Inter a fost eliminată de Fluminense în optimile Cupei Mondiale a Cluburilor, 0-2, iar Lautaro Martinez a avut o reacţie dură la finalul partidei. Mesajul argentinianului a fost unul clar: “cine nu vrea să rămână poate pleca”. Apar astfel primele probleme pentru Cristi Chivu la noul său club.
Chiar dacă a ales să nu dea numele jucătorilor, Gazzetta dello Sport susţine că mesajul lui Lautaro a fost îndreptat spre Hakan Calhanoglu, care de ceva vreme ar fi cu gândul doar la plecare.
Lautaro Martinez a răbufnit: “Cine nu vrea să rămână poate pleca!”
“Cine nu vrea să rămână poate pleca! Mesajul meu este clar. Trebuie să vrei să fii în această echipă, în locul unde am adus-o pe Inter şi unde trebuie să o ţinem. Nu voi da nume, dar am văzut multe lucruri care nu mi-au plăcut. A fost un sezon lung şi obositor, la capătul căruia nu am câştigat niciun trofeu. De aceea trebuie să începem bine noul sezon.
În prima repriză, nu am fost în meci. Am încasat un gol şi am făcut multe greşeli. Ei s-au apărat jos şi bine. În repriza a doua am lăsat totul pe teren. A fost cald, dar există şi oboseala mentală şi ne-au lipsit şi anumiţi jucători.
Le cer scuze fanilor şi celor care au venit să fie aici cu noi. Trebuie să ne gândim la odihnă şi la un început cât mai bun de sezon”, a răbufnit Martinez, citat de Gazzetta dello Sport.
Inter, OUT de la Cupa Mondială a Cluburilor
Internazionale Milano, antrenată de Cristian Chivu, a fost eliminată, luni, de echipa Fluminense, scor 2-0, în optimile de finală de la Cupa Mondială a Cluburilor.
Echipa braziliană s-a impus datorită golurilor marcate de Cano, în minutul 3, şi Hercules, în minutul 90+5.
În minutul 41, Ignacio a marcat un nou gol pentru Fluminense, dar reuşita sa a fost anulată pe motiv de ofsaid.
În sferturi, Fluminense va evolua cu Al-Hilal, care a trecut după prelungiri, 4-3, de Manchester City.
- Lovitură pentru Cristi Chivu! S-a accidentat la echipa națională și este incert pentru meciul cu AC Milan
- Italienii au numit marele merit al lui Cristi Chivu, după ce Inter a ajuns lider în Serie A: “Acesta a fost punctul de cotitură”
- Cristi Chivu, susţinere totală din partea preşedintelui lui Inter: “Mă mir că lumea e surprinsă. Unii l-au propus pe Mourinho”
- Carlo Ancelotti, elogii la adresa lui Cristi Chivu: „O continuitate fantastică”
- Cristi Chivu pregătește un nou transfer la Inter. Ce post vrea să întărească antrenorul român































