Închide meniul

Ce „tricolor” nu ar trebui să lipsească din primul 11 al naționalei! Verdictul dat de Florin Prunea: „Merge și la Mondial!”

Viviana Moraru Publicat: 27 decembrie 2024, 23:12

Comentarii
Ce tricolor” nu ar trebui să lipsească din primul 11 al naționalei! Verdictul dat de Florin Prunea: Merge și la Mondial!”

Jucătorii naționalei României, la finalul unui meci/ Profimedia

Florin Prunea știe ce „tricolor” nu ar trebui să lipsească din primul 11 al naționalei. Fostul portar a avut doar cuvinte de laudă la adresa lui Florin Niță, după evoluțiile din poarta României.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Florin Niță este titularul echipei naționale și în mandatul lui Mircea Lucescu. Ajuns la 37 de ani, acesta îi ține pe banca de rezerve pe Ștefan Târnovanu și pe Horațiu Moldovan.

Florin Prunea, convins că Florin Niță nu ar trebui să lipsească din primul 11 al naționalei

Florin Prunea este de părere că tot Florin Niță va apăra pentru România și la Campionatul Mondial din 2026, în cazul în care „tricolorii” vor reuși să se califice la turneul final de peste Ocean.

Fostul internațional a subliniat evoluțiile solide ale goalkeeper-ului de la Damac și a transmis că acesta nu ar trebui să lipsească din echipa de start a naționalei, în preliminariile pentru Mondial.

N-ai văzut că Niță e ’din bară în bară’? De trei ani tot le-a scos (n.r. mingile din poartă). Merge 100% și la Mondiale. N-ai văzut cum arată băiatul ăsta și cum se manifestă în poartă tot timpul? Zici că odată sare în aer. În momentul de față nu ai cum să-l scoți din poartă pe Florin Niță”, a declarat Florin Prunea, conform digisport.ro.

Reclamă
Reclamă

România se va duela cu Austria, Bosnia, Cipru și San Marino, în Grupa H din preliminariile pentru World Cup 2026. „Tricolorii” vor disputa primul meci pe teren propriu, în martie, cu Bosnia.

Programul României în preliminariile World Cup 2026

S-a stabilit programul României în preliminariile World Cup 2026. „Tricolorii” vor disputa primul meci pe teren propriu. Naţionala împarte Grupa H cu Austria, Bosnia, Cipru şi San Marino. România a avut un noroc uriaş la tragerea la sorţi a grupelor preliminare pentru Campionatul Mondial. „Tricolorii” au evitat naţionalele de top din Europa şi din prima urnă, „tricolorii” vor înfrunta Austria.

În primul meci din preliminarii, România va întâlni Bosnia, pe 21 martie, de la ora 21:45. Trei zile mai târziu, „tricolorii” vor înfrunta San Marino, în deplasare, notează frf.ro.

Reclamă

Duelurile cu Austria se vor disputa pe 7 iunie şi pe 12 octombrie. Primul duel cu austriecii se va disputa în deplasare.

Programul Grupei H:

21 martie

  • 21:45 – Cipru – San Marino
  • 21:45 – ROMÂNIA – Bosnia și Herțegovina

24 martie

  • 21:45 – Bosnia și Herțegovina – Cipru
  • 21:45 – San Marino – ROMÂNIA

7 iunie

  • 16:00 – Bosnia și Herțegovina – San Marino
  • 21:45 – Austria – ROMÂNIA

10 iunie

  • 21:45 – ROMÂNIA – Cipru
  • 21:45 – San Marino – Austria

6 septembrie

  • 21:45 – Austria – Cipru
  • 21:45 – San Marino – Bosnia și Herțegovina

9 septembrie

  • 21:45 – Bosnia și Herțegovina – Austria
  • 21:45 – Cipru – ROMÂNIA

9 octombrie

  • 21:45 – Austria – San Marino
  • 21:45 – Cipru – Bosnia și Herțegovina

12 octombrie

  • 16:00 – San Marino – Cipru
  • 21:45 – ROMÂNIA – Austria

15 noiembrie

  • 19:00 – Cipru – Austria
  • 21:45 – Bosnia și Herțegovina – ROMÂNIA

18 noiembrie

  • 21:45 – Austria – Bosnia și Herțegovina
  • 21:45 – ROMÂNIA – San Marino
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga derby-ul dintre FCSB şi CFR?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:01
Jucătorul de care se desparte Universitatea Craiova. “Sunt deciziile antrenorului”
12:59
CFR poate vinde încă doi titulari. Anunțul lui Daniel Pancu după victoria en-fanfare cu FCSB
12:47
Basarab Panduru l-a pus la zid pe Elias Charalambous după FCSB – CFR Cluj 1-4: “Ce înseamnă asta?”
12:30
Două meciuri din NBA, amânate din cauza vremii. Într-o sală, jucătorii deja se încălzeau pentru startul partidei
12:02
Fotbalistul remarcat de Mircea Lucescu se transferă în Ungaria
11:51
Istvan Kovacs îl arbitrează pe Cristi Chivu! Meci decisiv pentru Inter în Champions League
1 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. AS Roma a transferat extrema lui Dan Șucu 2 Orașul comandat de Ceaușescu își scoate la licitație stadionul. Prețul de pornire e de sute de mii de euro 3 Adrian Porumboiu a dat verdictul în lupta la titlu din Liga 1. Echipa scoasă din calcule: “Nu o văd” 4 Transferul anunțat în direct, după FCSB – CFR Cluj 1-4: „Da, e adevărat” 5 Prima măsură radicală anunţată de Gigi Becali după ce FCSB a fost umilită de CFR şi riscă să rateze play-off-ul! 6 Gigi Becali, anunț despre viitorul lui Elias Charalambous după ce FCSB a fost umilită de CFR Cluj
Citește și