu au avut situaţii clare, doar de faza aia cu Lopez. Noi am avut ocazii, am dominat jocul, dar n-am reuşit să înscriem. Jucătorii mei cu experienţă au pierdut. Dacă ei, în momentele acestea importante, îşi pierd concentrarea, e foarte greu. Degeaba a jucat echipa, dacă nu am luat niciun punct.

Atâtea ocazii, singur cu portarul…e greu. Au venit târziu, atacanţii, de o lună jumate, am luat un atacant accidentat. Au venit Jordan şi Ghezali, dar era un risc să-i iau să joace.

Reclamă 4

Arad le-a dat o şansă, dar vreau mai mult. Trebuie să am răbdare cu ei, au venit după perioada de pregătire. Ei au avut o fâsă de corner şi jucătorii mei au tratat cu atâta uşurinţă. Ei au dat gol din faza fixă, pe asta s-au bazat. Noi am dormit. Mai avem un meci dificil acasă cu Farul, dar avem timp să-l pregătim”, a declarat Mircea Rednic, conform digisport.ro.

UTA, învinsă de Botoşani

Gazdele au dominat meciul de la Botoşani. Şeroni (min. 20) şi Matricardi (min.44) nu au prins spaţiul porţii lui Robert Popa, iar Enzo Lopez a trimis mingea în bară în minutul 45+2. Arădenii au ratat incredibil în minutul 60, când Fabry a şutat la pasa cu călcâiul a lui Ezekiel, dar Kukic a scos in extremis, iar după patru minute Şeroni a lovit bara.

În minutul 66 Eduard Florescu a şutat de la distanţă şi Robert Popa a respins în corner, însă gazdele au reuşit să deschidă scorul în minutul 80, când Sadiku a înscris în urma unui corner. Arădenii au ratat în al nouălea minut de prelungire, prin Omondi, care a trimis pe lângă bară şi, în cele din urmă, FC Botoşani s-a impus cu 1-0. Cele două echipe au acelaşi număr de puncte în clasament, câte 6. FC Botoşani ocupă poziţia a 8-a, în timp ce UTA se află pe 9.

FC BOTOŞANI: Kukic – Matricardi (Sadiku 75), G. Miron, Şeroni – Alex Diez, Ed. Florescu (Celea 87), Aldair Ferreira, Ţigănaşu (M. Pavlovic 75) – Fulop (Chică-Roşă 61), Enzo Lopez (Kaprof 61), Bodişteanu. ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

UTA ARAD: R. Popa – Râpă (R. Dozi 86), I. Conte, Benga, Trif – Cîmpanu (Cr. Mihai 51; R. Stanciu 90+2), Van Durmen, Joao Pedro (V. Costache 51), Omondi – Fabry, Ezekiel (R. Cristea 86). ANTRENOR: Mircea Rednic

Va reuşi Răzvan Lucescu să îşi apere titlul câştigat cu PAOK în Grecia?

Liderul galeriei Rapidului a intervenit în „războiul” dintre Neil Lennon şi Marius Şumudică! Mesaj înaintea derby-ului cu Dinamo

17:38

LIVE VIDEOBoavista – Braga, în AntenaPLAY (22:30)! Moreirense – Arouca se joacă ACUM. Guimaraes – Estoril, la 20:00

17:35

Chelsea – Manchester City (18:30) și Mallorca – Real Madrid (22:30) LIVE SCORE! Mbappe și starurile din Europa sunt gata de show

17:15

Dennis Man, cu gândul la duelul „de foc” cu AC Milan! Reacţie fermă după golul marcat în Parma – Fiorentina

1 FotoFotografie virală! Cum a fost surprins David Popovici în trafic, la volanul maşinii pe care tocmai a primit-o de la Ion Ţiriac! 2 VIDEOPAOK – Panserraikos 3-2 şi Volos – Olympiacos 0-2, în AntenaPLAY. Răzvan Lucescu, victorie cu emoţii în prima etapă din Grecia! 3 FotoIubita unui jucător de la FCSB, răvăşitoare la plajă! Alexandra a făcut senzaţie într-un costum de baie roz 4 FCSB – Poli Iaşi 0-1! Campioana, învinsă în Ghencea înaintea meciului cu LASK Linz! Olaru, eliminat 5 Foto„Măriuca mea!” Gică Popescu, mesaj plin de emoţie de ziua fiicei lui. Imaginea virală a Kirei Hagi alături de Maria Popescu 6 Jordan Chiles rămâne cu medalia de bronz! Anunţul făcut de presa americană