Închide meniul

Victor Angelescu a confirmat transferul lui Albion Rrahmani la Sparta Praga: “Da, l-am vândut”. Suma uriaşă primită de Rapid

Iulian Focșăneanu Publicat: 17 august 2024, 21:57

Comentarii
Victor Angelescu a confirmat transferul lui Albion Rrahmani la Sparta Praga: Da, l-am vândut. Suma uriaşă primită de Rapid

Alexandru Albu, Cristi Săpunaru şi Albion Rrahmani / Profimediaimages

Victor Angelescu a confirmat transferul lui Albion Rrahmani la Sparta Praga. Rapid şi-a vândut golgheterul în Cehia şi va încasa o sumă uriaşă. În conturile clubului din Giuleşti vor intra nu mai puţin de cinci milioane de euro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Adus cu 600.000 de euro în urmă cu un an, Rrahmani a fost cedat chiar înaintea derby-ului Rapid – Dinamo. Acţionarul minoritar al Rapidului anunţă că sunt şanse infime ca Neil Lennon să îl mai titularizeze pe atacantul de 23 de ani împotriva “câinilor”.

Victor Angelescu a confirmat transferul lui Albion Rrahmani la Sparta Praga

După mai multe runde de negocieri, şefii Rapidului au primit suma pe care o doreau şi au acceptat transferul lui Rrahmani.

Da, l-am vândut. Rapid va primi cinci milioane de euro și 15% dintr-un viitor transfer. Probabil că nu va juca mâine, cu Dinamo. Vă dați seama că o să încercăm să aducem pe cineva în locul lui Rrahmani, dar s-a întâmplat destul de repede și încă nu avem gândul la cineva. Nu eram siguri că va pleca. Dar vom vedea, probabil că vom aduce pe cineva.

Am primit suma pe care ne-am dorit-o. O să ne uităm după un atacant. În acest moment, nu credem că va mai pleca nimeni de la Rapid”, a declarat Victor Angelescu pentru prosport.ro.

Reclamă
Reclamă

După plecarea la Sparta Praga, Albion Rrahmani va deveni cel mai scump jucător vândut vreodată de Rapid, la egalitate cu transferul lui Cristi Săpunaru. Veteranul din lotul giuleştenilor a fost transferat în 2009 de Porto, tot în schimbul a cinci milioane de euro.

La Sparta Praga, Albion Rrahmani va face echipă în atac cu fostul coechipier de la Rapid, Ermal Krasniqi. Kosovarul a fost transferat de campioana Cehiei tot în această vară, în schimbul sumei de două milioane de euro.

Albion Rrahmani are o cotă de piaţă de 3.5 milioane de euro. Atacantul kosovar a înscris 17 goluri şi a oferit 5 pase decisive sezonul trecut din Liga 1.

Reclamă

În acest sezon, Albion Rrahmani a bifat trei meciuri la Rapid, fiind accidentat pentru partidele cu Petrolul şi Sepsi. Atacantul a reuşit să marcheze un gol în duelul cu CFR Cluj, şi a oferit o pasă decisivă în prima etapă, cu UTA.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce va face FCSB cu Bologna după umilinţa din campionat cu Metaloglobus?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:19
“Continuaţi cu Mandorlini?” Anunţul noului preşedinte de la CFR Cluj, Iuliu Mureşan!
23:53 20 oct.
Lumea sportului în stare de șoc! A murit la doar 29 de ani
23:53 20 oct.
“Viciere de rezultat” Golul cu care Petrolul a învins-o pe CFR Cluj trebuia să fie anulat!
23:24 20 oct.
Anunţul lui Eugen Neagoe despre Mandorlini, după ce a fost implicat într-un conflict cu antrenorul CFR-ului
23:22 20 oct.
UPDATEMoment şocant! Jucătorul CFR-ului a spart un laptop în timpul meciului cu Petrolul. Reacția fotbalistului
23:10 20 oct.
Scandal între Andrea Mandorlini şi Eugen Neagoe! S-au îmbrâncit pe gazon! Arbitrii au intervenit
1 BREAKING NEWSLovitură cumplită pentru CFR Cluj! Louis Munteanu, out înaintea meciului cu Petrolul 2 Gigi Becali a făcut anunţul: 3 jucători sunt OUT din lotul FCSB, după ruşinea cu Metaloglobus 3 Gata! Pleacă Charalambous și Pintilii de la FCSB? Gigi Becali a făcut anunţul oficial 4 Andrei Vlad şi-a cerut singur schimbarea după ce a luat 4 goluri: “A cedat psihologic” 5 Reacţia oficială după ce Mihai Stoica a anunţat ce transfer spectaculos pregăteşte FCSB 6 Cristi Chivu, lăudat din nou de marele Fabio Capello: “Este foarte spectaculos de privit. A rezolvat cel mai important lucru”
Citește și