Închide meniul

Suma primită de Ilie Năstase de la statul român, pe lângă pensie. Cu cât este răsplătit fostul sportiv

Publicat: 15 aprilie 2025, 18:06

Comentarii
Suma primită de Ilie Năstase de la statul român, pe lângă pensie. Cu cât este răsplătit fostul sportiv

Ilie Năstase, în timpul unui meci/ Profimedia

Ilie Năstase mai primeşte o sumă din partea statului român, pe lângă pensie. Fostul lider ATP încasează şi o indemnizaţie de merit, drept răsplată pentru întreaga lui carieră.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ilie Năstase a fost primul lider mondial din tenisul masculin, având rezultate uriaşe. Ajuns la vârsta de 78 de ani, Năstase are în palmares două titluri de Grand Slam la simplu, şi alte trei la dublu.

Suma primită de Ilie Năstase de la statul român, pe lângă pensie

Pe site-ul Agenţiei Naţionale pentru Sport au fost publicate sumele pe care le încasează foştii sportivi români, ca indemnizaţii de merit.

Printre aceştia se regăseşte şi Ilie Năstase. Fostul lider ATP încasează lunar suma de 6240 de lei, din partea statului român. Aceeaşi sumă este încasată de toţi sportivii români, trecuţi pe lista de indemnizaţii de merit. Emeric Ienei, Adrian Bumbescu sau Mihail Majearu primesc şi ei, de asemenea, indemnizaţii de merit, care se ridică tot la suma de 6240 de lei.

Pe lângă această sumă, Năstase mai încasează şi pensie din partea statului, pensie care este de 1435. După recalcularea din 2024, suma nu s-a schimbat, după cum a mărturisit chiar fostul sportiv.

Reclamă
Reclamă

“1435 de lei este pensia mea de ani buni. Nu am primit nimic în plus, niciun măcar leu. Nu am primit nici măcar vreo hârtie oficială legată de vreo posibilă schimbare a pensiei.

Citesc prin presă că am pensie de general, dar asta e o mare gogoriță. Am ieșit cu gradul de locotenent-colonel la pensie și am lunar în cont suma de 1435 de lei. Nici mai mult, nici mai puțin!

Sunt un general cu o pensie de 1435. Înseamnă că atât merit!”, spunea Ilie Năstase despre pensia pe care o încasează, conform sportpesurse.ro.

Reclamă

Răspunsul tranşant al lui Ilie Năstase atunci când a fost întrebat dacă merge să discute cu Donald Trump

După finala Ţiriac Open, câştigată de italianul Flavio Cobolli, Ilie Năstase a fost întrebat dacă se implică în problema vizelor şi va discuta cu Donald Trump despre acest subiect. Întrebarea a fost pusă în contextul în care Donald Trump a fost un admirator al lui Ilie Năstase. Mai mult, Donald Trump a fost prezent, în 1984, la nunta lui Ilie Năstase cu actriţa americană Alexandra King.

„Trump a fost un mare admirator al dumneavoastră”, i-a spus un reporter lui Ilie Năstase. „Ştiu, ştiu”, a replicat fostul lider mondial.

„Dacă ar fi să mergeţi acum şi să-i cereţi pentru România să facă toată treaba cu vizele, ce i-aţi cere (n.r: lui Donald Trump)?”, a fost întrebat Ilie Năstase.

„Mi s-a spus că nu sunt diplomat de carieră, aşa că nu mă duc”, a răspuns Ilie Năstase.

„Cum l-aţi convinge pe preşedintele american?”, a insistat reporterul. „Nu mă duc. Avem oameni buni, am văzut că au cunoştinţe în America, foarte bine”, a mai spus Ilie Năstase.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Ce va face FCSB cu Bologna după umilinţa din campionat cu Metaloglobus?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:50 24 oct.
AC Milan, remiză chinuită cu Pisa pe San Siro. Marius Marin, rezervă neutilizată
23:41 24 oct.
Laurenţiu Reghecampf a reuşit o performanţă importantă cu echipa lui! Şi-a îndeplinit obiectivul
23:26 24 oct.
Ilie Dumitrescu a intervenit în conflictul dintre Ștefan Baiaram și Mirel Rădoi: „Nu renunți la Bellingham sau Mbappe”
23:17 24 oct.
Întrebat dacă se gândeşte la titlu după egalul cu Dinamo, Dani Coman a anunţat obiectivul echipei sale
23:04 24 oct.
Alexander Zverev și-a asigurat prezența la Turneul Campionilor. Calificare în semifinale la Basel
23:01 24 oct.
Zeljko Kopic a spus motivul pentru care i-a schimbat pe Cătălin Cîrjan şi Alex Musi în meciul cu FC Argeş!
1 Dinamo vrea să dea marea lovitură! Ce fotbalist de la Steaua vrea să transfere 2 VIDEOLeclerc, cel mai rapid în primul antrenament din MP al Mexicului. Cursa e duminică (21:45, Antena 3 CNN şi AntenaPLAY) 3 Gigi Becali a dezvăluit marele regret de la FCSB: “I-am dat salariu ca prostul. E un pariu pierdut” 4 Ce au scris spaniolii despre Ionuţ Radu, după ce Celta Vigo a învins-o pe Nice în Europa League 5 Mihai Rotaru, categoric după ce Rădoi l-a scos pe Baiaram din lot: “Se puteau aborda altfel lucrurile” 6 Mirel Rădoi l-a pus la zid pe Ștefan Baiaram, după ce l-a scos din lot: “Nu îi dau explicații. Trebuie să accepte”
Citește și