Închide meniul

Aryna Sabalenka, victorie cu Sloane Stephens, în primul tur de la Australian Open 2025

Dan Roșu Publicat: 12 ianuarie 2025, 11:55

Comentarii
Aryna Sabalenka, victorie cu Sloane Stephens, în primul tur de la Australian Open 2025

Aryna Sabalenka, la finalul meciului cu Sloane Stephens - Profimedia Images

Aryna Sabalenka, numărul 1 mondial şi deţinătoarea trofeului, s-a calificat, duminică, în turul doi la Australian Open, primul Grand Slam al anului.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sabalenka a trecut în runda inaugurală de sportiva americană Sloane Stephens, locul 81 mondial, scor 6-3, 6-2. Singurul moment echilibrat al partidei a venit la jumătatea primului set, atunci când Sloane a revenit de la 0-4, la 3-4, recuperând două breakuri.

Aryna Sabalenka, în turul 2 de la Australian Open 2025

Nu a fost de ajuns şi de atunci campioana din 2023 şi 2024 de la Antipozi s-a impus după o oră şi 11 minute de joc.

În turul doi, Sabalenka va evolua cu sportiva spaniolă Jessica Bouzas Maneiro, locul 54 mondial.

Anca Todoni, out de la Australian Open

Anca Todoni, locul 110 WTA, venită din calificări, a fost eliminată, duminică, în runda inaugurală la Australian Open, primul Grand Slam al anului.

Reclamă
Reclamă

Todoni a fost învinsă de avorita 5, jucătoarea chineză Qinwen Zheng, numărul 5 WTA, scor 7-6 (7/3), 6-1.

Meciul a durat o oră şi 56 de minute şi s-a disputat pe Arena Rod Laver. Din păcate, la 0-3 în setul 2, românca a simţit dureri lombare şi a chemat medicul.

„Dacă nu aveam acestei dureri, nu s-ar fi dus scorul atât de mult către ea la începutul setului 2. M-am simțit puțin blocată la lombar, însă nu a fost mic grav. Cumva avea nevoie de niște mâini să mă relaxeze puțin și să trag o gură de aer. Mă simt bine acum și voi face recuperare. Nu este nimic grav, poate ceva din cauza meciurilor jucate sau a suprafeței”, a spus Todoni, citată de eurosport.ro.

Reclamă

Pentru prezenţa în primul tur, Todoni va primi 82.931 de dolari.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce va face FCSB cu Bologna după umilinţa din campionat cu Metaloglobus?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
11:50
Încă un critic pentru Mircea Lucescu! Giovanni Becali: “Târnovanu e bun, dar e bun la FCSB, nu e bun la națională!”
11:49
Elena Rybakina s-a calificat la Turneul Campioanelor! Lista completă a jucătoarelor de la Riad
11:48
Nicolae Dică sare în apărarea lui Denis Alibec: “Asta e clar”. Antrenorul a dat uitării scandalul cu atacantul
11:42
Mirel Rădoi, vehement după ce l-a scos din lot pe Baiaram: “Cei care nu au jucat ar fi trebuit să mă ia la bătaie?”
11:11
Scandal rarisim la meciul lui Răzvan Lucescu. Președintele lui Lille a coborât pe tunel și a confruntat arbitrul
10:59
Specialiștii au dat verdictul! Ce șanse de calificare mai au FCSB și Universitatea Craiova în fazele eliminatorii
1 Mutu refuză să fie comparat cu Chivu: “Când duceam Rapid în play-off, nu întrebaţi de ce eu sunt acolo și el la Inter Unde16?” 2 UEFA a explicat în premieră de ce a șters Cupa Campionilor din dreptul lui FCSB. Cum a revenit la Steaua trofeul 3 Rupt de beat, un căpitan de la o echipă din România a făcut accident la ora 4.16 dimineaţa. Cum l-au găsit poliţiştii 4 Jucătorii făcuţi praf de Gigi Becali după înfrângerea cu Bologna! Cine e principalul vinovat: “A pierdut meciul” 5 L-au scos de pe lista UEFA, chiar înaintea meciului cu Bologna! Decizia luată de FCSB 6 FCSB – Bologna 1-2. Campioana României pierde al doilea meci la rând în Europa League
Citește și