Închide meniul

Sfatul primit de Cristi Chivu de la un dublu câştigător de Liga Campionilor: “Are nevoie de asta”

Andrei Nicolae Publicat: 22 iunie 2025, 10:13

Comentarii
Sfatul primit de Cristi Chivu de la un dublu câştigător de Liga Campionilor: Are nevoie de asta

Cristian Chivu, în timpul unui antrenament al lui Inter / Profimedia

Cristian Chivu a obţinut prima sa victorie pe banca lui Inter Milano după ce a învins-o pe Urawa Red Diamonds la Mondialul Cluburilor, scor 2-1. Succesul “nerazzurrilor” n-a fost obţinut uşor însă, aspect remarcat şi de Christian Panucci, care a spus după meci de ce ar avea nevoie formaţia antrenorului român.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Nerazzurrii” au fost conduşi până în minutul 78, însă golurile înscrise de Lautaro Martinzez (min. 78) şi Valentin Carboni (min. 90+2) au salvat echipa.

Panucci crede că Inter are nevoie de un jucător creativ la centru

Câştigător în două rânduri al Ligii Campionilor (cu AC Milan şi Real Madrid), fostul fundaş dreapta e de părere că Inter a fost o echipă previzibilă în partida cu echipa japoneză. De aceea, Panucci e de părere că “nerazzurrii” ar avea nevoie de un “trequartista”, adică un fotbalist care să rupă jocul în momente în care adversarii se apără bine, cum au făcut-o cei de la Urawa.

Este o victorie meritată, pentru că Inter a controlat jocul și a muncit mult. Dar a fost previzibilă, având centrări sterile. Mi-a dat senzația că, dacă eu aș fi conducător la Inter, Chivu are nevoie de un trequartista.

Altfel, dacă nu dispui de un jucător de calitate în spatele vârfului, joci mingea doar pe benzi. Nu am văzut fantezie în teren. Japonezii au parcat autobuzul și s-au apărat în zece oameni“, a spus fostul internaţional italian care a jucat un an şi la Inter, citat de gsp.ro.

Reclamă
Reclamă

Ce a spus Cristi Chivu după finalul partidei cu Urawa

La interviul acordat imediat după meci, Chivu a remarcat jocul tactic executat de echipa din Japonia, după care s-a declarat mândru de forţa jucătorilor săi de a reveni.

Adversarii noştri au făcut un meci bun, un meci serios. Noi am încercat în orice mod să marcăm şi să creăm haos într-o echipă organizată care s-a apărat foarte sus. În partea a doua, am încercat să profităm mai mult de centări odată cu intrarea lui Pio.

Am crezut până la final şi am reuşit, sunt mândru, pentru că în faţa unei echipe solide precum Urawa nu a fost uşor“, a spus românul, potrivit fcinternews.it.

Reclamă

Discursul lui Chivu despre echipa sa a continuat la conferinţa de presă, când a fost întrebat dacă simte că jucătorii săi îl urmează:

Avem obligaţia de a rămâne în aceeaşi barcă şi de a vâsli în aceeaşi direcţie pentru a trece peste dificultăţi. Aici e secretul. Nu e uşor să treci peste momente de dificultate, dar când văd oameni care încearcă să dea totul eu sunt mulţumit“.

Inter mai are un meci de disputat în grupele de la Mondialul Cluburilor în faţa celor de la River Plate. Partida va avea loc miercuri spre joi noapte, de la ora 04:00.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Se va impune Louis Munteanu la Valencia, dacă transferul se va realiza?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
17:17
“A început să funcționeze!” Adrian Ilie, dat pe spate de Rapid! Ce a spus despre contribuția lui Costel Gâlcă
17:14
Varianta surpriză anunţată de Gigi Becali, după ce Dan Petrescu a plecat de la CFR Cluj: “După zece etape…”
17:07
Zeljko Kopic a anunţat două reveniri la Dinamo, înaintea meciului cu U Cluj. Cum l-a descris pe Dan Nistor
16:50
Metaloglobus – Rapid LIVE TEXT (21:30). Giuleștenii speră la victorie după două etape. Echipele probabile
16:36
Un fost golgheter din Liga 1 poate ajunge în Premier League! Englezii au făcut anunțul
16:35
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 22 august
1 Adrian Mititelu a “tunat” după depunctarea de 94 de puncte a lui FCU Craiova: “Ei sunt terminați” 2 Mircea Lucescu, anunţ despre viitorul lui Ianis Hagi: “A făcut un lucru deosebit domnul Şucu. Şi eu l-am rugat” 3 UEFA, răspuns privind situația jucătorilor de la FCSB care n-au putut evolua cu Aberdeen. Ce s-a întâmplat 4 Neluţu Varga a răbufnit după umilinţa din Hacken – CFR Cluj 7-2: “Să nu păţesc, dracului, ceva” 5 Gigi Becali a dat verdictul după eliminarea lui Juri Cisotti în Aberdeen – FCSB 2-2: “La asta mă gândesc” 6 Decizia radicală a lui Gigi Becali după Aberdeen – FCSB 2-2!
Citește și