Închide meniul

“Stăm în sens giratoriu şi nu ajungem nicăieri!” Gică Hagi a răbufnit, după ce a aflat decizia despre noul stadion din Constanţa! Reacţie furibundă a “Regelui”

Viviana Moraru Publicat: 25 ianuarie 2025, 12:59

Comentarii
Stăm în sens giratoriu şi nu ajungem nicăieri! Gică Hagi a răbufnit, după ce a aflat decizia despre noul stadion din Constanţa! Reacţie furibundă a Regelui

Gică Hagi, în timpul unei conferinţe de presă/ AntenaSport

Gică Hagi a răbufnit, după ce a aflat decizia luată în privinţa noului stadion din Constanţa. “Regele” nu a înţeles de ce lucrările vor începe abia anul viitor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Noul stadion din Constanţa, care îi va purta numele lui Gică Hagi, ar urma să fie gata în 2028. Primarul oraşului a făcut anunţul şi a dezvăluit că începerea lucrărilor este întârziată, din cauza unor motive birocratice.

Gică Hagi a răbufnit, după ce a aflat decizia despre noul stadion din Constanţa

Gică Hagi a aflat şi el ce a declarat primarul Constanţei şi a transmis un mesaj clar. “Regele” este convins că aprobările necesare construirii noii arene se pot lua mult mai repede, iar proiectul ar trebui să fie realizat la Bucureşti.

Hagi a mai subliniat că îi este greu să înţeleagă ce se întâmplă, cu arena dorită la malul mării. “Regele” este de părere că aprobările s-ar putea lua mai repede, dacă stadionul ar fi o prioritate.

“(Construirea stadionului va începe în 2026) Nu voiam să intru în asta, am citit şi eu, cred că aprobările se pot lua mai repede, doar atât pot să zic, dacă suntem preocupaţi. Restul, sunt lucruri care mă depăşesc.

Reclamă
Reclamă

Mi-e greu să înţeleg, s-a zis că s-a dat aprobarea, e greu să înţelegi. În martie, aprilie pot lua aprobările. La Bucureşti să facă proiectul. Stăm în sensul giratoriu şi nu ajungem nicăieri”, a declarat Gică Hagi, la conferinţa de presă.

Lovitură pentru Gică Hagi! Când va fi gata stadionul care îi va purta numele

Farul Constanţa abia așteaptă să joace pe noul stadion care va fi construit în oraș, însă veștile nu sunt bune pentru Gică Hagi. Vergil Chițac, edilul de la malul mării, a venit cu noi detalii despre stadionul care îi va purta numele „Regelui”. Primarul a făcut noi estimări despre finalizarea arenei care va avea o capacitate de 18.000 de locuri.

Cu toate aceste proceduri, ne ducem spre sfârșitul anului 2025. Eu spun că ne apucăm efectiv de construirea stadionului în 2026. Drumul este ireversibil. Ne vom da seama în curând când vom vedea în bugetul pentru acest an câți bani vor fi alocați pentru stadionul Gheorghe Hagi. Dar, în orice caz, stadionul se va construi.

Reclamă

În momentul de față, știm că este printre proiectele prioritare ale CNI. Nu am niciun motiv să cred că nu se va finanța acest proiect începând cu 2025. Problema este că etapele pe care le parcurgem sunt destul de greoaie.

Ieri am avut o întâlnire cu cei de la CNI să vedem cum stăm cu avizele. Noi acum facem documentația tehnică pentru autorizația de construcție. Această documentație necesită niște avize iar cele mai grele sunt cele de la mediu și de la cultură, dar depășim și această poveste. Trebuie făcut studiu geotehnic”, a declarat primarul orașului Constanța, conform replicaonline.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:46 12 dec.
Iuliu Mureşan, anunţ despre transferul lui Louis Munteanu. I-a fost scăzut preţul: “Eu sper să fie măcar…”
23:26 12 dec.
CFR Cluj, fără Louis Munteanu în deplasarea de la Botoșani! Pe cine nu se va mai putea baza Daniel Pancu
23:14 12 dec.
Daniel Pancu încă mai speră la play-off: “E o misiune grea, dar nu capitulăm!”
23:03 12 dec.
Robert Ilyes trage un semnal de alarmă, după CFR Cluj – Csikszereda 3-1: „Am făcut cadouri”
23:02 12 dec.
Cosmin Olăroiu s-a calificat în semifinalele FIFA Arab Cup, după 7-6 la penalty-uri
22:46 12 dec.
Mario Camora atrage atenția, după CFR – Csikszereda 3-1: „Trebuie să riscăm tot”
1 FotoImagini rare cu Cristi Chivu şi familia. Cum a fost surprins la petrecerea de Crăciun a lui Inter 2 Gigi Becali, dat pe spate după FCSB – Feyenoord 4-3: “Şi-au scos banii pe tot anul! Îi prelungesc contractul” 3 Sorin Cârţu a făcut praf un jucător al Universităţii Craiova după eşecul cu Sparta Praga: “Nu pot accepta” 4 Au venit notele după FCSB – Feyenoord 4-3. Cine a fost cel mai bun jucător al roș-albaștrilor 5 “Am dat o maşină cadou şi un apartament”. Gigi Becali, dezvăluiri incredibile după victoria FCSB-ului cu Feyenoord 6 Vlad Chiricheş, OUT de la FCSB. Gigi Becali i-a anunţat plecarea după victoria cu Feyenoord: “Ne despărţim”
Citește și