„E o problemă!” Carlo Ancelotti, semnal de alarmă pentru vedetele de la Real Madrid, după eșecul cu Lille

Viviana Moraru Publicat: 3 octombrie 2024, 10:45

Comentarii
E o problemă!” Carlo Ancelotti, semnal de alarmă pentru vedetele de la Real Madrid, după eșecul cu Lille

Carlo Ancelotti/ Profimedia

Carlo Ancelotti a tras un semnal de alarmă pentru vedetele sale de la Real Madrid, după eșecul surprinzător din meciul cu Lille, din Champions League. Managerul „galacticilor” a transmis că jucătorii săi au o problemă și ar trebui să dezvolte un joc mult mai rapid.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Carlo Ancelotti s-a declarat dezamăgit şi preocupat după eşecul şi evoluţia modestă a campioanei Europei. Lille a învins-o pe Real Madrid cu 1-0, grație unui gol marcat din penalty de Jonathan David.

Carlo Ancelotti, semnal de alarmă pentru vedetele de la Real Madrid, după eșecul cu Lille

S-a întâmplat ceea ce, din fericire, nu ni s-a întâmplat de multe ori în ultima perioadă, şi anume că echipa rivală a jucat mai bine şi a meritat să câştige. Ne-a fost greu să intrăm în joc ca nivel de intensitate, de dueluri. Am fi putut egala cu ocaziile din final, dar nu ar fi fost meritat. Trebuie să învăţăm, aşa cum am făcut ultima dată când am pierdut. Ceea ce trebuie să îmbunătăţim este destul de clar. Trebuie să privim lucrurile cu o minte clară, nu să uităm totul, dar evident că trebuie să ne îmbunătăţim jocul. Sentimentul de astăzi este că ne-a fost greu să creăm. Posesia mingii a fost destul de lentă, cu puţine idei. Avem atacanţi care trebuie să joace un joc mai vertical decât în mod normal. Dacă îţi este greu să manevrezi bine balonul şi ajungi lent la atacanţi, este o problemă”, a spus tehnicianul italian după meci.

Real Madrid a părut epuizată după derby-ul de campionat cu Atletico Madrid, dar Ancelotti nu crede că e o scuză.

Nu a fost o noapte bună, nu ar trebui să căutăm scuze. Trebuie să ne îmbunătăţim jocul şi nimic mai mult. Există o dinamică şi trebuie îmbunătăţită, iar acest joc este un pas înapoi, dar trebuie să continuăm să luptăm şi să ne îmbunătăţim jocul. Lille nu ne-a surprins, ei erau mai motivaţi decât noi. A jucat cu mai multă intensitate, succes şi claritate cu mingea. Sunt foarte sincer, critica pentru jocul de astăzi este corectă şi trebuie să o acceptăm. Nu am arătat o versiune bună în acest meci. Ultima înfrângere din derby-ul din ianuarie a fost un semnal fantastic pentru că de acolo am câştigat. Sper că acest lucru poate fi la fel”, a adăugat Ancelotti, citat de agerpres.ro.

Reclamă
Reclamă

Real Madrid, a doua favorită la câștigarea Champions League

Manchester City nu a avut emoții în etapa a doua din Champions League și a învins-o pe Slovan Bratislava cu scorul categoric de 4-0. „Cetățenii” sunt favoriți să cucerească un nou trofeu în acest sezon, având o cotă de 3,75.

Pe locul secund în topul bookmakerilor se clasează Real Madrid. Trupa lui Carlos Ancelotti are o cotă de 4, pentru a-și apăra trofeul cucerit sezonul trecut.

A treia favorită este Arsenal, cu o cotă de 9. „Tunarii” au învins-o clar pe PSG în etapa a doua a grupei, scor 2-0, iar în prima etapă au remizat cu Atalanta.

Reclamă

Cotate cu șansa a patra la câștigarea Champions League sunt Barcelona și Bayern. Catalanii au făcut show și au învins-o pe Young Boys cu 5-0, în timp ce bavarezii au pierdut duelul cu Aston Villa, din etapa a doua a grupei.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va califica Gică Hagi România la EURO 2028?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:54

Decizia luată de Dinamo în cazul lui George Pușcaș, după eliminarea din Cupa României. Anunțul lui Andrei Nicolescu

17:43

Neluțu Varga s-a convins de Daniel Pancu! Ce a spus despre viitorul său la CFR Cluj: „Nu îmi mai trebuie altceva”

17:25

VideoAntenaSport Update. Cele mai tari știri ale zilei de 24 aprilie

17:24

După dezastrul din Cupa României, jucătorul lui Dinamo poate face pasul într-un campionat de top

17:20

A jucat doar trei meciuri în acest sezon și este propus Germaniei pentru Campionatul Mondial 2026: „O motivație în plus”

17:12

„Amatorism cu A mare”. Cea mai dură reacție despre situația de la FCSB. Gigi Becali și Mirel Rădoi, luați la țintă: „Incredibil”

1 300.000 de euro pentru un nou contract. Cum l-a convins Gigi Becali pe Chiricheş să semneze: “Eu am spus la nervi” 2 Ciprian Deac şi-a dat acordul şi semnează. Ce se întâmplă cu veteranul de la CFR Cluj 3 „Acord total!” Conducerea lui Inter îi face toate poftele! Lovitură de proporții pentru Chivu 4 “Ne poate duce în Europa”. Gheorghe Mustaţă şi-a ales favoritul pentru banca FCSB-ului: “Asta e propunerea mea” 5 Dinamo, gata să forţeze pentru primul transfer al verii. Ţinta stabilită de Zeljko Kopic 6 “Va fi cel mai mare jucător al României!” Mircea Lucescu i-a simţit valorea, despre cine este vorba
Citește și