Închide meniul

Veste cruntă pentru Dinamo. “Câinii”, fără drept de joc în cupele europene pentru următorii doi ani

Publicat: 4 aprilie 2025, 22:29

Veste cruntă pentru Dinamo. Câinii, fără drept de joc în cupele europene pentru următorii doi ani

Jucătorii lui Dinamo, la finalul unei partide din Liga 1/ Profimedia

Dinamo a primit o veste cruntă, în plin proces cu Vasile Şiman. Răzvan Zăvăleanu, administratorul judiciar al formaţiei din Ştefan cel Mare, a dezvăluit că sunt şanse foarte mici ca echipa să iasă din insolvenţă până pe 31 de mai, atunci când este termenul limită pentru obţinerea dreptului de joc în cupele europene pentru sezonul 2026-2027.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Procesul cu Vasile Şiman a rămas singura “piedică” în privinţa ieşirii celor de la Dinamo din insolvenţă. Fostul patron de la Sportul a obţinut o amânare cu două săptămâni a recursului format de el, după înfăţişarea de pe 2 aprilie.

Veste cruntă pentru Dinamo: fără drept de joc în cupele europene pentru următorii doi ani

Răzvan Zăvăleanu a transmis că este “neîcrezător” în privinţa finalizării într-un timp util a procesului cu Vasile Şiman. Administratorul juridic al lui Dinamo consideră că nu ar fi potrivită nici o eventuală înţelegere cu fostul patron de la Sportul, deoarece pot apărea alte persoane care să ceară bani din partea clubului.

Zăvăleanu crede, de asemenea, că procesul poate fi prelungit de Vasile Şiman pentru încă cel puţin jumătate de an, astfel că Dinamo nu va mai avea şansa să joace în cupele europene în sezonul 2026-2027.

“Domnul Șiman va scoate și alte chestii din «săculeț», așa cum au fost pregătite lucrurile pentru acest termen. Se uzează în mod injust de aceste mijloace procedurale.

Reclamă
Reclamă

Cererea de recuzare a completului de judecată e un mijloc de a amâna lucrurile. Domnul Șiman s-a gândit și la alte tertipuri. E și o altă cerere, separată, paralelă, cu termen de 5 mai. Până nu vom avea hotărâri definitive la contestații nu vom putea promova cererea de închidere a insolvenței.

Sunt neîncrezător că vom termina în timp util litigiile cu domnul Șiman pentru a lua licența de Europa.

Ar putea fi găsite mijloace juridice doar dacă se face o înțelegere cu Șiman. În instanță, nu poate exista altă soluție, în acest stadiu procedural.

Reclamă

Urmează să vedem, dar este evident că dacă trecem de momentul depunerii declarației de licențiere, îl pierdem și apoi câștigăm împotriva lui Șiman, îl vom trage la răspundere legal.

“Şiman o mai poate lungi 6-8 luni”

O înțelegere cu el e cu două tăișuri, pot apărea alte persoane care să ceară bani, dacă văd că Șiman a primit suma cerută de la acționarii lui Dinamo. Nici nu știi cum e mai bine, să se închidă amiabil sau în instanță. Dacă nu era presiunea cupelor europene, sfatul nostru juridic era să nu se ajungă la o înțelegere.

Am vorbit cu Șiman, nemulțumirea lui e următoarea: «Am avut dreptate, am avut un contract care nu a fost respectat, am așteptat 13 ani și acum sunt tratat ca un vagabond. Contractul, bun sau rău, trebuie respectat. Vă ascundeți în spatele unor chestii procedurale. Nimeni nu vrea să rezolve cavalerește cu mine».

A avut loc o discuție a lui și cu acționariatul lui Dinamo, e evident că nu s-a ajuns la o înțelegere. Din păcate, credința mea e că Șiman o mai poate lungi 6-8 luni”, a declarat Răzvan Zăvăleanu, pentru Radio Dinamo.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Ce pronostic dai pentru Austria - România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
10:49

Austria – România LIVE VIDEO (sâmbătă, 21:45, Antena 1 şi AntenaPLAY). Meci crucial pentru tricolorii lui Mircea Lucescu

10:35

„Nu am mai spus-o la nimeni”. Ce discuție a purtat Louis Munteanu cu Dan Petrescu, înainte să semneze cu CFR Cluj. Sfatul primit

10:16

All-Star Game 2026, SUA vs restului lumii

10:08

Atuul lui Mircea Lucescu în faţa lui Ralf Rangnick, înainte de Austria – România

10:07

Neluțu Varga face un nou transfer la CFR Cluj. Întăriri pentru Dan Petrescu după plecarea lui Daniel Graovac la FCSB

9:30

„Ca Benzema la Real Madrid”. Mihai Stoica a dezvăluit cum l-a convins Gigi Becali pe Denis Alibec să revină la FCSB

1 Dinamo i-a găsit înlocuitor lui Dennis Politic. Jucătorul cotat la 2,8 milioane de euro e dorit de Zeljko Kopic 2 Gigi Becali s-a înţeles cu Hermannstadt pentru jucătorul de la FCSB: “Ajunge mare fotbalist” 3 Gigi Becali a schimbat oferta pentru transferul lui Dennis Politic: “Undeva la un milion de euro. Suntem aproape” 4 Novak Djokovic l-a învins pe Zverev şi s-a calificat în semifinale la Roland Garros. Duel de vis cu Jannik Sinner 5 Mihai Stoica a dezvăluit ce jucători vor pleca de la FCSB: “E mai uşor să accepte”. Două reveniri anunţate 6 Alexander Zverev i-a dat racheta lui Ion Ţiriac, în meciul cu Novak Djokovic. Imagini unice la Roland Garros
Citește și