Închide meniul

Mesajul superb al rivalei Real Madrid pentru Andres Iniesta: “Una dintre marile legende ale fotbalului mondial”

Dan Roșu Publicat: 8 octombrie 2024, 14:50

Comentarii
Mesajul superb al rivalei Real Madrid pentru Andres Iniesta: Una dintre marile legende ale fotbalului mondial

Andres Iniesta, în duel cu Cristiano Ronaldo - Getty Images

Mesajul superb al rivalei Real Madrid pentru Andres Iniesta a venit după ce fostul star al Barcelonei şi al naţionalei Spaniei şi-a anunţat retragerea din fotbal, la 40 de ani.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Comunicatul galacticilor face referire la golul din finala Campionatului Mondial din 2010, marcat în prelungiri de Iniesta, în ruma căruia ibericii au câştigat singurul titlu mondial din istorie.

Mesajul superb al rivalei Real Madrid pentru Andres Iniesta

“Înainte de anunţul retragerii lui Andres Iniesta din cariera de jucător profesionist, clubul Real Madrid, preşedintele şi directorii doresc să îşi arate recunoştinţa, admiraţia şi afecţiunea pentru una dintre marile legende ale fotbalului spaniol şi mondial.

Andres Iniesta a contribuit cu valorile sale la ridicarea acestui sport, pe lângă mulţimea de trofee pe care le-a câştigat în carieră. Golul său emblematic din finala Cupei Mondiale va rămâne pentru totdeauna în memoria tuturor fanilor spanioli.

Real Madrid îi doreşte mult noroc în noua etapă a vieţii sale”, se arată în comunicatul emis de marea rivală a Barcelonei.

Reclamă
Reclamă

Andres Iniesta, copleşit de emoţii la conferinţa de retragere

Andres Iniesta a fost copleşit de emoţii, la conferinţa de retragere. Fostul star al Barcelonei a început să plângă pe scenă, în aplauzele celor prezenţi.

„Nu m-am gândit că ziua asta va veni. Nu sunt lacrimi de tristeţe, sunt lacrimile cuiva care a reuşit să-şi îndeplinească visurile. Sunt lacrimile băiatului din Fuentealvilla care avea un vis, să devină fotbalist, şi a reuşit asta, după multă muncă.

Fotbalul s-a terminat în acest moment pentru mine, dar voi continua cumva. Nu pot sta departe de fotbal, a reprezentat totul în viaţa mea şi va continua să fie aşa. Lucrăm deja la diferite proiecte. Am motivaţia de a continua să mă antrenez. Am început şi cursurile de antrenor. Sper să fac o treabă bună, dar nu alergând după minge, ci stând de partea cealaltă.

Reclamă

Dacă aş putea să rezum totul la un cuvânt acela ar fi mândrie. Mândru că am luptat până în ultima zi. Restul e istorie: titluri, înfrângeri, momente dificile…dar mândrie, pentru că nu am renunţat niciodată, şi asta mă face fericit.

E păcat, pentru că mi-aş fi dorit să joc până la 90 de ani, dar într-un final mi-am îndeplinit visul de a fi fotbalist”, a declarat Andres Iniesta, conform marca.com.

Andres Iniesta a câştigat alături de Barcelona 9 titluri în La Liga, 4 Ligi ale Campionilor, două Supercupe ale Europei şi 3 Campionate Mondiale ale Cluburilor. Alături de Furia Roja, Andres şi-a adjudecat două titluri europene şi unul mondial.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Se va impune Louis Munteanu la Valencia, dacă transferul se va realiza?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
15:37
Raul Rusescu nu mizează pe FCSB pentru câștigarea sezonului regular: “Ar fi o mare surpriză să nu se întâmple”
15:34
Horia Tecău nu mai e căpitanul nejucător al echipei de Billie Jean King a României: “O experienţă valoroasă”
15:20
Jose Mourinho a numit jucătorul care l-a transformat într-un antrenor mai bun. Alegere suprinzătoare
14:55
Florin Prunea n-are niciun dubiu privind “dubla” dintre Aberdeen și FCSB: “Nu mă hazardez deloc”
14:51
Adrian Mititelu, dezvăluiri incredibile despre Vladislav Blănuţă: “Va juca în Liga a 3-a şi va primi o lecţie de viaţă”
14:39
Lewis Hamilton “nu e precum Carlos Sainz”. Fred Vasseur, șeful Ferrari: “El e mereu foarte exagerat”
1 Gigi Becali are un nou favorit la FCSB: “E o dulceaţă de fotbalst” 2 Gigi Becali a desfiinţat-o pe Rapid, după derby-ul cu FCSB: “Foarte slabă! Cum să te baţi la titlu?” 3 Gigi Becali a făcut praf doi titulari de la FCSB, după remiza cu Rapid: “N-a contat. Am dat ordin să nu mai facă asta” 4 Gabi Torje, impresionat de un atacant din Liga 1: “Pentru mine, e numărul 1” 5 Florinel Coman pleacă de la Al Gharafa! Unde va ajunge jucătorul dorit şi de Gigi Becali la FCSB 6 „Dezastruos!” Echipa pe care Dan Petrescu o vedea „100% campioană în România” s-a prăbușit complet
Citește și