Închide meniul
EXCLUSIV

România joacă în albastru după 34 de ani! Mircea Lucescu: “Eu am făcut echipament complet albastru”! Cum s-a opus Elena Ceauşescu

Bogdan Stănescu Publicat: 15 octombrie 2024, 21:05

Comentarii
România joacă în albastru după 34 de ani! Mircea Lucescu: Eu am făcut echipament complet albastru! Cum s-a opus Elena Ceauşescu

Mircea Lucescu / AntenaSport

România joacă în albastru după 34 de ani! Într-o declaraţie exclusivă pentru AntenaSport a lui Mircea Lucescu, selecţionerul României a dezvăluit că el a fost cel care a introdus echipamentele naţionalei într-o singură culoare, în precedentul mandat.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mircea Lucescu a fost selecţioner al României şi în perioada 1981-1986. “Il Luce” a fost selecţionerul care a dus prima oară România la un Campionat European, în 1984.

România joacă în albastru după 34 de ani! Mircea Lucescu: “Eu am făcut echipament complet albastru”! Cum s-a opus Elena Ceauşescu

(n.r.: După 34 de ani jucăm în albastru) E foarte bine. Îmi aduc aminte că atunci când eu eram la echipa naţională, reuşisem să fac echipamente în toate culorile. Galben complet, roşu complet şi albastru complet, cu tricolorul, pentru că era deja permanent roşu, galben, albastru, nu se vedeau mai bine de atât.

Pe urmă au renunţat, a fost şi o opoziţie din partea doamnei (n.r: Elenei Ceauşescu), care ne-a transmis să jucăm roşu, galben, albastru tricou, chiloţi şi jambiere.

De multe ori eram în dificultate pentru că erau şi alte echipe care aveau câte trei culori. Pe teren se vede mult mai bine când ai o singură culoare. E mult mai uşor de controlat zona în care se duce un coechipier. Se vede mult mai bine. Dar nu contează, vom vedea. Să sperăm că această culoare e cu noroc”, a declarat Mircea Lucescu în exclusivitate pentru AntenaSport, înainte de Lituania – România.

Reclamă
Reclamă

Ultima oară când naţionala a jucat în albastru a fost pe 17 octombrie 1990, într-un meci România – Bulgaria 0-3. Meciul a contat pentru preliminariile pentru EURO 1992, turneu final pe care “tricolorii” l-au ratat. În studioul de pe Antena 1, de dinainte de meciul Lituania – România, Gică Popescu a povestit că presa i-a criticat dur pe el, Gică Hagi & comp. după înfrângerea la scor de forfait cu Bulgaria lui Stoichkov. Popescu a rememorat că Hristo Stoichkov a prins un meci foarte bun atunci, contra naţionalei României.

Mircea Lucescu a spus motivul pentru care a optat pentru aceeaşi echipă de start cu Lituania! O singură modificare în primul 11

Mircea Lucescu a spus motivul pentru care a optat pentru aceeaşi echipă de start cu Lituania! „Il Luce” a fost nevoit să îl schimbe pe Nicuşor Bancu, suspendat, cu Deian Sorescu.

În rest, echipa este aceeaşi care a obţinut victoria cu Cipru, în deplasare, cu 3-0.

Reclamă

Într-o declaraţie exclusivă pentru AntenaSport, Mircea Lucescu a explicat că omogenitatea echipei este foarte importantă într-o competiţie precum Liga Naţiunilor.

(n.r.: nu sunt foarte multe surprize, doar Sorescu îl va înlocui pe Bancu. Menţineţi aceeaşi formaţie) Bineînţeles. Nu am niciun motiv să se schimbe deocamdată.

Vom vedea, din punct de vedere fizic, cred că s-au recuperat. Dacă e unul care face semne, avem jucători la dispoziţie pentru a-l înlocui. Omogenitatea echipei contează foarte mult deocamdată, mai ales că, într-un interval de 3 luni, suntem obligaţi să jucăm o competiţie cum e asta. Nu e simplu”, a declarat Mircea Lucescu, înainte de startul partidei Lituania – România, în exclusivitate pentru AntenaSport.

Lituania – România e în direct de la ora 21:45, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY

Meciul Lituania – România e în direct marţi, de la ora 21:45, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY. Înaintea acestei partide, despre care Mircea Lucescu a spus că ar putea fi „decisivă”, naţionala ocupă primul loc în grupa ei din UEFA Nations League.

România a câştigat toate cele trei partide disputate până acum în acest sezon de UEFA Nations League: cu Kosovo, cu 3-0 (în deplasare), cu Lituania, cu 3-1 (acasă) şi cu Cipru, cu 3-0 (în deplasare).

Echipa de start a României:

ROMÂNIA: Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Sorescu – R. Marin, M. Marin, Stanciu-cpt. – Man, Drăguș, Mihăilă.
Rezerve: Moldovan, Târnovanu – Manea, Ghiță, Alibec, Chipciu, Pușcaș, Dican, Hagi, Fl. Coman,  Olaru, Mitriță.

Selecționer: Mircea Lucescu

Ai sport în AntenaPLAY

Trăiești live-ul în fiecare zi. În 2024, competițiile de Formula 1™, Formula 2™, Formula 3™ se văd în direct și integral în AntenaPLAY. Cele peste 24 de curse pot fi vizionate în canalul de sport live – AS LIVE, dar și pe canalele dedicate fiecărei competiții. Toate antrenamentele, calificările, sprinturile și cursele pentru marile premii de Formula 1™ vor putea fi urmărite în direct online.

Pe lângă acestea, abonații pot urmări și Liga Campionilor Asiei, Liga Portugal, Campionatul Greciei sau evenimente de MMA, gale de box, F1 Academy sau tenis de masă.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
8:46
Lindon Emerllahu pleacă de la CFR pe 1,5 milioane de euro. Unde ajunge jucătorul pe care l-a vrut Gigi Becali
8:38
Decizia luată de Lando Norris după ce a devenit campion mondial
8:28
Cristi Chivu, răspuns direct când a fost întrebat despre scandalul uriaş provocat de Mo Salah la Liverpool
8:20
Anunțul important făcut de Gigi Becali: Daniel Bîrligea revine mai repede decât se aștepta pe teren
8:00
E circuitul din Abu Dhabi potrivit pentru o finală? Analiza lui Adrian Georgescu
23:23 8 dec.
Leo Grozavu, încântat după Botoșani – Rapid 0-0: „Jos pălăria”
1 Decizia luată de Gică Hagi după eşecul greu cu Metaloglobus 2 Xabi Alonso este istorie! Real Madrid, două nume uriașe pentru înlocuirea antrenorului 3 Motivul real pentru care Costel Gâlcă l-a exclus din lot pe Antoine Baroan, înaintea meciului cu Botoşani 4 Ce jucător a remarcat Mihai Stoica după ce Universitatea Craiova a remizat cu CFR Cluj. Mesajul scurt transmis 5 Tatăl lui Louis Munteanu a dat cărţile pe faţă despre negocierile cu Gigi Becali. Motivul pentru care a picat transferul la FCSB 6 “Echipa aia din Berceni..” Momentul în care Ciprian Ciucu a dat verdictul în războiul Steaua – FCSB
Citește și