Închide meniul

Reacţia lui Costel Gâlcă, după Universitatea Craiova – Hermannstadt 3-1: “Trebuie să dăm mai mult”! Pe cine a remarcat

Bogdan Stănescu Publicat: 9 noiembrie 2024, 21:22

Reacţia lui Costel Gâlcă, după Universitatea Craiova – Hermannstadt 3-1: Trebuie să dăm mai mult! Pe cine a remarcat

Costel Gâlcă / Profimedia Images

Costel Gâlcă le-a transmis jucătorilor săi, după Universitatea Craiova – Hermannstadt 3-1, că vrea mai mult de la ei. Antrenorul Universităţii Craiova l-a remarcat pe Alex Mitriţă, care a intrat în repriza a doua.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În urma acestei partide, Universitatea Craiova a urcat pe locul 2 în Liga 1. Oltenii au ajuns la 26 de puncte din 16 meciuri. Hermannstadt e în continuare lanterna clasamentului, cu doar 13 puncte după 16 etape.

Mesajul lui Costel Gâlcă pentru jucătorii săi, după Universitatea Craiova – Hermannstadt 3-1

”Sunt bucuros că am câștigat, dar am început partida în dezavantaj, ca în meciurile anterioare. După aceea, puțin câte puțin, am ajuns în careu și prin insistența lui Paradela am obținut un penalty. Puteam să marcăm mai multe goluri, dar nu am făcut-o. 

Știam că Mitriță e important pentru noi. În opinia mea, el nu era pregătit pentru un meci întreg. A intrat foarte bine, ne-a ajutat și la faza golului doi, a închegat jocul. 

E importantă victoria, dar trebuie să avem continuitate, constanță în joc pe toată durata partidei. Trebuie să jucăm mult mai bine, mai ambițioși pentru că putem juca mult mai bine. Trebuie să dăm mai mult, să avem o atitudine mai bună”, a declarat Costel Gâlcă după Universitatea Craiova – Hermannstadt 3-1.

Reclamă
Reclamă

Universitatea Craiova – Hermannstadt 3-1. Oltenii au urcat pe locul 2 în Liga 1! Koljic, Maldonado și Bancu au făcut spectacol

Sibienii au început excelent partida din Bănie și au deschis scorul în minutul 12, prin Chițu. Replica echipei lui Gâlcă a venit însă rapid și, în minutul 19, Koljic a restabilit egalitatea, din lovitură de la 11 metri.

Universitatea Craiova a mai marcat de 2 ori după pauză. Maldonado și Bancu au stabilit scorul final al partidei.

După acest rezultat, Universitatea Craiova a urcat, cel puțin temporar, pe locul 2 în Liga 1, cu 25 de puncte. De cealaltă parte, Hermannstadt este pe ultimul loc în Liga 1, cu 13 puncte după 16 meciuri jucate.

Reclamă

Etapa viitoare, Universitatea Craiova o va întâlni, în deplasare, pe UTA. Meciul va avea loc pe 23 noiembrie, după pauza pentru meciurile echipelor naţionale.

Universitatea Craiova: I. Popescu – I. Lopez, Maldonado, Screciu, Bancu – Osihma, Mekvabishvili – Paradela, Mora, Baiaram – Koljic
Rezerve: Lung jr. Ndong, Zajkov, Sierra, Danciu Houri, Bană, D. Barbu, Mitriță, Ivan, Lukic
Absenți: Vlădoiu (suspendat), Cicâldău (indisponibil)
Antrenor: Costel Gâlcă

Hermannstadt: Căbuz – Găman, Bejan, Ionuț Stoica – Antwi, Ivanov, Kujabi, Goncalves – Balaure, Chițu, Ianis Stoica
Rezerve: A. Pop, Muțiu, Căpușă, Oroian, F. Luca, R. Popescu, D. Iancu, Biceanu, Mihart, Gandila, Deaconu, S.Buș
Absenți: Selimovic, Murgia, Balaure (suspendați), Markovic (accidentat)
Antrenor: Marius Măldărășanu

Stadion: Ion Oblemenco
Arbitru: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti)
A1: Vatamanu Cosmin (Bucureşti)
A2: Corb Ioan Alexandru (Satu Mare)
Arbitru VAR: Kovacs Istvan (Carei)
Arbitru AVAR: Tunyogi Ferencz (Zalău)

Înapoi la Homepage
Reclamă

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:48

Carlos Alcaraz s-a calificat în semifinale la Roland Garros după o victorie zdrobitoare în faţa lui Tommy Paul

23:05

România a retrogradat în Liga C a Nations League la fotbal feminin! Tricolorele, învinse de Polonia cu 0-3

22:57

Gigi Becali a anunţat veniri şi plecări de la FCSB: “O să jucăm finala Ligii Campionilor”

22:52

Lorenzo Musetti l-a învins pe Frances Tiafoe şi a ajuns pentru prima dată în semifinale la Roland Garros!

22:32

“E imposibil” Gigi Becali, verdict despre privatizarea Stelei: “Numele nu ţi-l dă nici Trump, nici Putin”

21:56

VideoJurnal Antena Sport | Rapidistul Surugiu şi-a luat viteză într-un bolid de 200 de mii de euro!

1 UPDATEOFICIAL Liviu Ciobotariu e noul antrenor al Petrolului 2 Dinamo forţează transferul unui jucător din Liga 1. Noua ţintă a lui Zeljko Kopic a fost şi pe lista FCSB-ului 3 Gigi Becali, ultimele detalii despre transferul lui Dennis Politic la FCSB: “Asta e oferta finală” 4 Alexandru Musi s-a înţeles cu Dinamo. Dennis Politic, tot mai aproape de transferul la FCSB 5 Karlo Muhar i-a dat răspunsul lui Gigi Becali în privinţa transferului la FCSB! 6 Gigi Becali a reacționat după ce a auzit că Dan Șucu ar vrea un jucător de la FCSB
Citește și