Închide meniul

“Cu mine nu merge aşa” Mircea Lucescu a spus de ce nu l-a convocat pe Louis Munteanu: “Mi se pare neprofesională această intervenţie”

Publicat: 20 martie 2025, 13:08

Comentarii
Cu mine nu merge aşa Mircea Lucescu a spus de ce nu l-a convocat pe Louis Munteanu: Mi se pare neprofesională această intervenţie

Mircea Lucescu, în timpul unei conferinţe de presă / Antena Sport

Mircea Lucescu a dezvăluit motivul pentru care Louis Munteanu nu se află în lotul României pentru meciurile cu Bosnia şi San Marino, din preliminariile World Cup 2026. Tricolorii vin după un parcurs excelent în 2024. La EURO au ajuns până în optimile de finală, după care au încheiat pe primul loc, cu şase victorii din şase, grupa din Nations League, obţinând promovarea în Liga B.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Acum, toate gândurile sunt îndreptate către preliminariile World Cup 2026, competiţie transmisă în Universul Antena şi organizată de Statele Unite ale Americii, Canada şi Mexic. Primul meci este vineri seară, împotriva Bosniei. Peste 50.000 de fani îi vor susţine pe jucătorii lui Mircea Lucescu în meciul care va fi transmis în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, de la ora 21:45.

Motivul pentru care Mircea Lucescu nu l-a convocat pe Louis Munteanu la naţionala României pentru meciurile cu Bosnia şi San Marino: “E un jucător la care mă uit cu foarte mare atenţie”

Un subiect important de discuţie înaintea debutului în preliminarii a fost neconvocarea lui Louis Munteanu la naţionala de seniori, atacantul de la CFR Cluj urmând să evolueze în două meciuri amicale la naţionala de tineret, sub comanda lui Daniel Pancu. Mircea Lucescu este de părere că Munteanu va avea mai mult de câştigat pe urma meciurilor de la tineret, cu adversari precum Portugalia sau Olanda, decât în cele două meciuri din preliminariile World Cup 2026, în care ar fi jucat oricum mai puţin:

“Văd că toată lumea mă întreabă. Nimeni nu s-a gândit la perspectivă, mă gândesc şi la conducerea CFR-ului, cei care au vorbit. S-au gândit să dea valoare unui jucător prin aducerea lui la naţională. S-a mai întâmplat lucrul ăsta pe vremea lui Mititelu, lui Borcea, cu Răzvan şi cu alţi antrenori. Cu mine nu merg lucrurile în felul acesta.

Şi el (n.r. Louis Muntenu) şi Matei Ilie sunt doi jucători la care mă uit cu foarte multă atenţie şi cu speranţă. I-am lăsat la echipa de tineret pentru că au două meciuri importante pentru pregătirea turneului final şi dacă această echipă reuşeşte la turneul final din iunie să facă performanţă, echipa de seniori va creşte cu valoare. De aceea, meciurile cu Portugalia şi Olanda sunt foarte importante. Voi fi şi eu la meciul cu Olanda. Decât să stea rezervă aici sau să joace nu ştiu câte minute cu San Marino, am hotărât cu Pancu să îl lăsăm să joace acest meci cu Portugalia şi după cu Olanda. După vom vedea. Până la urmă, valorea lui este legată de performanţa din campionatul intern. Nu a avut o performanţă internaţională.

Reclamă
Reclamă

Conducerea lui CFR Cluj, taxată de Mircea Lucescu: “Dacă cineva s-ar fi gândit mai atent la aceste probleme, n-ar fi făcut astfel de declaraţii”

Dacă cineva s-ar fi gândit mai atent la aceste probleme, n-ar fi făcut astfel de declaraţii. În loc să îşi încurajeze jucătorul, aruncă pe cineva responsabilitatea. Atât de neprofesională mi se pare această intervenţie. Care e problema? Sunt profesionişti, l-am chemat e extraordinar, nu l-am chemat, aşteaptă următoarea convocarea. A marcat 20 de goluri, pe mine nu mă interesează”, a declarat Mircea Lucescu, la conferinţa de presă.

  • Aici se uită românii tot anul. Vezi toate antrenamentele și cursele de Formula 1, cele mai tari meciuri din NBA și NHL, meciurile României live exclusiv din 2025. Până pe 31 Martie, ai AntenaPLAY la doar 5.99eur/lună. Prinde oferta.

Lotul României pentru meciurile cu Bosnia şi San Marino

Portari

  • Florin NIȚĂ (Damac | Arabia Saudită, 30/0), Horațiu MOLDOVAN (Sassuolo | Italia, 11/0), Ștefan TÂRNOVANU (FCSB, 3/0);

Fundași

Reclamă
  • Andrei RAȚIU (Rayo Vallecano | Spania, 27/1), Deian ⁠SORESCU (Gaziantep FK | Turcia, 20/0), Virgil ⁠GHIȚĂ (Cracovia | Polonia, 2/0), Adrian RUS (Pisa | Italia, 22/1), Andrei BURCĂ (Baniyas | EAU, 37/1), Mihai POPESCU (FCSB, 0/0), Denis CIOBOTARIU (FC Rapid 1923, 0/0), Nicușor BANCU (Universitatea Craiova, 44/2), Alexandru CHIPCIU (Universitatea Cluj, 46/6);

Mijlocași

  • Marius MARIN (Pisa | Italia, 28/0), Adrian ȘUT (FCSB, 4/0), Răzvan MARIN (Cagliari | Italia, 65/11), Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită, 79/15), Ianis HAGI (Rangers | Scoția, 45/5), ⁠Vlad DRAGOMIR (Pafos | Cipru, 0/0), Dennis MAN (Parma | Italia, 33/9), Olimpiu MORUȚAN (Pisa | Italia, 15/1), Alexandru MITRIȚĂ (Universitatea Craiova, 21/4), Florin TĂNASE (FCSB, 18/3), Dennis POLITIC (Dinamo, 0/0);

Atacanți

  • Denis DRĂGUȘ (Trabzonspor | Turcia, 20/5), Denis ALIBEC (Farul Constanța, 41/5), Daniel BÎRLIGEA (FCSB, 3/1).

Ai sport în AntenaPLAY

Trăiești live-ul în fiecare zi, pentru că ai sport live în orice moment. Și în 2025, competițiile de Formula 1™, Formula 2™, Formula 3™, se vad live integral în AntenaPLAY. Cele peste 24 de curse pot fi vizionate în canalul de sport live, AS LIVE, dar și pe canalele dedicate fiecărei competiții. Toate antrenamentele, calificările, sprinturile și cursele pentru marele premiu de Formula 1™ vor putea fi urmărite live online.

Fanii hocheiului și ai baschetului la cel mai înalt nivel pot urmări live o parte din meciurile din NHL și NBA.

Pe lângă acestea, abonații pot urmări și F1 Academy, Porsche Supercup, tenis de masă, înot, Liga Campionilor Asiei, Liga Portugal, Campionatul Greciei sau evenimente de MMA și box. Platforma AntenaPLAY îți pune la dispoziție 3 tipuri de abonamente: lunar, de 6 luni și de 1 an.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Se va califica Inter în optimile Ligii Campionilor, după 1-3 în tur cu Bodo/Glimt?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:42
Victor Angelescu, replică la videoul cu câinele care adulmecă o pană: “Nu au avut cea mai bună strategie”
23:19
Costel Gâlcă, după ce Rapid este matematic în play-off: “Era important pentru noi să câştigăm”
23:12
Marian Aioani nu a fost recuperat 100% pentru Rapid – Dinamo: “Trebuia să riscăm”. Ce a spus despre bulgărele de zăpadă
23:05
Kopic a anunţat ultimul transfer al lui Dinamo, după eşecul cu Rapid: “Va veni!”
22:57
VideoFanii lui Braga au oprit meciul cu Guimaraes cu torţe şi artificii! Scene incredibile în Liga Portugal
22:56
Promisiunea lui Cîrjan: “În play-off să-i batem de două ori”
1 Jucătorul care e OUT de la FCSB pentru meciul cu Metaloglobus. Anunțul lui Mihai Stoica: „Nu ne putem opune” 2 FotoUn fost jucător de la FCSB, relaţie cu o ispită de la Insula Iubirii 3 Ion Ţiriac jr. şi Sorana Cîrstea s-au despărţit 4 Cât a durat povestea de dragoste dintre Ion Ţiriac jr. şi Sorana Cîrstea. Ce se ştie despre despărţirea lor 5 Dennis Man, aproape să scrie istorie la PSV. Borna impresionantă pe care o poate atinge românul 6 Ionel Ganea, afacere în memoria fiului decedat
Citește și