„A fost greu” Fred Vasseur a dezvăluit unde a pierdut, de fapt, Ferrari titlul la constructori: „Puteam să facem o treabă mult mai bună”

Alexandra Costea Publicat: 11 decembrie 2024, 18:01

Comentarii
A fost greu” Fred Vasseur a dezvăluit unde a pierdut, de fapt, Ferrari titlul la constructori: Puteam să facem o treabă mult mai bună”

Fred Vasseur, în timpul calificărilor de la Marele Premiu din Abu Dhabi, 7 decembrie 2024 - Prforimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Fred Vasseur, șeful Ferrari, a dezvăluit unde au pierdut, de fapt, titlul mondial la constructori. Scuderia a încheiat sezonul la doar 14 puncte în spatele liderului McLaren. Echipa italiană nu a mai obținut titlul mondial la constructori de 16 ani, mai exact din 2008. La acea vreme, italienii îi aveau ca piloți pe Felipe Massa şi Kimi Räikkönen.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ferrari s-a luptat până în ultimul moment pentru titlul mondial la constructori. Chiar dacă a reușit să urce pe podium la Abu Dhabi cu ambii piloți, echipa lui Frederick Vasseaur nu a putut să reducă diferența față de McLaren.

Unde a pierdut, de fapt, Ferrari titlul mondial la constructori

Fred Vasseur a dezvăluit cum au pierdut, de fapt, titlul mondial la constructori din 2024. Mai exact, se pare că Marele Premiu al Canadei le-ar fi dat mari bătăi de cap italienilor. Chiar dacă pe hârtie părea un circuit potrivit pentru monopostul Ferrari, nici Charles Leclerc, nici Carlos Sainz nu au reușit să termine cursa. Astfel, Scuderia s-a întors de la Montreal cu zero puncte şi un weekend cu adevărat dezastruos.

Mai mult, în următoarea etapă, în Barcelona, italienii au adus o actualizare care nu s-a potrivit absolut deloc cu monopostul. La Marele Premiu al Spaniei, Leclerc a terminat pe locul al 5-lea, urmat de Carlos Sainz pe 6.

”Nu vreau să fac lista, dar ne-am întors din Canada, care pe hârtie a fost una bună pentru noi, cu zero puncte și asta a fost puțin greu. Am avut patru curse la rând cu upgrade-ul când ne-am chinuit puțin în această perioadă, am pierdut ceva de genul 80 sau 90 de puncte în fața McLaren.

Reclamă
Reclamă

După a urmat weekendul greu de la Baku, unde, deși am ajuns pe locul doi cu Charles, eram în măsură să facem o treabă mult mai bună. Şi Singapore a fost o cursă grea. Cu cele două monoposturi pe locul nouă și pe locul 10 în calificări, ne-am fi putut aștepta mult mai bine. Acest lucru era valabil şi pentru McLaren”, a explicat francezul pentru racingnews365.com.

Fred Vasseur recunoaște că Ferrari putea să lupte mai mult pentru titlul mondial

Mai mult, șeful Scuderiei a dezvăluit că unul dintre momentele în care echipa sa a pierdut puncte prețioase în fața McLaren a fost la Marele Premiu al Marii Britanii. La Silverstone, italienii au abordat o strategie greșită la boxe. De asemenea, Vasseur a ținut să precizeze că la Abu Dhabi, piloții săi au fost mai buni în cursă.

”Dacă te uiți la McLaren, dacă treci prin sezon, poți găsi tone de puncte, dar treaba mea este să minimizez aceste pierderi și este întotdeauna mai bine dacă ai cu două zecimi mai mult ritm.

Reclamă

Dar de la pistă la pistă, până la urmă, am fost aproape la același număr de victorii, iar McLaren s-a comportat puțin mai bine în calificări în Abu Dhabi și probabil că am fost puțin mai buni în cursă”, a mai spus Fred Vasseur.

Formula 1 revine în universul Antena începând din luna martie a anului viitor. Prima etapă a sezonului va avea loc în Australia, în weekendul 14 – 16 martie 2025.

Ai sport în AntenaPLAY

Trăiești live-ul în fiecare zi. În 2024, competițiile de Formula 1™, Formula 2™, Formula 3™ se văd în direct și integral în AntenaPLAY. Cele peste 24 de curse pot fi vizionate în canalul de sport live – AS LIVE, dar și pe canalele dedicate fiecărei competiții. Toate antrenamentele, calificările, sprinturile și cursele pentru marile premii de Formula 1™ vor putea fi urmărite în direct online.

Pe lângă acestea, abonații pot urmări și Liga Campionilor Asiei, Liga Portugal, Campionatul Greciei sau evenimente de MMA, gale de box, F1 Academy sau tenis de masă.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine câștigă titlul de golgheter la Cupa Mondială?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:47

Nuno Campos a decis! Cine este primul nume care o va părăsi pe Dinamo: „Nu face parte din proiectul lui”

23:33

Cupa Mondială 2026, în Universul Antena | Programul complet de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic

23:33

Loturile complete ale celor 48 de echipe participante la Campionatul Mondial

23:26

Mircea Rednic l-a atacat pe Andrei Nicolescu: “Să nu vorbească, mai aveau un pic şi cădeau din stadion”

23:13

Meciul Angliei din SUA, amânat din cauza unei furtuni puternice. Panică înainte de Campionatul Mondial

22:47

Ce protest poate avea loc în Mexic, înainte de startul Campionatului Mondial. Anunțul președintei

1 EXCLUSIVInternaţionalul român, pe lista lui Dinamo! Concurenţă importantă pentru transfer, chiar din Liga 1 2 E oficial. Nou antrenor la CFR Cluj. Neluțu Varga: “Sper să fie o lovitură pentru noi” 3 E gata! Decizia finală luată de Gaziantep în ceea ce-l privește pe Mirel Rădoi 4 Fostul jucător de la FCSB, gata de marea trădare! A fost surprins la sediul clubului marii rivale 5 Gigi Becali l-a convins și semnează pe un an! Condiția impusă de patronul de la FCSB 6 Dorinel Munteanu a semnat cu noua echipă: “Am acceptat fără ezitare”
Citește și